Рішення № 72255694, 09.02.2018, Березанський міський суд Київської області

Дата ухвалення
09.02.2018
Номер справи
356/1333/17
Номер документу
72255694
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська область, 07541

Справа № 356/1333/17

№ провадження 2-а/356/4/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.02.18 Березанський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Капшученко І. О.,

при секретарі Харченко Ж. В.

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області про визнання протиправними, скасування нормативно-правових актів Березанської міської ради Київської області та зобов’язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

До Березанського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Березанської міської ради Київської області просить визнати протиправними в частині обмеження конституційних прав громадян в залежності від їхнього місця проживання при отриманні субсидій і скасувати наступні нормативно-правові акти Березанської міської ради Київської області (в нинішній їх редакції): розпорядження Березанського міського голови № 77 від 08.10.2015р. «Про початок опалювального сезону в м.Березань у 2015/2016 році»; розпорядження Березанського міського голови № 32 від 23.03.2016р. «Про завершення опалювального сезону»; рішення виконкому Березанської міської ради № 149 від 11.10.2016р. «Про початок опалювального сезону в м.Березань у 2016/2017 році»; рішення виконкому Березанської міської ради № 79 від 04.04.2017р. «Про закінчення опалювального сезону 2016-2017 року в м.Березань». З метою приведення всіх вказаних видце нормативно-правових актів у відповідність до вимог чинного законодавства (на момент виникнення спірних правовідносин) зобов’язати Березанську міську раду: внести до тексту розпоряджень Березанського міського голови та рішень виконкому Березанської міської ради зміни (доповнення) або' ж видати подібні додаткові розпорядження наступного змісту: «Управлінню соціального захисту населення виконкому Березанської міської ради здійснювати нарахування субсидій для домогосподарств, які використовують природний газ/електрбенергію для індивідуального опалення в опалювальні періоди 2015-2016р.р. і 2016-2017р.р., з 01 жовтня по 30 квітня включно». Позов мотивує тим, що постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі – постанова КМУ від 21.10.1995 № 848) в редакції, чинній на 01.05.2017, було визначено межі опалювального періоду – з 1 жовтня по 30 квітня включно, а також передбачалась можливість скорочення такого періоду рішеннями органів місцевої влади, що призводило до помилкового ототожнення централізованого теплопостачання, регулювання якого покладалось на органи місцевої влади, з індивідуальним опаленням жител, мешканці яких самостійно визначали графіки забезпечення теплом своїх жител. В цьому аспекті вірною є позиція місцевих органів влади, які індивідуальний опалювальний період визначали у встановлені законом строки - з 1 жовтня по 30 квітня, копії рішень яких позивач долучає до позову як додатки 2-53. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 300 до вказаної постанови були внесені зміни та встановлено чіткі межі тривалості опалювального періоду для домогосподарств з індивідуальним опаленням – з 16 жовтня по 15 квітня. Разом з тим, розпорядженнями голови Березанської міської ради № 77 від 08.10.2015, № 32 від 23.03.2016, а також рішеннями виконкому Березанської міської ради № 149 від 11.10.2016, № 79 від 04.04.2017 опалювальний сезон 2015/2016 та 2016/2017 визначено з 10.10.2015 по 01.04.2016 та з 11.10.2016 по 04.04.2017 відповідно, чим було свідомо скорочено опалювальний період на 39 та 37 днів у відповідні періоди та порушено конституційні права позивача через його проживання поза межами тих адміністративно-територіальних одиниць, вказаних в додатках 2-53, місцеві органи влади яких не відступають від визначених законом періодів.

09.02.2018 через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні сіх позовних вимог. Рішення про початок та закінчення опалювальних періодів приймаються з урахуванням температури зовнішнього повітря згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами, а метою їх прийняття є ефективне споживання енергоносіїв та включення систем опалення, яке здійснюється власниками теплових господарств за узгодженням з теплопостачальними організаціями, а не надання субсидій. Відтак, спірні рішення винесені правомірно та на виконання вимог чинного законодавства. Окрім того, справу просила розглянути без участі їхнього представника (а.с.91-93).

Позивач в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві. Окремо наголошував, що ототожнення централізованого та індивідуального опалення є неможливим. Позов просив задовольнити.

Згідно пункту 10 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 (далі по тексту - КАС України), справи у судах першої інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази по справі, обґрунтування відповідача наведені у відзиві на позовну заяву, суд прийшов до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженнями від 08.10.2015 № 77 та від 23.03.2016 № 32, рішеннями від 11.10.2016 № 149 та від 04.04.2017 № 79 Березанською міською радою Київської області початок опалювального сезону 2015/2016 років визначено з 10.10.2015 та закінчено з 01.04.2016, початок опалювального сезону 2016/2017 років визначено з 11.10.2016 та закінчено з 04.04.2017 (а.с.67-70).

Повідомлення про відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області про визнання протиправними, скасування нормативно-правових актів Березанської міської ради Київської області та зобов’язання вчинити дії опубліковано в газеті «Березанська громада», випуск від 26.01.2018 (а.с.90).

Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною першою статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови призначення та порядок надання

громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для

відшкодування витрат на оплату, зокрема, користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі – постанова від 21.10.1995 № 848).

Так, у відповідності до п. 13 вказаної постанови від 21.10.1995 № 848, призначення субсидій здійснюється за заявою громадянина про призначення житлової субсидії, до якої додаються декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами, договір найму (оренди) житла (за наявності), а також у визначених законом випадках довідки про доходи.

При цьому, як визначено п. 6 постанови від 21.10.1995 № 848, субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому

приміщенні (будинку) осіб, або у визначених законом випадках особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом десяти днів після подання заяви та отримання необхідних відомостей.

При цьому, як визначено п. 14 постанови від 21.10.1995 № 848 в редакціях з 01.10.2015 по 21.10.2016, чинних на момент прийняття спірних рішень, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням і розраховується: на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня.

Разом з тим, у випадку встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом, здійснюється перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян (п. 14 постанови від 21.10.1995 № 848 в редакціях з 01.10.2015 по 21.10.2016, чинних на момент прийняття спірних рішень).

Як визначено ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги)» в редакціях з 01.10.2015 по 26.11.2016, чинних на момент прийняття спірних рішень, комунальні послуги – це централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 16 вказаного Закону, комунальні послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв на міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами.

Так, вимогами пункту 7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71 встановлено, що початок і закінчення опалювального періоду установлюється в кожному регіоні окремо. Опалювальний період починається, якщо протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря становить 8оС та нижче, а закінчується, коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищує 8оС.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Як роз’яснено Міністерством соціальної політики України (лист № 15185/о/14-16/5 від 17.10.2016), у зв’язку із втратою чинності Постанови КМУ № 2246, розрахунок субсидії у місяцях початку та закінчення опалювального періоду необхідно здійснювати з урахуванням дати його початку та закінчення, що встановлюється рішенням виконавчого органу. Зазначена норма застосовується як до централізованого теплопостачання так і до індивідуального опалення (газового та електричного).

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Стаття 72 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В той же час, з урахуванням положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 3 ст. 77 КАС України передбачено, що докази суду надають учасники справи. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (ч. 5 ст. 77 КАС України).

Так, посилання позивача на зміни до законодавства щодо запровадження розподілу індивідуального та централізованого опалення при призначенні субсидій, а саме до п. 14 постанови від 21.10.1995 № 848, у відповідності з якими розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно, були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 № 300, яка набрала чинності вже після прийняття спірних рішень, а саме з 01.05.2017. Відтак, з врахуванням правил дії закону в часі, вказана норма не може застосовуватись до правовідносин, які виникли до набрання нею чинності, та не тягне за собою незаконності рішень органу місцевого самоврядування, прийнятих на виконання вимог чинного на той час законодавства.

Окрім того, спірні рішення про початок та закінчення опалювальних періодів були прийняті, виходячи з кліматичних умов та температурного режиму на відповідній території на виконання пункту 7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71, про що зазначено в преамбулах розпоряджень від 08.10.2015 № 77 та від 23.03.2016 № 32, а також рішення від 04.04.2017 № 79.

Посилання позивача на рішення інших органів місцевої влади щодо встановлення тривалості опалювальних періодів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць, надані ним в додатках 2-53 до позовної заяви, не приймаються судом до уваги, у звязку з тим, що вимогами пункту 7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71 встановлено, що початок і закінчення опалювального періоду установлюється залежно від температурного режиму, який відмінний в кожному регіоні.

Будь-яких інших належних та допустимих доказів на підтвердження протиправності прийнятих спірних рішень суду надано не було.

Таким чином, рішення Березанської міської ради щодо встановлення опалювальних періодів прийняті правомірно та у відповідності з наданими законом повноваженнями.

Окрім того, право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було реальним.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 15.12.2015 року по справі № 800/206/15, від 22.03.2016 року по справі № 800/484/15.

Разом з тим, позивач не надав жодних доказів звернення у встановленому законом порядку до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за призначенням субсидії, а також наявності відповідного рішення про її призначення, відтак, і наявності його конкретного права чи інтересу, які могли б зазнати реального негативного впливу від видання оскаржених рішень.

Вруховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та відсутність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. 2, 5, 9, 72, 77, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду, відповідно до ч.1ст.255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими ст. 293-297 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення суду складено 16.02.2018.

Суддя ОСОБА_2