
Справа № 367/4445/17
Провадження по справі № 2-а/367/94/2018
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі
головуючого судді Пархоменко О.В.,
з участю секретаря Коваленко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, ОСОБА_3 обласної державної адміністрації про визнання відмови неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду із даним позовом, посилаючись на те, що вона 04.07.2017 року звернулася до відповідача 1 із заявою щодо видачі посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС першої категорії.
07.07.2017 року за № 7416 відповідач надав їй відповідь, в якій вказано, що починаючи з 01.01.2015 року з дати набрання чинності ЗУ “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України” Департаментом не будуть прийматися подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів для оформлення громадянам посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4. Відповідно відсутні підстави для підготовки документів та оформлення подання до департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації.
Вона з такою відмовою не погоджується і вважає дії відповідача по відмові в оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації неправомірними, виходячи із наступного.
Вона має статус громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесений до 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-П 297094, виданий 13.11.1993 року ОСОБА_3 облдержадміністрацією.
Згідно експертного висновку центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 9676 від 22.12.2014 року їй встановлено, що захворювання пов”язане з впливом аварії на ЧАЕС. Згідно довідки обласної спеціалізованої МСЕК серія АВ № 0206306 від 22.01.2015 року їй встановлена 2 група інвалідності захворювання пов”язане з впливом аварії на ЧАЕС з 30.12.2014 року.
Вважає, що вказані дії відповідача в частині безпідставної відмови у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі посвідчення постраждалого категорії 1 є неправомірними і порушують її права, які підлягають захисту у судовому порядку. Також неправомірними є дії ОСОБА_3 обласної державної адміністрації, департамент якої з 01.01.2015 року не приймає подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів для оформлення громадянам посвідчень постраждалих від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
В зв”язку із викладеними обставинами позивач просила визнати бездіяльність ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконкому Ірпінської міської ради Київської області в частині безпідставної відмови у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації про видачу їй посвідчення постраждалого категорії 1 протиправною; зобов”язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконкому Ірпінської міської ради Київської області оформити та направити подання на неї до департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі їй посвідчення постраждалого 1 категорії ; зобов”язати ОСОБА_3 обласну держадміністрацію прийняти подання на неї для видачі посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС категорії 1 та видати їй посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Позивач ОСОБА_1 надала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради в судове засідання не з“явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи в його відсутності, позов не визнає та надав суду письмові заперечення, в яких просив у позові позивачу відмовити.
Представник відповідача ОСОБА_3 обласної державної адміністрації в судове засідання не з“явився, надав суду письмові заперечення, в яких просив у позові позивачу відмовити.
У зв”язку із чим суд, враховуючи письмові заяви позивача та представників відповідачів вважав за можливе розглянути справу у їх відсутності.
У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає заявлений позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесена до 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-П № 297094, виданого 30.11.1993 року ОСОБА_3 облдержадміністрацією.
Встановлено, що згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв’язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 9676 від 22.12.2014 року, Центральна міжвідомча експертна комісія на засіданні № 20 від 16 грудня 2014 року розглянула звернення ОСОБА_1 і надану згідно Переліку та зареєстровану в ЦМЕК 19.11.2014 року документацію ОСОБА_1 на предмет встановлення причинного зв’язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та зробила висновок, що її захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС. Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією АВ № 0206306 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності з 30 грудня 2014 року, захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС, інвалідність встановлена довічно.
Також встановлено, що ОСОБА_1 зверталася до відповідача - ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради із письмовою заявою про зміну посвідчення з категорії 4 на категорію 1 та видачу нового посвідчення категорії 1; згідно відповіді ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області №7416 від 07.07.2017 року позивачці у задоволенні її заяви було відмовлено та зазначено, що з 01.01.2015 року, з дати набрання чинності Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України“ від 28.12.2014 року № 76-УІІІ виключено абзац п”ятий частини другої статті 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю, тому на час звернення щодо видачі посвідчення немає підстав для оформлення подання до департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі їй посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи зокрема належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Статтею 14 цього ж Закону передбачено, що з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і ч.3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу відносяться до категорії 1.
Видача посвідчень проводиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються на підставі документів, передбачених п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 20.01.1997 року № 51, зокрема – потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов’язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, даний Порядок і Постанова є діючими.
Виходячи з наведеного, саме на відповідача - ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради чинним законодавством покладено обов’язок з підготовки та передачі документів для розгляду до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4, тому суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність правових підстав для оформлення подання до департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі позивачу посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України “Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, якщо воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах“ (абзац 10 п. 9 мотивувальної частини Рішення від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 по справі №1-12/2003.
За таких обставин, вказані дії відповідача в частині безпідставної відмови позивачу у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4 – є неправомірними та такими, що порушують права позивача.
Однак, вимоги позивача про зобов”язання ОСОБА_3 обласну держадміністрацію прийняти подання на неї для видачі посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС категорії 1 та видати їй посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження тих обставин, що вона зверталася із даними вимогами до ОСОБА_3 облдержадміністрації та їй було у цьому відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст.11,14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області в частині відмови у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4 протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області оформити та направити подання до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації для видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4.
В інший частині позов залишити без задоволення.
Копію рішення направити сторонам для відома.
Рішення може бути оскаржене до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: ОСОБА_4