
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
Постанова
Іменем України
13 лютого 2018 року
м. Харків
справа № 643/8592/16-ц
провадження № 22-ц/790/882/18
Апеляційний суд Харківської області у складі:
головуючого, судді - Хорошевського О.М.
суддів: Бровченка І.О.,
Бурлаки І.В.
учасники справи:
позивач - Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради
представники позивача - Мельник Т.В., Замніус М.В., Романенко Т.М.
відповідач - ОСОБА_5
представники відповідача - ОСОБА_6, ОСОБА_7
третя особа - Харківська міська рада
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради на рішення Московського районного суду м. Харкова від 16 листопада 2017 року, головуючого першої інстанції судді Короткого І.П. по справі № 643/8592/16-ц за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_5, третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2016 року Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся з позовом ОСОБА_5 про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
В обґрунтування зазначено, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 02.07.2015 року, прийнято до експлуатації реконструйовані нежитлові приміщення 1-го поверху №145-3, 145-4 літ. «А-9» по АДРЕСА_2 в м. Харкові, замовником будівництва якого є відповідач. Разом з тим, відповідач в порушення Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року №804, не уклав договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та не взяв учать у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та не перерахував до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова. Позивач просив суд визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_5 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради в певній редакції.
Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 16 листопада 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради просить скасувати рішення суду першої інстанції, як незаконне та необґрунтоване та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Посилається на те, що позивач в межах чинного законодавства та у відповідності до норм цивільного законодавства звернувся до суду за захистом свого права, яке підлягає захисту на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом, що містить відповідний обов'язок.
Вважає, що при ухваленні оскаржуваного рішення судом невірно застосовані норми актів законодавства, які регулюють питання пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури м. Харкова та порушено норми процесуального права, а висновки суду в свою чергу не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового.
Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що такий спосіб захисту цивільних прав, як визнання договору укладеним на умовах передбачених нормативним актом обов'язкової дії не передбачений ст. 16 ЦК.
Судова колегія не може погодитись з таким висновком.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник об'єкту будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Згідно з ч.1.ст.40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
На виконання п. 1 ст. 40 Закону рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі Порядок), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою, тому відповідно до норм ч. 1 ст. 144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, і є обов'язковим до виконання на території м. Харкова.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.05.2013 № 319 внесені зміни до рішення виконавчого комітету від 09.11.2011 № 804, в частині викладення у новій редакції Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова та затвердження типового попереднього договору та договору про пайову участь.
Відповідно до цього Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов'язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію (далі - будівництво) об'єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.
Пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для нежитлових будівель та споруд та 4% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для житлових будинків.
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладання договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна ХМР.
Судова колегія погоджується з доводами апеляційної скарги, що вказані норми Закону та Порядку відповідачем не виконано.
29.07.2015 року позивач звернувся до відповідача з проханням укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та наданням документів, передбачених п.2.6 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Відповідно до пункту 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зі змісту даної статті слідує, що договором є домовленість сторін, що виражає узгоджену волю сторін, яка спрямована на досягнення конкретної мети, тобто договір це юридичний факт, на підставі якого виникають цивільні права та обов`язки.
Приписами ст. 627 ЦК України встановлено, що відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Крім того, за ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.
Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 29.07.2015 № 402/0/114-15 направлено відповідачу до розгляду пропозицію про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Будь-якої відповіді або пропозиції від відповідача до позивача або ХМР не надходило.
Так, у відповідності до ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозиція укласти договір може бути відкликана до моменту або в момент її одержання адресатом. Пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена.
Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції (ст. 642 ЦК України).
Статтею 643 ЦК України передбачено: якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку.
02.07.2015 року відповідачем була подана декларація про готовність об'єкта до експлуатації про реконструкцію нежитлових приміщень першого поверху № 145-3, 145-4 літ. «А-9» по АДРЕСА_2 в м. Харкові. Замовником будівництва за даною декларацією є відповідач ОСОБА_5
Розділом 5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова урегульоване питання залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладання договору.
Відповідно до п. 5.3. Порядку у разі ухилення замовника від виконання вимог, вказаних у листі-повідомленні щодо укладання договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у добровільному порядку, Департамент економіки та комунального майна вчиняє наступні дії:- на підставі наявної інформації та у відповідності до цього Порядку проводить розрахунок величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури;- готує два примірники договору пайової участі у розвитку інфраструктури з додатками;- надсилає підписані два примірники договору з додатками замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості (п.5.4. Порядку).
Замовник будівництва, який одержав проект договору з додатками, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог чинного законодавства (підписує, якщо юридична особа - скріплює печаткою) та повертає один примірник договору з додатками Департаменту економіки та комунального майна, або повідомляє Департамент про прийняття умов договору (надсилає відповідний лист, факсограму тощо) у двадцятиденний строк після одержання договору (п. 5.6. Порядку).
Спори, пов'язані з укладенням договору пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури м. Харкова, обов'язковість укладення яких встановлена законом, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку (п. 5.10. Порядку).
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше (п. 5.11. Порядку).
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що такими діями забудовника порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам діючого законодавства, суд не врахував те, що існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту шляхом укладення відповідного договору, в якому визначаються величина пайової участі, звертаючи увагу на те, що укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста є обов'язком замовника, суд дійшов не правильного висновку, що позивач обрав невірний спосіб захисту.
При цьому, відмова відповідача від укладання договору грубо порушує права та обов'язки територіальної громади міста Харкова та суперечить вимогам чинного законодавства.
Разом з цим, колегія суддів вважає, що розмір величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова визначений позивачем неправильно, без врахування кошторисної вартості будівництва за затвердженою проектною документацією в розмірі 103 200,00 гривень ( в тому числі витрати на будівельно-монтажні роботи у розмірі 103 200,00 гривень), зазначеної в пункті 15 Декларації про готовність об'єкта до експлуатації( а.с. 119). Тому з урахуванням вищезазначеного та вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, ОСОБА_5 повинна перерахувати до бюджету м. Харкова кошти на створення і розвиток інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірі 20 640,00 гривень.
Оскільки висновки суду не відповідають обставинам справи, а норми матеріального та процесуального права застосовані неправильно, оскаржуване рішення підлягає скасуванню з підстав передбачених п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 376 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 367, 368, п. 2 ч. 1 ст. 374, п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 376, 382, 383, 384 ЦПК України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу задовольнити частково.
Рішення Московського районного суду м. Харкова від 16 листопада 2017 року скасувати.
Позов Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради задовольнити частково.
Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_5 (РНО КПП: НОМЕР_1) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (ЄДРПОУ: 25610834) в редакції, викладеній у позовній заяві Департаменту, з внесенням змін у пункт 2.1.1 договору щодо обов'язку замовника здійснити перерахування до бюджету м. Харкова коштів у розмірі 20 640,00 грн. згідно із розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, який додається, а саме в такій редакції:
ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків «___» __201__р.
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_8, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №07/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), іменований надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 №804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.
1.Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 145-3, 145-4 в літ. «А-9» по проспекту Тракторобудівників, 108 у м. Харкові.
2.Обов'язки сторін
2.1.«Замовник»:
2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ- 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 20 640,00 грн. (двадцять тисяч шістсот сорок гривень 00 копійок), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.
2.1.2. Сплачують пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2.«Департамент»:
2.2.1.На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3.Відповідальність сторін
3.1.У разі невиконання або неналежного виконання «Замовниками» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовники» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25% від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4.Час та дія договору
4.1.Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
5.Зміна та розірвання договору
5.1.Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2.Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3.Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
5.4.У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5.Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6.Особливі умови
6.1.З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
6.2.Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
6.3.У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4.У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п.1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5.Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6.Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7.Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту» Від «Замовників»
Заступник міського голови - ОСОБА_5
директор Департаменту економіки 61002, АДРЕСА_1
та комунального майна Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
код ЄДРПОУ 25610834 __ (підпис)
___ОСОБА_961003, ІНФОРМАЦІЯ_1Стягнути з ОСОБА_5 (РНО КПП: НОМЕР_1) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (ЄДРПОУ: 25610834) судові витрати у розмірі 1378,00 грн., понесених у зв'язку з розглядом справи у суді першої інстанції.
Стягнути з ОСОБА_5 (РНО КПП: НОМЕР_1) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (ЄДРПОУ: 25610834) судові витрати у розмірі 1515,80 грн., понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 13.02.2018 року.
Головуючий - О.М. Хорошевський
Судді - І.О. Бровченко
І.В. Бурлака