Ухвала суду № 72250065, 19.02.2018, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
906/1014/17
Номер документу
72250065
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

_________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

"19" лютого 2018 р. м. Житомир Справа № 906/1014/17

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді: Соловей Л.А. ,

розглянувши справу за позовом Виконавчого комітету Городоцької селищної ради 2-го скликання (Житомирська область, Радомишльський район, смт.Городок)

до Макарівської КЕЧ (району) Міністерства оборони України (Житомирська область, Радомишльський район, смт.Городок)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Міністерства оборони України (м.Київ)

про зобов'язання взяття на облік дороги по військовому містечку №6, та їх обслуговування,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Городоцької селищної ради 2-го скликання звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Макарівську КЕЧ (району) Міністерства оборони України прийняти на облік дороги по військовому містечку №6 (смт.Городок) та їх обслуговувати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на бездіяльність з боку Макарівської КЕЧ щодо неприйняття на облік дороги по військовому містечку №6. Позивач наголошує на тому, що предмет спору по справі пов'язаний з захистом прав саме територіальної громади смт.Городок на дороги по військовому містечку, які мають обслуговуватися Макарівською КЕЧ (району). Такий захист гарантовано ст.143 Конституції України, ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-УІІІ від 03.10.17, яким ГПК України викладено в новій редакції.

Відповідно до п.п.9 п.1 Розділу XI Перехідних Положень ГПК України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією ГПК України.

24.01.18 від Городоцької селищної ради надійшла заява про збільшення позовних вимог №82 від 22.01.18, в якій заявник просить пункт 2 позовних вимог викласти в такій редакції:

- зобов’язати Макарівську КЕЧ (району) прийняти на облік дороги по військовому містечку №6 (селище Городок), їх обслуговувати та прибирати.

Пунктом 2 ч.2 ст.46 ГПК України передбачено, що позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог – до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Разом з тим, заява про збільшення позовних вимог №82 від 22.01.18 подана не позивачем – виконавчим комітетом Городоцької селищної ради, а Городоцькою селищною радою, тобто, особою, яка не є стороною у даному господарському процесі.

За вказаних обставин, заява Городоцької селищної ради про збільшення позовних вимог не приймається до розгляду.

Оскільки зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем у даній справі визначено Виконавчий комітет Городоцької селищної ради, суд ухвалою від 16.01.18 зобов’язав виконавчий комітет Городоцької селищної ради надати письмові пояснення з відповідним обґрунтуванням можливості бути стороною у господарському процесі.

24.01.18 на адресу суду від Городоцької селищної ради надійшло пояснення №81 від 22.01.18 щодо законності звернення до суду, в якому серед іншого, заявник посилається на п.4 ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів посадових осіб місцевого самоврядування. Вважає, що бездіяльність Макарівської КЕЧ (району) щодо неприйняття на облік дороги по військовому містечку обмежує права територіальної громади, тому виконавчий комітет Городоцької селищної ради правомірно звернувся із даним позовом до суду.

Представники сторін та третьої особи в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлені про час та місце судового засідання (що вбачається із розписок відповідних представників у повідомленнях про вручення судових ухвал, а.с.82-84).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне закрити провадження у даній справ, враховуючи наступне.

Статтею 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему місцевого самоврядування, яка включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до положень ч.ч.1, 8 ст.51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Таким чином, поняття виконавчого органу ради та органу місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади, не є тотожним.

Згідно з частиною першою статті 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі його створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Так, рішенням виконавчого комітету Городоцької селищної ради №78 від 20.02.17 "Про звернення до суду стосовно доріг смт.Городок" уповноважено селищного голову ОСОБА_1 звернутись до суду з позовною заявою, стосовно взяття на облік Макарівською КЕЧ району доріг смт.Городок (а.с.13)

Підпунктом 4 п.а ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Зі змісту наведених норм вбачається, що виконавчий комітет ради наділено правом звернення до суду з позовом про в и з н а н н я н е з а к о н н и м и а к т і в органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Однак як вбачається із зміст позову, позивач не оскаржує жоден акт, передбачений вищевказаною нормою закону, а просить зобов’язати відповідача взяти на облік дороги по військовому містечку.

Таким чином, посилання позивача на п.п.4 п.а ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є безпідставними та необґрунтованими.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно із ч.1 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відтак, представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування є виключно компетенцією селищної ради, яка є юридичною особою, а не її виконавчим комітетом.

Відповідно до ч.2 ст.4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Виходячи з приписів ст.4 ГПК України, сторонами у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.45 ГПК України сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред’явлено позовну вимогу.

З відомостей, отриманих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в процесі підготовки справи до розгляду вбачається, що виконавчий комітет Городоцької селищної ради, який є позивачем, не має статусу юридичної особи.

За вказаних обставин, на виконавчий комітет Городоцької селищної ради (зазначений у позовній заяві позивачем) не поширюється перелік суб'єктів господарсько-процесуальних правовідносин, наведений у ст.4 ГПК України.

Слід відзначити, що можливість заміни неналежного позивача на належного Господарським процесуальним кодексом України не передбачена.

Таким чином, розгляд даної позовної заяви в господарському суді є неможливим з огляду на відсутність необхідної процесуальної правоздатності виконавчого комітету Городоцької селищної ради, який визначено позивачем.

Згідно до ч. 2 ст.185 ГПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про:

1) залишення позовної заяви без розгляду;

2) закриття провадження у справі;

3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Так, за вимогами п.1 ч.1 ст.231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Оскільки, судом встановлено, що позивач не є юридичною особою, а тому не може бути стороною у справі, провадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.231 ГПК України.

Частиною 4 ст.231 ГПК України передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до приписів ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається з а к л о п о т а н н я м о с о б и, я к а й о г о с п л а т и л а за ухвалою суду в разі, зокрема закриття провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).

Керуючись ст.ст. 46, 191, п.1 ч.1 ст.231, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі.

Ухвала набрала законної сили 19.02.18 та може бути оскаржена до апеляційної інстанції в порядку ст.ст.256-257 ГПК України.

Суддя ОСОБА_2

Друк:

1 - в справу

2-4 - сторонам та третій особі (рек. з повід)