Ухвала суду № 72250235, 19.02.2018, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
905/2155/17
Номер документу
72250235
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

19.02.2018 Справа № 905/2155/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянувши матеріали за скаргою №01-24/81 від 02.02.2018 Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ

до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, м. Маріуполь

про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язати вчинити певні дії

по справі за позовом Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ

до відповідача ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області, м. Краматорськ

про стягнення 21046446,97грн.

Представники сторін:

від позивача (скаржника): не з’явився;

від відповідача: не з’явився;

від Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, м. Маріуполь: не з’явився.

На адресу господарського суду Донецької області надійшла скарга №01-24/81 від 02.02.2018 Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ на дії Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, м.Маріуполь, відповідно до якої скаржник просить визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області; зобов’язати Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області прийняти до виконання наказ господарського суду Донецької області від 28.12.2017 по справі №905/2155/17 про стягнення з ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" та здійснити безспірне списання коштів у сумі 3% у розмірі 1377651,09грн., інфляційні нарахування у розмірі 14131248,24грн., судовий збір у розмірі 176853,41 грн. з рахунків ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області, які відкриті у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".

В обґрунтування скарги стягувач посилається на те, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області неправомірно повернено наказ господарського суду Донецької області від 28.12.2017 по справі №905/2155/17 з підстав його невідповідності чинному законодавству в частині його видачі та оформлення.

Ухвалою від 07.02.2018 суд ухвалив призначити до розгляду скаргу Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ в судовому засіданні 19.02.2018 о 11:00.

07.02.2018 судом була направлена телефонограма Головному управлінню Державної казначейської служби України у Донецькій області про дату та час судового засідання. Ухвала суду від 07.02.2018 була направлена на юридичну адресу Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, таким чином, Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області було належним чином повідомлено про день, час, місце судового засідання.

Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області в судове засідання не з’явився, пояснень на скаргу суду не надано.

Стягувач та боржник в судове засідання не з’явились, про день, час, місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Враховуючи, що згідно ч.ч. 1, 2 ст. 342 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає скаргу у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються. Неявка стягувача, боржника державного виконавця не є перешкодою для розгляду скарги.

Враховуючи те, що судом процесуальний обов’язок згідно ч.1 ст. 342 Господарського процесуального кодексу України виконаний, суд вважає за необхідне розглянути подану стягувачем скаргу за відсутності представників стягувача, боржника та Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.

Розглянувши матеріали скарги та надані документи, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Донецької області від 10.10.2017 по справі №905/2155/17, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 19.12.2017, позовні вимоги Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ задоволено частково, стягнуто зі ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області (84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Уральська, 12, код ЄДРПОУ 25946285) на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (85307, Донецька область, м. Покровськ, вул. Захисників України, 2; код ЄДРПОУ 32001618) 3% у розмірі 1377651,09грн., інфляційні нарахування у розмірі 14131248,24грн., судовий збір у розмірі 176853,41 грн.

28.12.2017 господарським судом виданий відповідний наказ про примусове виконання зазначеного рішення.

Із заявою від 04.01.2018 стягувач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області щодо виконання наказу від 28.12.2017 у справі №905/2155/17.

Листом від 18.01.2018 №12-16/171 Головним управління Державної казначейської служби України у Донецькій області повернуто зазначений наказ без виконання на підставі п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників. В листі вказано, що виданий господарським судом наказ від 28.12.2017 у справі №905/2155/17 не відповідає чинному законодавству в частині видачі та оформлення виконавчого документа щодо дати видачі, строку пред’явлення до виконання та дати набрання рішення законної сили, що порушує ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».

На час розгляду скарги, рішення господарського суду Донецької області від 10.10.2017 по справі №905/2155/17 не виконане, доказів зворотного суду не надано.

Стягувач, Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ звернувся до суду зі скаргою на дії Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області посилаючись на невірне тлумачення виконавчого документу Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області та незаконність неприйняття наказу до виконання.

Господарський суд при розгляді скарги по суті виходить з наступного.

Стаття 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначному законом порядку.

Згідно ч.1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентуються Законом України “Про виконавче провадження”. Вказаний нормативний акт є спеціальним по відношенню до інших нормативних актів при вирішенні питання щодо оцінки дій державної виконавчої служби.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Разом з тим, Законом України “Про виконавче провадження”, крім органів державної виконавчої служби та приватних виконавців, визначено інші органи, до повноважень яких віднесено виконання рішень судів, а саме ч.2 ст.6 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до ст.3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

В силу норм ст.1 Положення про Державну казначейську службу України, яке затверджено постановою №215 від 15.04.2015 Кабінету Міністрів України Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Таким чином, орган державної казначейської служби, виконуючи рішення господарського суду, діє в межах Закону України “Про виконавче провадження” з урахуванням особливостей, які визначені Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”.

За приписами п.15 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджено постановою №845 від 03.08.2011 Кабінету Міністрів України дії органів казначейства з виконання виконавчих документів можуть бути оскаржені до казначейства або суду.

З урахуванням того, що розглядувану скаргу подано заявником у зв’язку з невиконанням Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області, м. Маріуполь наказу, який було видано господарським судом Донецької області, Дочірне підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ правомірно звернулось зі скаргою саме до господарського суду, який розглядав справу та видавав виконавчий документ.

За приписами пункту 2 ст.3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України “Про виконавче провадження”, із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджено постановою №845 від 03.08.2011 Кабінету Міністрів України, визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Згідно з п.6 Порядку, у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:

- заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній;

- оригінал виконавчого документа;

- судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

- оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).

Згідно п. 9 орган Казначейства повертає стягувачеві виконавчий документ в тому числі у разі, коли виконавчий документ видано або оформлено з порушенням установлених вимог

В ст.4 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено вимоги до виконавчого документа - у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред’явлення рішення до виконання.

Як вбачається з тексту наказу господарського суду Донецької області від 28.12.2017 по справі №905/2155/17, наказ містив усі необхідні дані, що передбачені ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження». Ці дані повністю відповідають рішенню суду від 10.10.2017 та матеріалам справи №905/2155/17.

У відповідності до частин 1 та 2 ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В означеному наказі було вказано, що рішення господарського суду набрало чинності з 19.12.2017, що співпадає з датою постанови Донецького апеляційного господарського суду у справі №905/2155/17.

У відповідності до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» якщо судове рішення місцевого господарського суду переглядалося в суді апеляційної інстанції і наказ видається (надсилається) після здійснення такого перегляду, то дата видачі наказу має збігатися з датою повернення матеріалів справи (матеріалів апеляційного провадження) із суду відповідної інстанції до місцевого господарського суду. Після закінчення апеляційного перегляду справа невідкладно повертається до суду першої інстанції.

В наказі господарського суду Донецької області від 28.12.2017 по справі №905/2155/17 міститься дата видачі документу (28.12.2017), яка є датою повернення справи №905/2155/17 з апеляційної інстанції до господарського суду Донецької області.

В наказі зазначено, що він може бути пред’явлений до виконання протягом трьох років з наступного дня після набрання рішенням законної сили, що узгоджувалось з положенням ст.12 Закону України "Про виконавче провадження".

З врахуванням наведеного, суд вважає, що виданий судом наказ від 28.12.2017 по справі №905/2155/17, повністю відповідало вимогам Господарського процесуального кодексу України та Закону України «Про виконавче провадження».

За таких обставин, посилання Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області у листі від 18.01.2018 №12-16/171 на те, що виданий господарським судом наказ від 28.12.2017 у справі №905/2155/17 не відповідає чинному законодавству в частині видачі та оформлення виконавчого документа щодо дати видачі, строку пред’явлення до виконання та дати набрання рішення законної сили, є необґрунтованими.

Відповідно до ст. 343 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов’язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Таким чином, враховуючи вищенаведене, за висновками суду скарга №01-24/81 від 02.02.2018 Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ, в частині визнання неправомірною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області та зобов’язання Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області прийняти до виконання наказ господарського суду Донецької області від 28.12.2017 по справі №905/2155/17 про стягнення з ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області є правомірною та підлягає задоволенню.

Відносно вимог розглядуваної скарги про зобов’язання Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області здійснити безспірне списання коштів у сумі 3% у розмірі 1377651,09грн., інфляційні нарахування у розмірі 14131248,24грн., судовий збір у розмірі 176853,41 грн. з рахунків ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області, які відкриті у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", суд зазначає про наступне.

Умовами абз.2 п.7 Пленуму Верховного суду України від 26.12.2003 №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" визначено, що заяви, подання учасників виконавчого провадження вирішуються загальним і господарським судами мотивованими ухвалами відповідно до вимог статей 232 - 234 ЦПК та статей 86, 121-2 ГПК. Виходячи зі змісту ст. 248-24 ЦПК у разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд зобов'язує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушені права чи свободи заявника. При цьому суд не вправі зобов'язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом можуть здійснюватися тільки державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби (наприклад, постановити ухвалу про зупинення виконавчого провадження), проте може привести визначений державним виконавцем строк зупинення провадження у відповідність із законом або скоротити його.

Безспірне списання грошових коштів з рахунків ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області, які відкриті у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" має здійснюватись виключно органом виконання судового рішення після прийняття до виконання наказу у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, при цьому господарський суд при розгляді таких заяв не наділений повноваженнями по вчиненню дій, які в силу Закону України “Про виконавче провадження” можуть і повинні вчинятись державним виконавцем або, в окремих випадках, визначених даним Законом, - іншими органами (у даному випадку - Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області).

Судом враховані особливості процедури безспірного списання коштів з рахунків боржника – такі як необхідність встановлення: наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду; меж бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів; наявності на рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках); кодів економічної класифікації видатків бюджету тощо (п.п.24-34 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників), а також віднесення встановлення зазначених фактів та відомостей до виключної компетенції органів Казначейства.

Таким чином, вимога скарги про зобов’язання Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області здійснити безспірне списання коштів у сумі 3% у розмірі 1377651,09грн., інфляційні нарахування у розмірі 14131248,24грн., судовий збір у розмірі 176853,41 грн. з рахунків ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області, які відкриті у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" не підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись статями 234, 339, 342, 343 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Скаргу №01-24/81 від 02.02.2018 Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.

Зобов’язати Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області прийняти до виконання наказ господарського суду Донецької області від 28.12.2017 по справі №905/2155/17 про стягнення грошових коштів у сумі 3% у розмірі 1377651,09грн., інфляційні нарахування у розмірі 14131248,24грн., судовий збір у розмірі 176853,41 грн. з рахунків ОСОБА_1 автомобільних доріг у Донецькій області, які відкриті у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".

В іншій частині вимог відмовити.

Ухвала набирає законної сили в день підписання 19.02.2018 та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 “Перехідні положення” Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Суддя Г.Є. Курило