
Справа № 640/17401/17
н/п 2/640/728/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Зуб Г.А.,
за участю секретаря Шаповал Є.Б.,
за участю представника позивача Скидана М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_2, третя особа - Харківська міська рада про визнання укладеною додаткової угоди до договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, -
ВСТАНОВИВ:
08.11.2017 року до суду звернувся представник позивача з позовом, в якому просить прийняти рішення, яким внести зміни до договору №127-16/2 від 21.10.2016 про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова шляхом визнання укладеною додаткової угоди до цього договору між позивачем та відповідачем у викладеній редакції, днем укладення додаткової угоди вважати день набрання рішенням суду законної сили, та стягнути з відповідача судові витрати. В обгрунтування зазначених вимог посилається на наступне. За заявою відповідача від 11.10.2016 року на підставі поданих відповідачем документів, між позивачем та відповідачем було укладено договір №127-16/2 від 21.10.2016 року про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху №№1-26 в житловому будинку літ. А-5 по АДРЕСА_2 під житлові квартири, відповідно до яких пайовий внесок складав 482,20 грн., який сплачено відповідачем до прийняття об'єкта в експлуатацію. Величина пайової участі була розрахована на підставі наданого позивачем зведеного кошторисного розрахунку, згідно з яким кошторисна вартість реконструкції складала 12055,00 грн. Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої ІДАБК ДТК ХМР від 16.10.2016 №ХК 143163202539, об'єкт будівництва після проведення будівельних робіт з реконструкції прийнято до експлуатації, згідно якої кошторисна вартість склала 206106,00 грн., що перевищує показники кошторисної вартості, вказану раніше у зведеному кошторисному розрахунку вартості об'єкта будівництва, наданому відповідачем до позивача. Відповідно до п. 2.1.3 договору про пайову участь, при реконструкції нежитлових приміщень, якщо в ході реконструкції об'єкта були виконані коригування проектної та кошторисної документації, що вплинули на зміну кошторисної або фактичної вартості його реконструкції, відповідач повинен був не пізніше ніж за 20 календарних днів до введення об'єкта в експлуатацію звернутись до позивача щодо внесення змін до договору з поданням відповідних документів. Однак вказаний пункт договору відповідачем виконано не було. Враховуючи встановлення факту введення даного об'єкта до експлуатації зі збільшенням його кошторисної вартості об'єкта, відповідачу було надіслано лист-повідомлення про надання додаткових документів для вирішення питання про внесення змін до договору. У зв'язку з ухиленням відповідача від виконання вказаних вимог, відповідачу було надіслано додаткову угоду в двох примірниках з розрахунком величини пайової участі з урахуванням кошторисної вартості за затвердженою проектною документацією. Але, відповідач надіслала лист, в якому відмовилась від укладення додаткової угоди, посилаючись на те, що вона не є власником приміщень та на відсутність фінансової можливості. Також, відмовою відповідач порушує права та інтереси територіальної громади м. Харкова на отримання коштів пайової участі на розвиток та створення інженерно-транспортної та соціальної інфрастуктури м. Харкова.
Представник позивача Скидан М.А. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, повідомлена належним чином та своєчасно, причину неявки суду не повідомила, а тому суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказах. В минулому судовому засіданні відповідач позовні вимоги не визнала.
Представник третьої особи ХМР в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином та своєчасно.
В судовому засіданні представником позивача було уточнено позовні вимоги, в яких він зазначив, що в розрахунку була допущена описка, а саме те, що розмір пайової участі зі збільшенням складає не 86 500,76 грн., а 9020, 44 грн., а в позивача змінились банківські реквізити для перерахування сплати судового збору. Вказана уточнена позовна заява була повернута представникові позивача у зв'язку з порушення вимог ЦПК України щодо її подання.
Суд, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного:
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення до справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач є замовником реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху №№1-26 в житловому будинку літ. «А-5» по АДРЕСА_2 під житлові квартири, і на неї поширюється дія Закону N 3038-VI.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Згідно з ч. 1.ст. 40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
На виконання п. 1 ст. 40 Закону рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі Порядок), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою, тому відповідно до норм ч. 1 ст. 144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, і є обов'язковим до виконання на території м. Харкова.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.05.2013 № 319 внесені зміни до рішення виконавчого комітету від 09.11.2011 № 804, в частині викладення у новій редакції Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова та затвердження типового попереднього договору та договору про пайову участь.
Відповідно до цього Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов'язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію (далі - будівництво) об'єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.
Пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для житлових будинків.
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладання договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна ХМР.
На виконання вказаних норм Закону та Порядку, відповідач звернулась до ДЕКМ із заявою про укладення договору про пайову участь у розвитку інфрастуртури м. Харкова, надавши при цьому відповідний кошторисний розрахунок, відповідно до якого кошторисна вартість реконструкції складала 12055,00 грн.
У зв'язку з чим між позивачем та відповідачем 21.10.2016 року було укладено Договір №127-16/2 про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Відповідно до вимог вказаного договору відповідачем було перераховано 482,20 грн. до бюджету м. Харкова.
Відповідно до пункту 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зі змісту даної статті слідує, що договором є домовленість сторін, що виражає узгоджену волю сторін, яка спрямована на досягнення конкретної мети, тобто договір це юридичний факт, на підставі якого виникають цивільні права та обов`язки.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої ІДАБК у Харківській області за № ХК 143163202539 відбулась реконструкція нежитлових приміщень 1-го поверху №№1-26 в житловому будинку літ «А-5» по АДРЕСА_2 під житлові квартири, та прийнято до експлуатації 16 листопада 2016 року. Пунктом 20 вказаної декларації було зазначено, що кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією складає 206 106,00 грн., в т.ч. на будівельні роботи 160996,00 грн.
Разом з тим, частинами 5, 6 ст. 40 Закону N 3038-VI та п. 3.6. Порядку встановлено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд.
Пунктом 2.1.3 Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова укладеного між сторонами було передбачено, що якщо в ході реконструкції об'єкта були виконані коригування проектної та кошторисної документації, що вплинули на зміну кошторисної або фактичної вартості його реконструкції, або зміни функціонального призначення об'єкта, або його частин, Замовник не пізніше ніж за 20 календарних днів до введення об'єкта в екплуатацію, звертається до Департаменту щодо внесення змін до договору.
Вказаний пункт договору відповідачем виконано не було.
Відповідно до частини першої статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, установлених статтею 11 цього Кодексу.
Так, у частині п'ятій статті 11 ЦК України визначено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникнути з договорів.
Відповідно до положень ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
За приписами ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Враховуючи встановлення факту введення даного об'єкта до експлуатації зі збільшенням його кошторисної вартості об'єкта, відповідачу було надіслано лист-повідомлення від 25.05.2017 року №332/0/114-17 про надання додаткових документів для вирішення питання про внесення змін до договору.
У зв'язку з ухиленням відповідача від виконання вказаних вимог, відповідачу позивачем було надіслано 19.06.2017 року пропозицію та додаткову угоду в двох примірниках з розрахунком величини пайової участі з урахуванням кошторисної вартості за затвердженою проектною документацією.
Але, відповідач надіслала лист, в якому відмовилась від укладення додаткової угоди, посилаючись на те, що вона не власником приміщень та на відсутність фінансової можливості.
Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що і договір що змінюється.
Ухилення замовника від укладення додаткової угоди до договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено укладеним між сторонами договором.
Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника від обов'язку укласти дану додаткову угоду й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору.
Таким чином, такими діями відповідач порушила права та інтереси територіальної громади міста Харкова на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Статтею 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Враховуючи те, що існує пряма вказівка в укладеному договорі про пайову участь (п. 2.1.3) щодо обов'язковості укладення додаткової угоди в разі змін, передбачених цим договором, відповідач зобов'язана була укласти зазначену додаткову угоду, та виконати дане зобов'язання, а її посилання на відсутність грош9ових коштів, та те, що вона не є більше власницею даних квартир не може бути підставою для невиконання взятого на себе зобов'язання за укладеним договором, оскільки даний договір є чинним та недійсним не визнавався. А тому суд задовольняє позовні вимоги частково, а саме лише змінює п. 7 Розрахунку величини пайової участі зі збільшенням - 9020,44 грн., замість зазначених помилково 86500,76 грн., на що вказують матеріали даної цивільної справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь ДЕКМ Харківської міської ради підлягає стягнення пропорційно розміру задоволених позовних вимог судовий збір у сумі 1600 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.7, 143, 144 Конституції України, ст.ст.11, 15, 16, 509, 526,530, 610, 625 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4,5, 12,13, 133, 137,141, 259, 264,265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_2, третя особа - Харківська міська рада про визнання укладеною додаткової угоди до договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова - задовольнити частково.
Внести зміни до договору №127-16/2 від 21.10.2016 року про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова шляхом визнання укладеною додаткової угоди до цього договору між ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) в наступній редакції:
Додаткова угода до договору від 21.10.2017 №127-16/2
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків «___» ____201_р.
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатєєва Михайла Івановича, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), іменований надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 №804 (із змінами), уклали цю додаткову угоду про наступне.
1.Пункт 2.1 договору викласти в такій редакції:.
«2.1. «Замовник»:
2.1.1. Здійснює перерахування до бюджету м.Харкова (код платежу- 24170000, рахунок- 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ- 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 9020,44 грн. (дев'ять тисяч двадцять гривень 44 коп), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.
2.1.2. Сплачують пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання додаткової угоди до договору.»
3. Ця угода набуває чинності з моменту її підписання обома сторонами.
4. Додаткова угода є невід'ємною частиною договору.
5. Додаткова угода складена у 2-х примірниках.
7.Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту» Від «Замовника»
Заступник міського голови- ОСОБА_2
директор Департаменту економіки Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
______(підпис)
та комунального майна
код ЄДРПОУ 25610834
___М.І. Фатєєв
61003, м. Харків, м-н Конституції, 7
Додаток до додаткової угоди
щодо договору від 21.10.2017 №127-16/2
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
РОЗРАХУНОК
величини пайової участі при реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху №№1-26 в
житловому будинку літ. А-5 по АДРЕСА_2 під житлові квартири
1.Коефіцієнт відповідно до розміру пайової участі 4% 0,04
2.Загальна кошторисна вартість реконструкції об'єкта
на дату введення до експлуатації об'єкта 206106,00 грн.
3.Розмір пайової участі 4% від загальної кошторисної вартості 8,244,24 грн.
4.Сплачено до введення до експлуатації об'єкта 482,20 грн.
5.Залишок пайової участі 7762,04 грн.
6.Збільшення на 10% розміру пайової участі згідно п.5.5 Порядку 776,20 грн.
7.Розмір пайової участі зі збільшенням 9040,44 грн.
8.До сплати коштів пайової участі 8538,24 грн.
Днем укладення додаткової угоди до договору №127-16/2 від 21.10.2016 року про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова вважати день набрання рішенням суду законної сили.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 25610834, судові витрати в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 коп.
В іншій частині в задоволенні позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції з дня його проголошення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.п. 15 п.1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Позивач - Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради, місцезнаходження: м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834.
Відповідач - ОСОБА_2, місцеперебування: АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1.
Третя особа - Харківська міська рада, місцезнаходження: м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243.
Повний текст рішення складено 19 лютого 2018 року.
СУДДЯ Г.А. ЗУБ