Рішення № 72247892, 09.02.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
09.02.2018
Номер справи
522/6993/17
Номер документу
72247892
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/6993/17

Провадження № 2-а/522/763/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

Головуючого - судді Чернявської Л.М.

При секретарі судового засідання Прусс О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Роздільнянського об?єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області в якому просить визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови листом від 07.02.2017 року за №99/Б-11 ОСОБА_1 у задоволенні скарги на дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області щодо виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 22.01.2015 року по справі №2а-31/10/1509; визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області з не проведення, на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 22.01.2015 року по справі №2а-31/10/1509, ОСОБА_1 перерахунку пенсії за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров?ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком; зобов?язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області здійснити ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року перерахунок пенсії з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров?ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.

При цьому позивач посилається на те, що постановою ВАСУ від 22.01.2015 року по справі №2а-31/10/1509 було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов?язано управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області здійснити призначення, нарахування та виплату державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до ст..ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою ст..28 Закону України «Про загально обов?язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 24.02.2005 року без обмеження будь-якою датою.

Листом від 28.12.2016 року № 43/Б-2 позивачеві управлінням Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області було надано інформацію про виконання вказаної постанови суду та дорахування доплати на суму 222870,20 грн.

Однак, при ознайомленні з вказаним листом, позивачем виявлено, що УПФ не здійснило перерахунок пенсії за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року.

Не згодившись з таким перерахунком пенсії, позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області зі скаргою на дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області з цього приводу, однак листом від 07.02.2017 року №99/Б-11 йому було відмовлено у задоволенні даної скарги.

ОСОБА_1 вважає такі дії відповідачів неправомірними та вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області не погодившись з вимогами ОСОБА_1 надало суду заперечення на позов.

При цьому ГУПФУ в Одеській області посилається на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду щодо вимог про перерахунок пенсії в 2014 році.

Крім того, положеннями ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ (в редакції, яка діяла в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року), особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров?ю, у розмірі, зокрема, інвалідам ІІ групи (яким є позивач) - 20 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Постановою ВАСУ від 22.01.2015 року по справі №2а-31/10/1509 правомірність дій відділень Пенсійного фонду України щодо виплати, перерахунку основної і додаткової пенсії позивачеві в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року не розглядалась і рішень з цього приводу не приймалось.

Оскільки кінцевої дати щодо перерахунку пенсії позивача у постанові ВАСУ не вказано, УПФ нарахування пенсії ОСОБА_1 здійснено з 24.02.2005 року по 22.07.2011 року, тобто по дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою було змінено розміри відповідних виплат.

Крім того, відповідно до ст.62 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, роз?яснення порядку застосування даного Закону проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов?язковими.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ фінансування витрат, пов?язаних з реалізацією даного Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів які враховуються при визначенні міжбюджетних трансферів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Однак, рішення КМУ щодо застосування норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року не приймалось, відповідного фінансування на реалізацію вказаного Закону в цей період не було, а тому підстави для проведення виплат ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року в інших розмірах, ніж ті, які передбачені постановою КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відсутні.

Ухвалою суду від 11.10.2017 року відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, замінено на належного відповідача - Роздільнянське об?єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

РО УПФУ в Одеській області надало суду заперечення на позов ОСОБА_1, в яких зазначило наступне.

08.07.2015 року позивачеві було проведено перерахунок пенсії згідно постанови ВАСУ від 22.01.2015 року за період з 24.02.2005 року по 31.12.2010 року,оскільки 26.05.2011 року надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №26452229 на виконання рішення Іванівського районного суду Одеської області від 01.04.2011 року (справа № 2-а-157/11/1509) про зобов?язання УПФУ в Іванівському районі Одеської області призначити та провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 як інваліду 2 групи, постраждалому внаслідок ЧАЕС 1 категорії… у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2011 року по 01.04.2011 року, яка була виконана.

07.11.2012 року надійшла постанова Одеського апеляційного адміністративного суду(справа № 2-а-157/11/1509) про зміну постанови першої інстанції від 01.04.2011 року шляхом виключення з її резолютивної частини кінцевої дати здійснення перерахування та виплати пенсії. 08.11.2012 року здійснено перерахунок пенсії з 02.04.2011 року по 22.07.2011 року.

Відповідно до постанови КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року, та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 01.01.2012 року, розмір пенсії по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров?ю, призначалися в 2014 році згідно вказаних постанов. Тобто для обчислення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ проводиться на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження. Розмір пенсії, обчислений із заробітної плати отриманої за роботу в зоні відчуження, нижчий від законодавчо визначеного мінімального розміру пенсії,або якщо особа не може надати відповідну довідку, призначається в мінімальному розмірі, визначеному постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто розмір мінімальної пенсії визначається у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і перераховується в разі його зміни.

Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік»від 16.01.2014 року №719-VІІ, статтею 7 встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в розмірі 949 грн. Таким чином, для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, мінімальний розмір пенсії з 01.01.2014 року становив для інвалідів ІІ групи 1518,40 гривень (949х160%). Крім того, п.12 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, якщо розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв?язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою ІІ групи - 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до таких розмірів.

Загальний розмір пенсії позивача станом на 01.01.2014 року становив 2419,95 гривень (949х255%) виплачувався відповідно до вимог закону.

В судове засідання представник позивача не з?явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, просив задовольнити повністю.

Представники відповідачів в судове засідання не з?явилися, викликані, про поважність причин не явки суд не повідомили.

Суд вирішив закінчити розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи, інвалідність пов?язана із виконанням обов?язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до положень ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 22.01.2015 року по справі №2а-31/10/1509 було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов?язано управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області здійснити призначення, нарахування та виплату державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до ст..ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою ст..28 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 24.02.2005 року.

Листом від 28.12.2016 року № 43/Б-2 позивачеві управлінням Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області було надано інформацію про виконання вказаної постанови ВАСУ від 22.01.2015 року та дорахування доплати на суму 222870,20 грн.

Однак, в цьому ж листі відповідач послався на те, що за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року перерахунок пенсії Державним бюджетом України не передбачено.

Не згодившись з таким перерахунком пенсії, позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області зі скаргою на дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області з приводу, однак листом від 07.02.2017 року №99/Б-11 йому було відмовлено у задоволенні даної скарги.

При цьому, ГУПФУ в Одеській області послалось на те, що оскільки у виконуваній постанові ВАСУ від 22.01.2015 року відсутня кінцева дата перерахунку та виплати пенсії, управлінням пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, перерахована за судовим рішенням пенсія виплачувалась до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення пенсії цього виду або до зміни обставин, на які спирався суд при винесенні рішення. Так, з набранням чинності постанови КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року, виплати доплат за рішенням суду припинені.

Суд знаходить, що відповідно до КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року, та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 01.01.2012 року, розмір пенсії по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров?ю, призначалися в 2014 році згідно вказаних постанов.

Тобто, обчислення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, проводиться на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження. Розмір пенсії, обчислений із заробітної плати отриманої за роботу в зоні відчуження, нижчий від законодавчо визначеного мінімального розміру пенсії,або якщо особа не може надати відповідну довідку, призначається в мінімальному розмірі, визначеному постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто розмір мінімальної пенсії визначається у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і перераховується в разі його зміни.

Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року №719-VІІ, статтею 7 встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в розмірі 949 грн.

Таким чином, судом встановлено, що для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, мінімальний розмір пенсії з 01.01.2014 року становив для інвалідів ІІ групи 1518,40 гривень (949х160%).

Крім того, п.12 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, якщо розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв?язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою ІІ групи - 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до таких розмірів.

Судом встановлено, що загальний розмір пенсії позивача станом на 01.01.2014 року становив 2419,95 гривень (949х255%) виплачувався відповідно до вимог закону.

Таким чином, суд робить висновок, що наразі відсутні підстави вважати дії Управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області у неперерахуванні пенсії позивача в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, неправомірними.

При цьому суд враховує, що постановою ВАСУ від 22.01.2015 року по справі №2а-31/10/1509 правомірність дій відділень Пенсійного фонду України щодо виплати, перерахунку основної і додаткової пенсії позивачеві в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року не розглядалась і рішень з цього приводу не приймалось.

Оскільки кінцевої дати щодо перерахунку пенсії позивача у постанові ВАСУ не вказано, управлінням пенсійного фонду нарахування пенсії ОСОБА_1 здійснено з 24.02.2005 року по 22.07.2011 року, тобто по дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою було змінено розміри відповідних виплат.

Крім того, відповідно до ст.62 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, роз?яснення порядку застосування даного Закону проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов?язковими.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ фінансування витрат, пов?язаних з реалізацією даного Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів які враховуються при визначенні міжбюджетних трансферів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Однак, рішення КМУ щодо застосування норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року не приймалось, відповідного фінансування на реалізацію вказаного Закону в цей період не було, а тому підстави для проведення виплат ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року в інших розмірах, ніж ті, які передбачені постановою КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відсутні.

Таким чином, суд робить висновок про необґрунтованість вимог позивача і відмовляє у їх задоволенні

Керуючись ст.ст. 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Роздільнянського об?єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у письмовій формі через Приморський районний суд м. Одеси (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. М. Чернявська

09.02.2018