
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2018 року Справа № 608/1989/17
Номер провадження2-а/608/4/2018
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючого суду судді Парфенюка В. І.
з участю секретаря Южди Л.С.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_3 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію,--
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію.
В позовній заяві він вказав, що у зв’язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії. Згідно положень ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме за умов, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. Відповідач своїм рішенням від 09.11.2017 року відмовив йому в призначенні пенсії на умовах, передбачених нормами ст. 55 цього Закону, мотивуючи тим, що на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (м. Чортків) ОСОБА_3 згідно реєстрації місця проживання вказаної у його паспорті проживав з 3 лютого 1995 року по 9 лютого 2001 року – 6 років, що є недостатньо для права на пенсію із зниженням пенсійного віку. Робота з моменту аварії і по теперішній час була в якості водія і по своїй специфіці потребує уточнення щодо безпосереднього місця виконання обов’язків.
Позивач вважає таку відмову неправомірною, так як він проживав на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю – в м. Чорткові – з 1 січня 1988 року по 9 лютого 2001 року, а саме: по вул. Огієнка, 28 (бульвар 8 Березня) в м. Чорткові з 1 січня 1988 року по 2 лютого 1995 року, АДРЕСА_1 з 3 лютого 1995 року по 9 лютого 2001 року. Крім того, ОСОБА_3 постійно працював у зоні посиленого радіологічного контролю – в м. Чорткові Тернопільської області з 23 липня 1979 року по 8 серпня 2002 року. Також доказом його перебування у зоні посиленого радіологічного контролю є документ щодо надання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії В-П № 199506. Дане посвідчення ніким не скасовано, не оспорювалось чи визнано недійсним, а тому є таким, що підлягає для застосування і надання пільг.
За таких обставин позивач ОСОБА_3 просить визнати протиправною відмову Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов’язати відповідача призначити йому таку пенсію згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 3 листопада 2017 року, а також стягнути з відповідача понесені ним судові витрати по справі.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, просить задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області ОСОБА_2 позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні з огляду на наступне. Положення ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). Згідно паспортних даних позивача він проживав в м. Чортків у період з 03.02.1995 року по 09.02.2001 року, та працював на посаді, яка носила роз’їзний характер праці (посада водія) у СП Чортківське автотранспортне підприємство «Кооптранс» у період з 23.07.1979 року по 08.08.2001 року. Тому, у нього немає підстав для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на підставі вищенаведених вимог Закону.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких мотивів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 народився 3 квітня 1959 року в с. Долина Чортківського району Тернопільської області, що підтверджується паспортом громадянина України серії МС № 757608, виданим 18 січня 2001 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області.
Згідно записів у трудовій книжці БТ-І № 5616416 вбачається, що ОСОБА_3 з 23 липня 1979 року по 8 серпня 2002 року працював шофером 3-го класу в спільному підприємстві Чортківське автотранспортне підприємство «Кооптранс» Тернопільської обласної споживчої спілки.
Згідно довідок правління Чортківського районного споживчого товариства № 202 від 16 листопада 2017 року, № 207 від 30 листопада 2017 року ОСОБА_3 дійсно працював в Чортківській АТП «Кооптранс» з 23 липня 1979 року по 8 серпня 2002 року, організація знаходилась за адресою: м. Чортків, вул. Копичинецька, 33. Згідно дорожніх листів він працював водієм, дорожні листи в архіві Чортківського РайСТ не зберігаються, так як пройшов термін зберігання документів, тому документального підтвердження маршруту немає. Згідно пояснювальної записки від 07.06.2012 року бувшого бухгалтера Чортківської АТП «Кооптранс» ОСОБА_4 в довідку про нарахування заробітної плати включено нарахування доплати потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи (20 % від нарахованої основної заробітної плати). Підстава: книга по нарахуванню заробітної плати 1991-1996 р. В книгах по нарахуванню заробітної плати 1997-2002 рр. доплата потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи нарахована окремою стрічкою. Книги по зарплаті передані для зберігання в архів Чортківського РайСТ.
В судовому засіданні свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 підтвердили, що позивач з 1979 року по 2002 рік працював в Чортківському АТП «Кооптранс», його робота полягала в перевезенні товарів тільки в межах міста Чорткова.
Свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 підтвердили, що в період з січня 1988 року по 1995 рік позивач проживав в місті Чорткові і в цей період він знімав житло в ОСОБА_7.
Відповідно до посвідчення серії В-П № 199506, виданого 20.12.1993 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_3 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
У листопаді 2017 року позивач звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС». Однак, йому відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки відповідно до поданих документів ОСОБА_3 з 03.02..1995 року по 20.02.2001 року проживав на території посиленого радіологічного контролю, з 21.02.2001 року по теперішній час проживає на території, що не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Заявник додатково повідомив, що документів про період проживання з моменту аварії по 03.02.1995 року надати не може, так як не збереглися первинні документи. Вся робота з моменту аварії по теперішній час була в якості водія і по своїй специфіці потребує уточнення щодо безпосереднього місця виконання обов’язків. Таким чином, документально підтверджено тільки період перебування в зоні посиленого радіологічного контролю в період з 21.02.1995 року по 20.02.2001 року – 6 років, що є недостатньо для права на пенсію із зниженням пенсійного віку.
Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, суд зазначає, що ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про пенсійне забезпечення” умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Згідно ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідки про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Проте відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним пільговим документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими чинним законодавством, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” або “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”. Довідки про період роботи та проживання на забруднених територіях є підставою для визначення в установленому порядку статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Слід зазначити, що вимагаючи надання зазначених документів, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність відмови Пенсійного органу у призначенні пенсії, та необхідності зобов'язати Чортківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити з 3 листопада 2017 року позивачу ОСОБА_3 пенсію із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому на користь ОСОБА_3 підлягають стягненню документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 гривень.
Керуючись ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст. 2, 5, 6, 8-10, 72, 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_3 пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з 3 листопада 2017 року призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_3 640 (шістсот сорок) гривень судових витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В. І. Парфенюк