Постанова № 72241757, 13.02.2018, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
757/73817/17-а
Номер документу
72241757
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/73817/17-а

Категорія 87

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року суддя Печерського районного суду м. Києва Писанець В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків з урахуванням інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, лікарняні, на які нараховані, та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно з довідкою Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.06.2016 року №11-13/1510, без обмеження граничного розміру пенсії та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ, поділеного на 24 місяці; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати в подальшому ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 відсотків без обмеження граничного розміру пенсії по довідці про заробітну плату від 24.06.2016 року №11-13/1510 з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, лікарняні, компенсації за невикористану відпустку, та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ, поділеного на 24 місяці; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві компенсувати ОСОБА_1 втрати частини пенсії з 01 січня 2017 року, шляхом виплати її з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивачка з 20.06.2003 року перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію державного службовцяза віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі - Закон) в розмірі 90% суми заробітної плати.

24 листопада 2017 року позивачка звернулась до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги, лікарняні, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходів, надбавок та премій згідно довідки про складові заробітної плати за вих. №11-13/1510 від 24.06.2016 року, виданої Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією.

Листом за вих. № 67618/03 від 04.12.2017р. відмовив Позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, посилаючись на розділ ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року.

Позивач вважає, що Відповідач неправомірно відмовив у перерахунку пенсії, оскільки допомога на оздоровлення та суми індексації заробітної плати тощо, виплачувались на підставі нормативно-правових актів, тому зазначені виплати належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок під час нарахування пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Представник відповідача 29.01.2018 направив відзив на позов, у яких зазначив про те, що управління діяло згідно норм чинного законодавства України і просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Також зазначив, що позов поданий після закінчення строків звернення до суду, а тому на підставі ст. 123 КАС України має бути залишений без розгляду.

Дослідивши письмові докази суд дійшов наступного висновку.

Позивач з 20.06.2003р.перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-Х11 в розмірі 90% суми заробітної плати.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про державну службу», який був чинним на момент виникнення у позивача права на пенсію та у відповідній редакції (далі - Закон № 3723-XII), «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР), «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 4 статті 37 Закону № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону № 108/95-ВР передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У статті 41 Закону № 1058-IV визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічний правовий висновок був викладений Верховним Судом України в постанові від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, що у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, оскільки страхові внески на загальнообов'якове державне пенсійне страхування були нараховані на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі й «інші виплати», що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою№ 025/19 від 09.06.2011р., то в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для врахування сум зазначених виплат при обчисленні пенсії позивача.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що право на врахування сум зазначених виплат при обчисленні пенсії позивач набула ще на момент призначення пенсії на підставі ст. 37 Закону № 3723-XII у відповідній редакції із заробітної плати з відповідними складовими станом на дату призначення пенсії.

Доводи відповідача про те, що наразі діє новий Закон України «Про державну службу» та нова редакція постанови КМУ № 865, якими не передбачено можливості перерахунку пенсії державного службовця, як про те просить позивач, суд вважає неприйнятними, оскільки, позивач набула право на розрахунок її пенсії з урахуванням всіх сум заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто й «інших виплат», за ст.37 Закону № 3723-XII на момент призначення їй пенсії.

Також суд відхиляє доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, оскільки як зазначає остання у своєму позові нею лише у кінці листопада 2017 року було встановлено, що пенсія невірно розрахована.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Часиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу», частиною першою статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтями 41, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 5-11, 263, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 40376133) щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) у розмірі 90 відсотків з урахуванням інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, лікарняні, на які нараховані, та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно з довідкою Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.06.2016 року №11-13/1510, без обмеження граничного розміру пенсії та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ, поділеного на 24 місяці.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 40376133) перерахувати та виплачувати в подальшому ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) пенсію в розмірі 90 відсотків без обмеження граничного розміру пенсії по довідці про заробітну плату від 24.06.2016 року №11-13/1510 з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, лікарняні, компенсації за невикористану відпустку, та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ, поділеного на 24 місяці.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 40376133) компенсувати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) втрати частини пенсії з 01 січня 2017 року, шляхом виплати її з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.

Стягнення з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1)витрати на сплату судового збору у розмірі 1 920,00грн..

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Писанець