Рішення № 72251599, 15.02.2018, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
916/3111/17
Номер документу
72251599
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" лютого 2018 р.м. Одеса Справа № 916/3111/17

За позовом: Одеської міської ради ( 65004, м.Одеса, пл.Думська, 1, код ЄДОПОУ 26597691)

За участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м.Одеса, вул.Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595)

До відповідача: Фізичної особи - підприємця Лаптієва Олексія Ігоровича ( 65089, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1)

про стягнення

Суддя Рога Н. В.

Секретар с/з Лазуренко Є.С.

Представники:

Від позивача: Горяча К.І. - на підставі довіреності № 289/исх-гс від 28.12.2017 р.; Штоля А.О. - на підставі довіреності № 281/исх-гс від 28.12.2017 р.;

Від третьої особи: Польщіна Т.Л. - на підставі довіреності № 01-36/44 від 27.12.2017 р., Бондар О.В. - на підставі довіреності №01-36/47 від 27.12.2017р.

Від відповідача: Лисевич С.В. - на підставі ордеру серія НОМЕР_2 від 15.01.2018р. та договору

В засіданні брали участь:

Від позивача: Горяча К.І. - на підставі довіреності № 289/исх-гс від 28.12.2017 р.;

Від третьої особи: Бондар О.В. - на підставі довіреності №01-36/47 від 27.12.2017р.

Від відповідача: Лисевич С.В. - на підставі ордеру серія НОМЕР_2 від 15.01.2018р. та договору.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Одеська міська рада , звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Лаптієва Олексія Ігоровича (далі - ФОП Лаптієв О.І.) про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 63 175 грн. 86 коп., інфляційного збільшення суми у розмірі 3 080 грн. 13 коп., 3 % річних у розмірі 926 грн. 88 коп. та пені у розмірі 7 106 грн. 92 коп.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 18 грудня 2017 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/3111/17 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом ) сторін, залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Департамент комунальної власності Одеської міської ради.

Представники позивача позов підтримують, наполягають на його задоволенні.

Третя особа - Департамент комунальної власності Одеської міської ради , повністю підтримує позицію позивача у справі, з мотивів, викладених у письмових поясненнях, що надійшли до суду 01.02.2018р.

Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив на позовну заяву.

Розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін та третьої особи, суд встановив:

На підставі рішення Одеської міської ради №3228-IV від 11.10.2004р., 08 листопада 2004р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ФОП Лаптієвим О.І. (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне володіння, користування земельну ділянку загальною площею 1200кв.м, що знаходиться у м.Одесі, Суворовському районі, вул.Отамана Головатого, 19/21 згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору, з метою будівництва, подальшої експлуатації та обслуговування виставкового автоцентру.

Відповідно до п. 14.1 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Пунктом 3.1 Договору визначено, що він укладений терміном на 25 років (в тому числі для будівництва - терміном на 2 роки). Договір зареєстровано в Одеському міському управлінні ОРФ ДП "Центр ДЗК" від 17.02.2005р. за №040550500268 .

Відповідно до п.6.3 Договору передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у 3х денний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі. Акт приймання-передачі був складений сторонами 17.02.2005р.

Згідно з п.2.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 198 048 грн.

За умовами розділу 4 Договору „Орендна плата" орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі у розмірі: на період будівництва: за земельну ділянку площею 1200 кв.м у розмірі: 1 980 грн. на рік ; на період експлуатації - 19 800 грн. на рік. Обчислення орендної розміру плати за землю здійснюється відповідно до „положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками і за часткову участь у землекористуванні в м.Одесі" , затвердженого рішенням Одеської міської ради №702 -ХХІІІ від 29.02.2000р. та рішень Одеської міської ради №1709-ХХІІІ від 31.10.2000р. і 31061-ХХІУ від 26.03.2003р., Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 „Про проведення індексації грошової оцінки земель". Орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 „Про проведення індексації грошової оцінки земель". Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результату господарської діяльності . Умови цього Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом укладання відповідних угод , які мають бути нотаріально посвідчені та є невід'ємними частинами цього Договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.

Згідно з п. 9.1.2 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати. При цьому, відповідно до п. 9.4.1 Договору Орендар зобов'язався виконувати встановлені щодо об'єкта оренди зобов'язання, додержувати вимог, встановлених Законом України "Про оренду землі", виконувати обов'язки відповідно до умов договору та Земельного Кодексу України.

Позивач у справі зазначає, що свої зобов'язання згідно п.6.3 Договору виконав, що підтверджується Актом приймання-передачі земельної ділянки від 17.02.2005р. Але, Орендар - ФОП Лаптієв О.І. свої зобов'язання за Договором щодо сплати орендної плати належним чином не виконує, за даними позивача станом на 01.07.2017р. за відповідачем утворилася заборгованість по оплаті орендної плати у розмірі 52 877 грн. 39 коп. станом на 31.10.2017р. розмір заборгованості становить 63 175 грн. 86 коп.

Відповідно до листа Головного управління ДФС в Одеській області від 18.10.2017р. за 2017 рік ФОП Лаптієвим О.І. було сплачено орендну плату за січень - липень 2017р. у розмірі 78 380 грн. 05 коп. При цьому, орендну плату ФОП Лаптієвим О.І. було сплачено у розмірі, визначеному самостійно у податкових деклараціях за 2017 рік. Відповідно до умов Договору оренди розрахункова сума заборгованості по сплаті орендної плати за січень-липень 2017р. складає 50 156 грн. 51 коп.

Невиконання Орендарем своїх зобов'язань за Договором щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з ФОП Лаптієва О.І. заборгованість зі сплати орендної плати за землю станом на 31.10.2017р. у розмірі 63 175 грн. 86 коп.

При цьому , позивач зазначає, що згідно положень ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому, згідно ст.654 цього Кодексу зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі , що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Сторони за Договором оренди землі від 08.11.2004р. узгодили порядок внесення змін до Договору, зокрема, у п.4.4 Договору, яким встановили, що умови цього Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом укладання відповідних угод , які мають бути нотаріально посвідчені та є невід'ємними частинами цього Договору. Жодних угод щодо внесення змін до Договору у частині розміру орендної плати між Одеською міською радою та ФОП Лаптієвим О.І. не укладалося.

Рішенням господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. у справі №916/1807/15, яке набрало законної сили, внесено зміни до Договору оренди землі від 08.11.2004р., укладеного між Одеською міською радою та ФОП Лаптієвим О.І.; викладено п.2.3 Договору у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1200 кв.м, становить 2 910 420 грн., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №21/С від 02.04.2014р. , складеного управлінням Держземагенства у м.Одесі Одеської області."; викладено п.4.1 Договору у наступній редакції „Орендна плата за земельну ділянку площею 1200 кв.м, що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Отамана Головатого, 19/21, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 145 521 грн. на рік".

Позивач зазначає, що саме з розміру орендної плати, встановленого рішенням суду у справі №916/1807/15 , він виходив при розрахунку розміру орендної плати , яка підлягає оплаті відповідачем - 12 126 грн. 75 коп. на місяць. . При цьому, позивач також зазначив, що за умовами Договору орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 „Про проведення індексації грошової оцінки земель". Відповідно до п. 289.1 та п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

З урахуванням зазначеного положення законодавства, згідно з інформацією з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру , враховуючи дані Державної служби статистики України , індекс споживчих цін за 2015 рік , який становив 143,3, індекс споживчих цін за 2016 рік, який становив для земель несільськогосподарського призначення - 1,06, та індекс споживчих цін за 2017рік, який становив 1,0, позивач вважає, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, відповідно до п.289.3 ст.289 Податкового кодексу України , станом на 01.01.2016р. становить 1,433, станом на 01.01.2017р. - 1,06.

На підставі зазначеного, позивач вважає, що орендна плата ФОП Лаптієва О.І. відповідно до умов Договору оренди землі від 08.11.2004р., з урахуванням рішення господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. у справі №916/1807/15 , за 2017 рік складає : 145 521 грн. * 1,433 * 1,06 = 221 043 грн. 49 коп. на рік, тобто 18 420 грн. 29 коп. щомісячно.

Виходячи з зазначеного, позивач зазначає, що відповідач щомісячно не доплачує орендну плату , що і призвело до заборгованості зі сплати орендної плати за землю станом на 31.10.2017р. у розмірі 63 175 грн. 86 коп.

В обґрунтування позову позивач також посилається на ст.526 Цивільного кодексу України, що кореспондується зі статтею 193 Господарського кодексу України, якими передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Крім того, позивач зазначає, що згідно з п."в" ч.1 ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату, а відповідно до ст. 24 Закону України „Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Позивач також зазначає, що відповідно до п.4.6 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми прострочених платежів за кожен день прострочки. На підставі зазначеного пункту Договору, який не суперечить положенням ст.ст.216, 218, 230 Господарського кодексу України, ст.549 Цивільного кодексу України, позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі 7 106 грн. 92 коп. за період з 01.01.2017р. по 31.10.2017р.

Крім того, Одеська міська рада зазначає, що відповідно до п. 13.1 Договору за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність відповідно до закону чи цього договору.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення , а також три проценти річних від простроченої суми , якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі зазначеної норми законодавства, з урахуванням невиконання відповідачем своїх зобов'язань щодо сплати орендної плати за землю, позивач нарахував відповідачу 3% річних у сумі 926 грн. 88 коп. та інфляційні втрати у сумі 3 080 грн. 13 коп., які також просить стягнути з відповідача.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Департамент комунальної власності Одеської міської ради, повністю підтримує позицію позивача у даній справі та додатково зазначає, що Департамент не є стороною за Договором оренди землі, що був укладений 08 листопада 2004р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ФОП Лаптієвим О.І. (Орендар). Відповідно до Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради , затвердженого рішенням одеської міської ради від 19.02.2013р. №2752-УІ , Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради та , зокрема, забезпечує реалізацію повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства, у тому числі, здійснює організацію та контроль за виконанням умов договорів оренди землі, виконанням орендарями обов'язків відповідно до укладених договорів, здійснює моніторинг надходження коштів від орендної плати за землю, готує акти про порушення орендарями умов договорів оренди землі та приписи про їх усунення. Крім того, на Департамент покладено контроль за виконанням планових показників з надходжень доходів за плату за землю до бюджету міста Одеси.

Третя особа зауважила, що надіслане Департаментом на адресу ФОП Лаптієва О.І. Повідомлення від 27.12.2016р. за №01-13/6430 було направлено лише на необхідність отримання останнім витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки , що знаходиться у нього у користуванні, у зв'язку із затвердженням рішенням Одеської міської ради від 29.06.2016р. №756-УІІ технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси та введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста , з метою подальшої підготовки додаткової угоди до Договору оренди землі від 08.11.2004р. щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

Посилання у даному повідомленні на п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України , на думку третьої особи, не може свідчити про внесення змін до Договору оренди землі від 08.11.2004р. у частині розміру орендної плати.

Третя особа також вважає безпідставним посилання відповідача на те, що Повідомлення від 27.12.2016р. за №01-13/6430 за своєю суттю є пропозицією про внесення змін до Договору, адже, за відсутністю Витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки , що орендується Лаптієвим О.І. , відсутні правові підстави для звернення до Орендаря з пропозицією щодо внесення змін до договору оренди землі.

Відповідач проти позову заперечує , посилаючись на те, що рішенням господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. у справі №916/1807/15 , яке набрало законної сили, внесено зміни до Договору оренди землі від 08.11.2004р., укладеного між Одеською міською радою та ФОП Лаптієвим О.І.; викладено п.2.3 Договору у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1200 кв.м, становить 2 910 420 грн., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №21/С від 02.04.2014р. , складеного управлінням Держземагенства у м.Одесі Одеської області."; викладено п.4.1 Договору у наступній редакції „Орендна плата за земельну ділянку площею 1200 кв.м, що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Отамана Головатого, 19/21, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 145 521 грн. на рік".

Відповідач зазначає, що ч.1 п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України та ст. ст.1, 13 Закону України „Про оцінку земель" для визначення розміру податку та орендної плати ля земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід , який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки) , визначений за встановленими та затвердженими нормативами . З урахуванням зазначеного , відповідач вважає, що обов'язок щодо сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням.

Відповідач також зазначає, що вважає Повідомлення Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 27.12.2016р. за №01-13/6430 офертою - пропозицією щодо внесення змін до Договору оренди землі від 08.11.2004р. у частині розміру орендної плати з 01.01.2017р. На виконання Повідомлення Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 27.12.2016р. за №01-13/6430 , ФОП Лаптієвим О.І. 21.03.2017р. було отримано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки , яку він орендує відповідно до Договору оренди землі від 08.11.2004р. Згідно даного витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1200 кв.м, що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Отамана Головатого, 19/21, становить 2 687 315 грн. 12 коп. Згідно рішення Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-УІ „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м.Одесі" , з урахуванням змін , внесених рішенням Одеської міської ради від 27.08.2014р. №5275-УІ, фіксований відсоток при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м.Одесі , які використовуються під автосалони, торгівельн0-виставкові комплекси, визначений у розмірі 5%. З урахуванням зазначеного, ФОП Лаптієв О.І. самостійно розрахував суму орендної плати : 2 687 315 грн. 12 коп. х 5 % /100 = 134 365 грн. 76 коп. - розмір орендної плати на рік; 134 365 грн. 76 коп. / 12 = 11 197 грн. 15 коп. - щомісячна орендна плата.

Відповідач зазначає, що саме розраховану самостійно на підставі Повідомлення Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 27.12.2016р. за №01-13/6430 суму орендної плати за землю, яка , за його розрахунком становить 11 197 грн. 15 коп. на місяць, він належним чином сплачував на зазначений у Договорі рахунок, що підтверджується відповідними платіжними документами. Орендні платежі у новому розмірі Одеською міською радою приймалися , але пропозиції щодо нотаріального посвідчення змін до Договору на адресу відповідача не поступало.

Розглянув матеріали справи, керуючись чинним законодавством України, суд доходить такого висновку :

Положеннями ст. 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до приписів ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Стаття 174 Господарського кодексу України передбачає, що однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

За приписами ст.1 Закону України „Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою , необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом ст. 13 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, 08 листопада 2004р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ФОП Лаптієвим О.І. (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне володіння, користування земельну ділянку загальною площею 1200кв.м, що знаходиться у м.Одесі, Суворовському районі, вул.Отамана Головатого, 19/21 згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору , з метою будівництва, подальшої експлуатації та обслуговування виставкового автоцентру.

Отже, сторонами за Договором оренди землі від 08.11.2004р. є саме Одеська міська рада та ФОП Лаптієв О.І.

Частиною 1 ст. 15 Закону України „Про оренду землі" встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч.ч. 1,2,3 ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно зі ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

При цьому, законодавець у Податковому кодексі України окремо визначає порядок обчислення плати за землю , який регулюється положеннями ст.286 цього Кодексу. Зокрема, згідно п. 286.1. ст.286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідно до п. 286.2., п. 286.3 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. . Згідно п.286.5. ст.286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Отже, законодавець відрізняє поняття „орендна плата" від поняття „плати за землю".

Згідно з п.2.3 Договору оренди землі від 08.11.2004р. , з урахуванням рішення господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. у справі №916/1807/15 , яке набрало законної сили, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1200 кв.м, становить 2 910 420 грн., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №21/С від 02.04.2014р. , складеного управлінням Держземагенства у м.Одесі Одеської області.

Відповідно до п.4.1 Договору у редакції рішення господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. у справі №916/1807/15, орендна плата за земельну ділянку площею 1200 кв.м, що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Отамана Головатого, 19/21, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 145 521 грн. на рік.

За умовами розділу 4 Договору „Орендна плата" обчислення орендної розміру плати за землю здійснюється відповідно до „Положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками і за часткову участь у землекористуванні в м.Одесі" , затвердженого рішенням Одеської міської ради №702 -ХХІІІ від 29.02.2000р. та рішень Одеської міської ради №1709-ХХІІІ від 31.10.2000р. і 31061-ХХІУ від 26.03.2003р. , Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 „Про проведення індексації грошової оцінки земель". Орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 „Про проведення індексації грошової оцінки земель". Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результату господарської діяльності . Умови цього Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом укладання відповідних угод , які мають бути нотаріально посвідчені та є невід'ємними частинами цього Договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.

Отже, сторони за Договором, а саме: Одеська міська рада та ФОП Лаптієв О.І. узгодили певні умови щодо внесення орендної плати та можливості зміни її розміру.

Дійсно, як вбачається з матеріалів справи, Департамент комунальної власності Одеської міської ради, згідно Положення про департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013р. №2752-УІ, є виконавчим органом Одеської міської ради, який наділений повноваженнями щодо реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства. Але, межі зазначених повноважень та умови їх здійснення є обмеженими та визначені Положенням. Зокрема, Департамент у сфері земельних відносин, лише забезпечує виконання повноважень щодо здійснення вилучення (викупу) земельних ділянок, надання під забудову та для інших потреб, передачі земельних ділянок у користування, передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичним особам; надає матеріали на розгляд постійної комісії міської ради із землеустрою та земельних правовідносин про передачу у власність , надання у користування земельних ділянок, їх вилучення, викупу в порядку, передбаченому Земельним кодексом України; здійснює підготовку запитів до відповідних служб міста про можливість передачі у власність або надання у користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Повідомленням від 27.12.2016р. за №01-13/6430 Департамент комунальної власності Одеської міської ради запропонував ФОП Лаптієву О.І. звернутися з заявою на отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки , що знаходиться у нього у користуванні, до центру надання адміністративних послуг. При цьому, у якості підстави необхідності отримання такого витягу Департамент процитував саме п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України , який , як вже зазначалося вище, стосується плати за землю у вигляді земельного податку, а не орендної плати за землю.

За таких обставин, на думку суду, зазначене Повідомлення Департаменту комунальної власності Одеської міської ради , могло бути використане відповідачем - ФОП Лаптієвим О.І. лише як інформація про введення в дію з 01.01.2017р. нової грошової оцінки земель міста, та можливості отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки , що знаходиться у нього у користуванні, а також організації, в якій такий витяг можна отримати.

Крім того, на думку суду, хибним є посилання відповідача на те, що це Повідомлення є офертою - пропозицією щодо внесення змін до Договору у частині розміру орендної плати з 01.01.2017р. , адже, як вже зазначалося вище, Департамент не є стороною за Договором оренди землі від 08.11.2004р., тому у будь-якому випадку не може пропонувати внести до нього будь-які зміни.

Слід також зауважити, що відповідно до ч.2 ст.638 Цивільного кодексу України договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Згідно ч.1 ст. 640 цього Кодексу договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. За приписами ч.1 ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

При цьому, згідно ч.1 ст. 642 Кодексу відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

Поняття повнота та безумовність оферти є одночасно необхідними, а існування одночасно двох названих умов до акцепту є достатнім для того, щоб констатувати, що відповідь на оферту є такою, що дає змогу зробити висновок про згоду акцептанта з офертою та з її умовами. Якщо відповідь на оферту є такою, що містить доповнення до пропозиції укласти договір, обмеження чи інші зміни, то така відповідь не може вважатися повною і безумовною. Неповнота та умовність акцепту призводить до відмови від одержання пропозиції.

Матеріали справи не містять доказів надсилання ФОП Лаптієвим О.І на адресу Департаменту або Одеської міської ради відповіді на документ, який він вважає „офертою" - Повідомленням від 27.12.2016р. за №01-13/6430 Департаменту комунальної власності Одеської міської ради , з якого вбачалося б про прийняття такої пропозиції.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ним, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. ( ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України) .

Сторони за Договором оренди землі від 08.11.2004р. - Одеська міська рада та ФОП Лаптієв О.І. , узгодили порядок внесення змін до Договору, зокрема, у п.4.4 Договору, яким встановили, що умови цього Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом укладання відповідних угод , які мають бути нотаріально посвідчені та є невід'ємними частинами цього Договору.

Доказів укладання таких угод матеріали справи не містять. Отже, сторони за цим Договором мають виконувати прийняті на себе зобов'язання на умовах, щодо яких вони дійшли згоди при укладанні Договору.

Зокрема, згідно з п. 9.1.2 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати. При цьому, відповідно до п. 9.4.1 Договору Орендар зобов'язався виконувати встановлені щодо об'єкта оренди зобов'язання, додержувати вимог, встановлених Законом України "Про оренду землі", виконувати обов'язки відповідно до умов договору та Земельного Кодексу України.

Як вже зазначалося вище, відповідно до умов Договору оренди землі від 08.11.2004р. , з урахуванням рішення господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. у справі №916/1807/15, орендна плата за земельну ділянку площею 1200 кв.м, що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Отамана Головатого, 19/21, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 145 521 грн. на рік ( 145 521 грн. / 12 = 12 126 грн. 75 коп. на місяць).

За умовами Договору орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 „Про проведення індексації грошової оцінки земель"(втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2011 року N 56) , якою було затверджено Порядок проведення індексації грошової оцінки земель. Відповідно до п. 1 Порядку грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, що визначається за формулою: Кі = [І - 10] : 100, де І - середньорічний індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація.

Але, як вже зазначалося, дана Постанова втратила чинність.

Відповідно до п. 289.1 та п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

З урахуванням зазначеного положення законодавства, згідно з інформацією з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру , враховуючи дані Державної служби статистики України , індекс споживчих цін за 2015 рік , який становив 143,3, індекс споживчих цін за 2016 рік, який становив для земель несільськогосподарського призначення - 1,06, та індекс споживчих цін за 2017рік, який становив 1,0, позивач вважає, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, відповідно до п.289.3 ст.289 Податкового кодексу України , станом на 01.01.2016р. становить 1,433, станом на 01.01.2017р. - 1,06.

На підставі зазначеного ,суд погоджується з позицією позивача про те, що орендна плата ФОП Лаптієва О.І. відповідно до умов Договору оренди землі від 08.11.2004р., з урахуванням рішення господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. у справі №916/1807/15, за 2017 рік складає : 145 521 грн. * 1,433 * 1,06 = 221 043 грн. 49 коп. на рік, тобто 18 420 грн. 29 коп. щомісячно.

Виходячи з зазначеного, враховуючи матеріали справи, відповідач щомісячно не доплачує орендну плату , що і призвело до заборгованості зі сплати орендної плати за землю станом на 31.10.2017р. у розмірі 63 175 грн. 86 коп.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Частина 1. ст. 193 Господарського кодексу України, вказує на те, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За таких обставин, вимога Одеської міської ради щодо стягнення з ФОП Лаптієва О.І. заборгованості по орендній платі за землю у сумі 63 175 грн. 86 коп. є обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст.611 Цивільного кодексу України).

Згідно ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

За приписами ст. 230 Господарського кодексу України учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання штрафні (господарські) санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до п.4.6 Договору у разі невнесення орендної плати у строки , визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми прострочених платежів за кожен день прострочки.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені суд дійшов висновку про його правильність та обґрунтованість, у зв'язку з чим підлягає задоволенню вимога позивача щодо стягнення з відповідача пені у розмірі 7 106 грн. 92 коп. за період з 01.01.2017р. по 31.10.2017р.

Згідно з п. 13.1 Договору за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність відповідно до закону чи цього договору.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми , якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі зазначеної норми законодавства, з урахуванням невиконання відповідачем своїх зобов'язань щодо сплати орендної плати за землю, Одеська міська рада правомірно нарахувала відповідачу 3% річних у сумі 926 грн. 88 коп. та інфляційні втрати у сумі 3 080 грн. 13 коп., які також підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Згідно ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За приписами ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З урахуванням всього викладеного вище, позовна заява Одеської міської ради щодо стягнення з ФОП Лаптієва О.І. заборгованості зі сплати орендної плати за землю у сумі 63 175 грн. 86 коп. , пені у розмірі 7 106 грн. 92 коп. за період з 01.01.2017р. по 31.10.2017р. , 3% річних у сумі 926 грн. 88 коп. та інфляційних втрат у сумі 3 080 грн. 13 коп., підлягає задоволенню повністю .

Судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 грн. покласти на відповідача згідно зі ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232 - 234 , 238 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Одеської міської ради - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Лаптієва Олексія Ігоровича (65089, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Одеської міської ради (65004, м.Одеса, пл..Думська, 1, код ЄДРПОУ 26597691, отримувач: УДКСУ у м.Одесі Одеської області, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код 38016923, одержувач - УДКСУ у м.Одесі, Одеської області , місцевий бюджет Суворовського району №332116815700009, код бюджетної класифікації 18010900 „орендна плата з фізичних осіб") заборгованість з орендної плати за землю у сумі 63 175 грн. 86 коп. , пеню у розмірі 7 106 грн. 92 коп. , 3% річних у сумі 926 грн. 88 коп. та інфляційні втрати у сумі 3 080 грн. 13 коп.

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Лаптієва Олексія Ігоровича (65089, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Одеської міської ради (65004, м.Одеса, пл..Думська, 1, код ЄДРПОУ 26597691, р\р 35411001034995, МФО 828011, код 26302537, одержувач - ГУДКСУ у м.Одесі, Одеської області) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 19 лютого 2018 р.

Суддя Н.В. Рога