
Справа № 603/764/17
Провадження №2-а/603/8/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2018 р. Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Іванчука В. М.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ із жовтня 2003 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських, що є безумовною підставою для перерахунку позивачу пенсії, як колишнього працівника поліції. За приписами п.2 Порядку №45 до обов’язків МВС України належить повідомлення у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців. ОСОБА_2 внутрішніх справ України, виконуючи умови Порядку №45-2007, 03.02.2017 року направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України з 01.01.2016 року. 28.03.2017 року Пенсійний фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління Пенсійного фонду України) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій. На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Тернопільській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку ОСОБА_1 від 22.05.2017 року №136 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року. Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проте відповідачем не проведено перерахунку та виплату пенсії з 01.01.2016 року, посилаючись у листі – відповіді від 03.11.2017 року, отриманої на його заяву від 27.10.2017 року, на те, що виплата перерахованих пенсій буде проводитися після виділення коштів з Державного бюджету України. Не погоджуючись з даною відповіддю, позивач просить ухвалити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо нездійснення перерахунку призначеної йому пенсії після отримання довідки від 22.05.2017 року №136 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», та довідки від 22.05.2017 року №136 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою судді від 18.01.2018 року за клопотанням представника позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_3 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до положень ст. 263 КАС України.
У запереченнях на адміністративний позов (Вх.№ЕП-798/17-вх від 04.12.2017 року) відповідач просить у задоволенні позову відмовити у зв’язку з тим, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. 29.03.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшов лист Пенсійного фонду України, яким повідомлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві (відповідно до листа ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017). У запереченні на позов відповідач посилається на п.п.1,2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 від 13.02.2008 року (далі – Порядок №45), зазначаючи при цьому, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. У відповідності до вищевказаного, у строки, передбачені Порядком №45, Головним управлінням Пенсійного фонду України підготовлено та надано ліквідаційній комісії управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Тернопільській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (лист Головного управління за №1512/03 від 03.04.2017 року). ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017, яким повідомлено про підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України ((міліції), з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 року за №1167/5. Станом на цю дату, бюджет Пенсійного фонду України на 2017 рік затверджений, з урахуванням субвенцій, які виділяються Пенсійному фонду України у 2017 році Законом України Про Державний бюджет України на 2017 рік, без врахування додаткових видатків на проведення зазначеного перерахунку пенсії. Порядок використання коштів Державного бюджету України встановлений Бюджетним кодексом України, пунктом 1 статті 23 якого встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України, у зв’язку з чим перерахунок та виплата пенсії позивачу можуть бути проведені лише після виділення коштів з Державного бюджету України. Щодо перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру відповідач зазначає, що відповідно до ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», встановлено що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово по 31.12.2017 року максимальних розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Дана норма не визнана такою, що не відповідає нормам Конституції України. Відповідач також зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк, встановлений ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду та ним не наведено ґрунтовних підстав для поновлення строку звернення до суду, на підставі чого вважає, що позовні вимоги повинні бути залишені без розгляду.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 6 жовтня 2003 року і перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується посвідченням №5655 від 22.10.2003 року.
Як зазначено у адміністративному позові у зв’язку з набуттям чинності Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» позивач 27.10.2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії.
Зі змісту інформаційного листа – відповіді Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області №646/Д-11 від 03.11.2017 року вбачається, що на підставі повідомлення Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року №9496/02-23 списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, 03.04.2017 року подані до Ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Тернопільській області. Ліквідаційна комісія на підставі поданих списків визначила коло осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а саме чи відносяться вони до осіб із числа міліціонерів та надала відповідні довідки для перерахунку. ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017, яким повідомлено про підстави для перерахунку пенсії особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 року за №1167/5. Станом на цю дату бюджет Пенсійного фонду України на 2017 рік затверджений, з урахуванням суми субвенцій, яка виділяється Пенсійному фонду України у 2017 році Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» без врахування додаткових видатків на проведення зазначеного перерахунку пенсії, а тому позивачу відмовлено у перерахунку пенсії через відсутність бюджетних коштів, необхідних для проведення перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016 рік, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-УІІІ (далі Закон №580-УІІІ) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-VІІ ст.63 Закону №2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, виходячи з наведеного, встановлена наступна послідовність дій: ОСОБА_2 внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п’яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п’ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
22.05.2017 року головою ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Тернопільській області видано довідку №136 до пенсійної справи №5288 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (у довідці позивач зазначений як ОСОБА_4) відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою помічник чергової частини Монастириського РВ/старший інспектор, що становить: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – капітан поліції - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби (% від посадового окладу + звання) 40% - 1720,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (% від посадового окладу) 10% - 250 грн.; премія (2,73%) - 171,17 грн.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, порядок проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ у Тернопільській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов’язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії не приймається до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов’язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).
Крім того, в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням ОСОБА_2 внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов’язана з ризиком для життя і здоров’я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Стосовно вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 року та доводів відповідача стосовно застосування строків звернення до суду, які встановлені ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції, що діяла на час подання позову (15.11.2017 року), суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016 року, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу, проте такий не був зроблений з вини уповноважених органів, а тому має бути проведений з дати виникнення права на перерахунок без обмеження строком.
Вищезазначене узгоджується з правовою позицію, висловленою Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 20.10.2017 року у справі № К/800/33932/17, в ухвалі від 25.10.2017 року у справі № К/800/34861/17.
Разом з тим суд зазначає, що позовна вимога ОСОБА_1 про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року охоплюється вимогою про зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 року та яка, з урахуванням вищенаведеного, підлягає до задоволення.
З приводу вимоги позивача у частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії без обмеження граничного розміру, щодо якої відповідач посилається на ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд зазначає, що час виникнення спірних правовідносин, зміни до даної статті, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-19 від 24.12.2015 року, який набрав чинності 01.01.2016 року. Зміни, що стосуються ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врегульовують саме призначення, а не перерахунок пенсії.
При цьому, суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20 травня 2013 року, резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов’язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. Враховуючи, що на час розгляду справи права позивача в цій частині вимог не були порушені, вони задоволенню не підлягають.
Позивач в своєму адміністративному позові також просить встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб’єктом владних повноважень – відповідачем у справі, є правом, а не обов’язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об’єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
У своєму ж клопотанні про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що дане рішення суду буде відповідачем тривалий час не виконане, в зв’язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права. Тому, дане клопотання позивача не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72, 73, 77, 90, 246, 255, 295, 382 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, Законом України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, місцезнаходження: ОСОБА_5, 3 м.Тернопіль, Код ЄДРПОУ 14035769, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №136 від 22.05.2017 року до пенсійної справи №5288, виданої Ліквідаційною комісією Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Тернопільській області.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №136 від 22.05.2017 року до пенсійної справи №5288, виданої Ліквідаційною комісією Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Тернопільській області.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючийсуддя ОСОБА_6