Рішення № 72254657, 16.02.2018, Варвинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
731/571/17
Номер документу
72254657
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №731/571/17

Провадження №2-а/731/2/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2018 року Варвинський районний суд Чернігівської області в складі

судді МОЦЬОРА О.В.,

з участю секретаря Трохименко Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №3 с.м.т. Варва адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

06 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням п/полковник міліції 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2350,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3384,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн.; премія (47,30%) - 5053,53 грн.; а всього 15737,53 гривень з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду;

- розглядати справу у скороченому провадженні без виклику до суду сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 101/9707, №0 від 28 квітня 2017 року, складена відповідачем, не включає в себе всіх необхідних складових (додаткових видів грошового забезпечення), а розмір премії в довідці безпідставно зменшено.

Ухвалою Варвинського районного суду Чернігівської області від 11 грудня 2017 року було відкрито провадження по даній справі та призначено судовий розгляд справи на 22 грудня 2017 року.

20 грудня 2017 року до суду засобами електронного зв'язку надійшло клопотання про відкладення судового засідання та надання часу для підготовки відзиву на позов.

22 грудня 2017 року, зважаючи на внесені 15 грудня 2017 року зміни до КАС України, призначено підготовче засідання по справі.

26 грудня 2017 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. При оформлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 оклади, надбавки та премія були враховані станом на момент виникнення такого права, як того вимагав п. 5 постанови № 45, в якому чітко вказано складові, які мають бути зазначені в довідці.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі в зв'язку з лікуванням (а.с. 61).

Відповідач Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області свого представника в судове засідання не направила, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с. 62).

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України і йому призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

23 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким внесено зміни до статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При цьому частина 16 статті 43 набула такого змісту: «У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку».

Статтю 63 після частини другої зазначеного закону доповнено частиною: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Цим же Законом доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VІІІ від 02 липня 2015 року абзацами другим і третім: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Аналіз змісту наведених норм дає суду підстави вважати, що отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», особам, які проходили службу в міліції та звільнені в зв'язку з виходом на пенсію, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Закон № 900-VIII набрав чинності з 29 грудня 2015 року і з цього часу пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.

Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі Порядок № 45), відповідно до якого перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі № 21-484а13 від 22 квітня 2014 року.

Згідно додатку № 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції посадовий оклад старшого інспектора складає 2500 гривень.

Оклад за спеціальним званням майор поліції відповідно до додатку № 1 до цієї ж постанови схеми окладів поліцейських за спеціальним званням підполковник поліції складає 2200 гривень.

Надбавка за стаж служби в поліції згідно додатку № 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 понад 25 років складає 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.

Статтею 32 Конституції України передбачено, що кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею, а стаття 40 Конституції України визначає, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Отже, вказані норми, на думку суду, дають позивачу право самостійно отримати від відповідача довідку про складові грошового забезпечення у разі виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Цим же пунктом Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вищевказаними постановами затверджені не посадові оклади, а схеми посадових окладів. Пунктом 6 Порядку № 45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Разом з тим, пунктом 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходженням конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Крім того, відповідно до пункту 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань: Спеціальне звання міліції - Спеціальне звання поліції; Підполковник міліції - Підполковник поліції.

Провівши аналіз грошового забезпечення, зазначеного в довідці про останній перерахунок пенсії позивача, складеної на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294, з грошовим забезпеченням на аналогічній посаді поліцейського відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 та враховуючи, що останньою постановою Кабінету Міністрів України встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром, суд приходить до висновку, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Цей висновок суду ґрунтується також і на положеннях пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», де зазначено, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.

При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).

Отже, суд вважає, що ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області зобов'язана виготовити на надати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок в таких розмірах:

- посадовий оклад - 2500,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (50 %) - 2350,00 грн. ((2500,000 + 2200,00) х 50%);

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (48 %) - 3384,00 грн. ((2500,00 + 2200,00 + 2350,00) х 48%);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн. (2500,00 х 10%);

- премія (47,3 %) - 5053,53 грн. ((2500,00 + 2200,00 + 2350,00 + 3384,00 + 250,00) х 47,3%)

Статтею 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності.

У відповідності до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права, норми Конституції є нормами прямої дії (ст. 8 Конституції).

Стаття 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.

Положеннями статті 46 Конституції України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Зважаючи на зміну підсудності справ даної категорії, право, а не обов'язок суду встановлювати судовий контроль за виконанням рішення, відсутність будь-яких доказів на підтвердження обґрунтованих побоювань щодо невиконання рішення суду, суд не вважає за необхідне встановлювати судовий контроль за виконанням даного рішення.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 122, 246, 295, п.п. 15.5 п. 15 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (юридична адреса: 14000, Чернігівська область, місто Чернігів, просп. Перемоги, буд. 74, ЄДРПОУ 08592365) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1) за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням п/полковник міліції - 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2350,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3384,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 250,00 грн.; премія (47,30%) 5053,53 грн.; а всього - 15737,53 гривень з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя МОЦЬОР О.В.