Рішення № 72269745, 15.01.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
761/13490/17
Номер документу
72269745
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/13490/17

Провадження № 2-а/761/57/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді: Волошина В.О.

при секретарі: Калініченко Є.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

В квітні 2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з вказаним адміністративним позовом (а.с. 1-5) до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив суд, з урахуванням поданої заяви про зміну позову (а.с. 41-47):

1. Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не перерахування позивачу пенсії та зобов'язати відповідача виконати вимоги ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо перерахування позивачу пенсії з 19 жовтня 2016р., згідно довідки Державної пенітенціарної служби України № 4/4-130-Тл/217/5 від 19 січня 2017р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії;

2. Визнати протиправними дії щодо не нарахування пенсії в належному розмірі позивачу, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови КМУ № 1294 від 07 листопада 2007р. у розмірі грошового забезпечення (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії);

3. Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2017р. в розмірі 90 % грошового забезпечення та сплатити недоплачену пенсію за період з 01 січня 2017р. по день ухвалення рішення у справі;

4. Визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії за вислугу років, призначеної позивачу. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови КМУ № 1294 від 07 листопада 2007р. у розмірі 90 % грошового забезпечення ( в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) та скасувати розпорядження в частині обмеження призначеної позивачу до виплати пенсії в розмірі 10740.0 грн.;

5. Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії 19 жовтня 2016р. та виплату пенсії позивачу за вислугу років без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 15 січня 2018р. позов залишено без розгляду в частині позовних вимог 1, 2, 4, 5.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він з 01 вересня 2005р. перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 70% грошового забезпечення.

Як зазначає позивач, 29 грудня 2015р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» статтею 62 якого передбачено перерахунок пенсії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно постановою КМУ №718 від 19 жовтня 2016р. «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» затверджено нову схему окладів за спеціальним званням, які значно перевищує розмір посадового окладу і плату за спеціальне звання, який отримував позивач.

А тому позивач вважає, що на підставі зазначеної постанови відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу.

Крім того позивач зазначає, що відповідна довідка для здійснення перерахунку пенсії у спосіб визначений діючим законодавством була надана відповідачу, проте відповідач перерахунок пенсії не здійснив, пояснивши, що позивачем не надано всіх необхідних документів без зазначення, яких саме.

Позивач не погоджується з рішенням відповідача та вважає, що на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу має бути проведено перерахунок пенсії.

До судового засідання представник позивача подав на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та про залишення частини позовних вимог без розгляду, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач, про час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку, свого представника в судове засідання не направив, про поважні причини неявки в судове засідання суд не повідомив, пояснення чи заперечення на заявлені вимоги до суду не надійшли, а тому суд на підставі положень ст. 205 КАС України продовжив розгляд справи у відсутність відповідача.

Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, що позивача було звільнено на пенсію за вислугою років, з 01 вересня 2005р. позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу видано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 19 січня 2017р. за № 4/4-130-Тл/2-17/5 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 травня 2016р., яке становить:

посадовий оклад - 10338,0 грн.;

оклад за військовим (спеціальним) званням - 135,0 грн.;

надбавка за вислугу років - 4189,2 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1550,7 грн.;

надбавка за інтенсивність - 5169,0 грн., а всього 21381,9 грн.

В 2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі вищенаведеної довідки.

Відповідач своїм листом відмовив в проведенні перерахунку пенсії позивачу на тій підставі, що позивачем не надано всіх документів, не конкретизуючи які саме документи ненадані позивачем.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч. 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Так, Постановою КМУ № 45 від 13 лютого 2008р. затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393 (далі по тексту - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

При цьому, постановою №718 від 19 жовтня 2016р. «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» затверджено нову схему грошового забезпечення посади, яку обіймав позивач, і, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

За правилами п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007р. №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.

Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку №45, згідно з яким Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі по тексту - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено обов'язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

З матеріалів справи вбачається, що довідка про перерахунок пенсії позивача надійшла до відповідача у спосіб, визначений діючим законодавством.

Як повідомив відповідач у своєму листі, позивачу не здійснено перерахунок пенсії в зв'язку з ненаданням позивачем документів. Проте суд з таким рішенням відповідача не погоджується.

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011р. № 3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Крім того, відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2017р.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, враховуючи положення ст. 6, ч. 2 ст. 9 КАС України суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог без обмеження максимального розміру пенсії.

Відповідно до ст. 139 КАС України, а також враховуючи положення ст. 5 Закону України «Про судовий збір», слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 640,0 грн.

Керуючись ст.ст. 5, 8, 9, 19, 20, 22, 72-77, 79, 143, 192, 211, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України; ст. ст. 3, 19, 22, 46, 58 Конституції України; ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2017р., виходячи з розміру 90,0 відсотків від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі довідки Державної пенітенціарної служби України № 4/4-130-Тл/2-17/5 від 19 січня 2017р. без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням вже сплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640,0 /шістсот сорок/ грн.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 25 січня 2018р.

Суддя: