
Справа № 539/3316/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.02.2018 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Даценка В. М.
при секретарі судового засідання - Ануфрієвій Н.М.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Коки Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного із роботами по ліквідації аварії. Вказує, що у листопаді 2017 звернувся до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (далі Лубенське ОУПФУ) про перерахунок пенсії на підставі довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «Лубенський комбінат будівельних матеріалів» від 08.11.2017 року № 85 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження на підставі постанов Уряду СРСР, з яких знято гриф «таємно». Проте, рішенням від 01.12.2017 року №461 відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії через неправильне обчислення заробітку за роботу в зоні відчуження.
Вважаючи дії Лубенського ОУПФУ Полтавської області неправомірними, позивач прохає суд зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому щомісячно пенсію відповідно до наданих документів на підставі підпункту 4 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - постанова КМ України № 1210).
В судовому засіданні позивач та його представник свої вимоги підтримали.
Представник відповідача, Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в судовому засіданні проти позову заперечував. Зазначив, що довідка від 08 листопада 2017 року № 85 видана з порушеннями чинного законодавства.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали та докази по справі, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивач працював на Лубенському комбінаті будівельних матеріалів (правонаступник ТОВ «Лубенський КБМ») і з 01.06.1986 року по 02.08.1986 року був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебував у 30 кілометровій зоні відчуження у складі військової частини 61606.
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, є інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного із роботами по ліквідації аварії та отримує пенсію призначену відповідно до статті 57 Закону України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З 11.09.2013 року отримує пенсію відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У листопаді 2017 року позивач звернувся до ТОВ «Лубенський КБМ», оскільки вважав, що розмір виплаченої йому заробітної плати за роботу в зоні відчуження не відповідав положенням нормативно-правових актів, які діяли на той час і були під грифом «таємно» та для службового користування, зокрема, постанови Ради міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних спілок від 10 червня 1986 року №207-7; постанови ЦК КПРС Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, всесоюзної центральної ради професіональних спілок від 07 травня 1986 року № 524-156; розпорядження РМ СРСР від 23 травня 1986 року № 1031 рс «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС»; розпорядження РМ СРСР від 17 травня 1986 року № 964 рс «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати»; постанови РМ СРСР всесоюзної центральної ради професійних спілок від 05 червня 1986 року № 665-195; постанови РМ УРСР від 08 травня 1986 року № 168-5 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств організацій зони ЧАЕС» та листа Держкомпраці УРСР від 23 вересня 1986 року №136-с.
08.11.2017 року ТОВ «Лубенський КБМ» видало позивачу довідку № 85, в якій перераховано заробітну плату за період з 01.07.1986 року по 31.07.1986 року, з урахуванням вказаних нормативних актів.
На підставі вказаної довідки позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії.
Рішенням Лубенського ОУПФУ від 01.12.2017 року № 461 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Рішення мотивоване тим, що у вказаній довідці позивачу безпідставно нараховано підвищення на 10 %, премію 60 %, а також премію 400 крб.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до адміністративного суду.
Суд вважає безпідставними такі вимоги.
Згідно з ч.1 ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (ч.7 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з у рахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Згідно з частиною першою статті 39 Закону N 796-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання.
Аналогічна права позиція викладена в постанові ВС України від 4 листопада 2015 року у справі № 539/4391/14-а, ухвалах ВАС України у справі № К/800/14450/15 та від 22.03.2016 року у справі № К/800/2425/16.
Судом встановлено, що перевіркою достовірності довідки позивача про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках встановлено, що в документах бухгалтерського обліку відсутні відомості щодо нарахування позивачу заробітної плати в 1986 році в розмірі, який просить вказати позивач.
Такі обставини підтвердив в судовому засіданні і представник відповідача.
Такі обставини позбавляють відповідача можливості здійснити нарахування пенсії відповідно до поданої довідки.
Крім того, суть поданого позову зводиться до прохання позивача провести йому умовний розрахунок заробітної плати, без достатніх підстав додати позивачу, зокрема, премію в розмірі 60 % та 400 крб., нарахування якої є правом роботодавця. Однак, в судовому засіданні встановлено, що в бухгалтерських документах відомості про нарахування таких премій відсутні.
При цьому слід врахувати, що премія не є обов'язковим платежем, а нараховується в залежності від результатів роботи працівника. Наведене дає підстави припустити, що вона взагалі не виплачувалася, а тому і не може бути взята для розрахунку пенсії.
Також суд погоджується з відповідачем щодо безпідставності застосування показників кратності до годинної тарифної ставки підвищеної на 100 %, з огляду роз'яснення Держкомпраці УРСР Укрпрофради від 08.01.1987 року № 05/2-25-2, № 03-51-8
Суд відхиляє посилання позивача на практику суду апеляційної інстанції в аналогічних справах, оскільки сторонами надані рішення цього суду з протилежними висновками. При цьому відповідно суд приймає до уваги висновки ВС України, висловлені в постанові від 4 листопада 2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8-10, 90, 241-246, 257 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 (мешканець: 37552, АДРЕСА_1 ІПН-НОМЕР_1) до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (місце знаходження 37500, м. Лубни Полтавської області, вул. Шевченка, 8, ЄДРПОУ 37710525) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Лубенського міськрайонного суду Даценко В. М.