
Справа № 367/9379/16-а
Провадження по справі № 2-а/367/58/2018
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі
головуючого судді Пархоменко О.В.,
з участю секретаря Коваленко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому посилається на те, що із 2007 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50- 1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХП у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку, яку він отримає.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів " від 09.12.2015 № 1013 (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 №505) посадові оклади працівників органів прокуратури було підвищено.
14.11.2016 він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Ірпінь з письмовою заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру " від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної Прокуратури України від 09.12.2016 № 18- 1726зп.
За результатами розгляду його заяви Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Ірпінь йому було надано письмову відповідь від 09.12.2016 № 386/В про відмову в її задоволенні, начебто немає підстав для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії.
Ураховуючи, що відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування ,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , передбачені Конституцією та Законами України, вважає, що вище вказані дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України у м. Ірпінь грубо порушують його права та законні інтереси , є протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах Конституції України та чинного законодавства, а подана ним заява від 09.12.2016 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно із ч. І ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (у його редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, чинного на час призначення йому пенсії за вислугу років) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років , у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років , мають право на пенсійні забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від їхньої місячної заробітної плати до котрої вказуються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески,одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку.
Ч.13 ст.50-1 Закону України "Про Прокуратуру", яка до теперішнього часу діє в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ПІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами,виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням, або перерахунком.
Крім того, ч.17 ст.50-1 Закону України "Про Прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 р. № 2663-ПІ передбачає, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем ,в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
У цьому контексті слід зазначити,що відповідно до ст. 22 Конституції країни конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових Законів, або внесені зміни до чинних законів не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 22 та ст. 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників (в тому числі й Законом України "Про Прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789- XII) є таким, що не підлягає звуженню чи обмеженню.
Ураховуючи це, виходячи із висловленого в рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до Законодавства.
У цьому контексті слід зауважити, що Конституційний Суд України у рішенні від 09.07.2007 № 6-рп І 2007 визначив, що "невиконання державою взятих на себе соціальних зобов’язань порушує соціальної, правової держави». Встановлення певних соціальних пільг компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права".
У зв’язку з викладеним, він змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Статтями З та 8 Конституції України передбачено,що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Конституція України має найвищу юридичну силу , норми Конституції України є нормами прямої дії.
Зазначає, що згідно з пунктами 1 та 7 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги невідповідність вимогам чинного законодавства зазначених дій суб'єкта владних повноважень,з метою припинення в подальшому порушень Законності та відновлення моїх конституційних прав,вищевказані дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпінь підлягають визначенню протиправними. З ухваленням судового рішення щодо зобов'язання провести перерахунок призначеної йому пенсії у 2007 році за вислугу років, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці Генеральної Прокуратури України від 09.12.2016р.№ 18-1726 зп.
В зв’язку із викладеними обставинами позивач просив визначити протиправними дії Пенсійного Фонду України у м. Ірпінь щодо відмови йому в перерахуванні пенсії за вислугу років, виходячи із розміру 90% від суми його місячної заробітної плати без обмежень, визначеної в довідці Генеральної Прокуратури України від 09.12.2016 №18-1726зп та виплатити йому різниці в пенсії за минулий час; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Ірпінь здійснити з 01.01.2016 року перерахунок і виплату йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про Прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ ( у редакції від 12.07.2001 р, №2663-ІІІ, тобто на час призначення пенсії) у розмірі 90% від розміру його місячної заробітної плати на підставі довідки Генеральної Прокуратури України від 09.12.2016 № 18-1726зп, без обмеження її максимальним розміром, та виплатити йому різницю з пенсії за минулий час.
Позивач надав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача в судове засіданні не з”явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
В зв”язку із цим суд, враховуючи письмову заяву позивача, вважав за можливе розглянути справу у його відсутності та у відсутності відповідача.
У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач з 2007 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області та одержує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України “Про прокуратуру“ згідно Закону України “Про прокуратуру“ (з наступними змінами), що діяла станом на листопад 2001 року у розмірі 90% суми заробітної плати.
09 грудня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру“ та у зв’язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, до якої долучив довідку прокуратури Київської області від 09.12.2016 року № 18-1726зп.
Згідно довідки Генеральної прокуратури України від 09.12.2016 року № 18-1726зп ОСОБА_1 працював в Генеральній прокуратурі України на посаді старшого прокурора відділу, заробітна плата станом на 01 грудня 2015 року становить: посадовий оклад – 2 812,00 грн., надбавка за класний чин – 135,00 грн., вислуга років — 884,00 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 12 374,45 гривень; доплати, які передбачені чинним законодавством – надбавка за виконання особливо важливого завдання – 2 681,77 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 542,74 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (1/12) – 542,74 грн., всього 19 972,80 гривень.
Рішенням відповідача № 4269 від 22.12.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення “ від 02.03.2015 року № 213-УІІ визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України “Про прокуратуру “, а тому пенсії за цим законом не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно із ч. ч. 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру “ ( в редакції, чинної на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру“ обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи із розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням чи перерахунком.
Відповідно до Закону України від 02.03.2015 р. №213 – VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до визначених законів України (зокрема Закону України “Про прокуратуру“). Тобто, дія цього Закону поширюється на правовідносини, що виникли у момент набрання ним чинності та після цього. Позивачу пенсія була призначена у квітня 2007 року. Крім того, Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ не містить жодних норм щодо заборони перерахування пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом.
Суд вважає, що внесені зміни до Закону України “Про прокуратуру“ від 02.03.2015 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.
Як вбачається із матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому відповідач повинен був провести перерахунок керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру“.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу ОСОБА_1 пенсію згідно довідки Генеральної прокуратури України від 09.12.2016 року № 18-1726зп відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру“ з розрахунку 90% середнього заробітку.
З урахуванням наведеного суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги щодо зобов’язання перерахувати пенсію з 01 січня 2016 року є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 7, 14, 99,100, 102, 158-163, 167 КАС України, суд –
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років виходячи із розміру 90% від суми його місячної заробітної плати без обмежень, визначеної в довідці Генеральної Прокуратури України від 09.12.2016 №18-1726зп та виплатити йому різниці в пенсії за минулий час.
Зобов'язати Ірпінське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про Прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (у редакції від 12.07.2001 р, №2663-ІІІ, тобто на час призначення пенсії) у розмірі 90% від розміру його місячної заробітної плати на підставі довідки Генеральної Прокуратури України від 09.12.2016 № 18-1726зп, без обмеження її максимальним розміром, та виплатити йому різницю з пенсії за минулий час.
Стягнути з Ірпінського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551,20 гривень.
Копію рішення направити сторонам для відома.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: ОСОБА_2