Рішення № 72268841, 05.02.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
761/14716/17
Номер документу
72268841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/14716/17

Провадження № 2-а/761/73/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Осаулова А.А.

за участю секретаря Вольда М.А.

та представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, в якому просив визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті йому пенсії, зобов'язати Відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію згідно довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 06.03.2017 року за №2.2.1-39-81, без обмеження максимального розміру.

Вимоги вмотивовані тим, що з 22.07.2008 року Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту Закон № 2262-ХІІ). При цьому, Відповідач не здійснював перерахунок пенсії Позивачу, незважаючи на зміну грошового забезпечення військовослужбовців. Так, з 01.01.2017 року відбулось підвищене грошове забезпечення в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України відповідно до наказу Украероруху від 20.01.2017 №20 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху». Позивач звертався до Відповідача з відповідним листом щодо здійснення перерахунку пенсії, додавши до нього довідку Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 06.03.2017 року за №2.2.1-39-81, однак останній відмовив йому, посилаючись на відсутність відповідного нормативно-правового акту. Позивач вважає такі дії Відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 28 квітня 2017 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 05.02.2018 року було відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити з підстав зазначених у ньому.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про дату і час розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не подавав.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим ЦПК України викладено в новій редакції.

У відповідності до п. 12 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України в новій редакції, заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відтак, суд вважає за можливе вирішити справу за умовами чинного КАС України у цьому складі місцевого загального суду у відповідності до положень ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку письмового провадження у відсутність відповідача.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що Наказом Міністра оборони України №600 від 19.10.1999 року ОСОБА_2 був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України, що підтверджується Довідкою від 19.12.2013р. №1.6.40-206 (а.с. 6).

З Витягу із Наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 26 червня 2008 року №448 вбачається, що полковник ОСОБА_2, начальник зміни відділу управління використання повітряного простору Украероцентру звільнений з військової служби у запас за пунктом 63, підпункт «б» (за віком) з правом носіння військової форми одягу (а.с. 7).

Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 21 липня 2008 року №349/о ОСОБА_2 направлено для зарахування на військовий облік до Святошинського районного у м. Києві військового комісаріату. (а.с. 9).

Згідно Листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 19.04.2017р. №8816/03/А-721 ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 30).

З Довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 06.03.2017 року №2.2.1-39-81 вбачається, що відповідно до наказу Украероруху від 20.01.2017 №20 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою техніка електрозв'язку Украероцентру згідно з нормами, чинними з 01.01.2017 року становить: посадовий оклад (ПО) - 12445,00 грн.; оклад за військове звання (ОВЗ) - 135,00 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 40% від ПО, ОВС - 5032,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% від ПО - 1244,50 грн., а всього 18856,50 грн. (а.с. 10)

Судом встановлено, що Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із відповідною заявою про перерахунок пенсії, додавши до неї довідку Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 06.03.2017 року № 2.2.1-39-81, однак вищевказаним Листом від 19.04.2017р. №8816/03/А-721 Відповідач повідомив ОСОБА_2 про відсутність підстав для перерахунку пенсії на тій підставі, що відсутній відповідний нормативно-правового акту. (а.с. 29, 30).

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

У преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Разом з тим, зі змісту листа Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві від 19.04.2017р. №8816/03/А-721, вбачається, що порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій, що суперечить вимогам частини третій статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Водночас, Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону № 2262-ХІІ зі змінами, а саме, серед іншого, перше речення частини сьомої статті 43, згідно з якими «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність». Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно частини вісімнадцятої ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-війскової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 20 від 20.01.2017 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким з 01.01.2017 року були підвищені розміри відповідних посадових окладів, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Абзацом сьомим пункту 3 Порядку встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Той факт, що відбулася фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», підтверджується довідкою про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій № 2.2.1-39-81 від 06.03.2017 року, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Відповідно до положень ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що пенсія позивача, як військовослужбовця, відрядженого до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу № 20 державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

Відповідно до частин першої-другої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

За умов наведених норм законодавства, перерахунок пенсії Позивача необхідно здійснити саме за 12 місяців з часу отримання Позивачем довідки - 06.03.2016 року, тобто з часу коли він зміг дізнатися про порушення своїх прав.

Отже, аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Розподіляючи судові витрати по справі суд керується вимогами ст..139 КАС України, а відтак на користь позивача підлягає поверненню сплачений останнім судовий збір в сумі - 640,00 грн. при подачі вказаного позову до суду.

На підставі ст.ст. 19 Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію», керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 77, 241, 242, 296 382, 383 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію із розрахунку - 90 % із грошового забезпечення для обчислення пенсії, що зазначена у довідці №2.2.1-39-81 від 06.03.2017 року Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, без обмеження граничного розміру пенсії та із урахуванням проведених виплат, починаючи з 06.03.2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі - 640 грн. 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду до або через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя: Осаулов А.А.

Повний текст складено 09.02.2018р.