
справа № 399/928/17
провадження № 2-а/399/4/18
Рішення
Іменем України
12 лютого 2018 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді - Шуліки О.О., за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Ю.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні режимі відео конференції в селищі Онуфріївка адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, згідно якого прохав суд винести рішення яким визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, ОСОБА_2 міського військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат прийняти заяву про виплату одноразової грошової допомоги та подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві». Зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат у термін 15 днів після набрання судовим рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, прохала їх задовольнити з підстав викладених в позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 обласного військового комісаріату – ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог позивача, оскільки позивач не надав довідку первинного огляду інваліда, як це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, ч.2 ст. 7 КАС України суд суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосував інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах СРСР з 20.10.1984 року по 15.11.1986 року,приймав участь у бойових діях ДР Афганістан з 19.02.1985 року по 20.10.1986 року що підтверджується копією військового квитка.
Відповідно до витягу із протоколу засідання Центральної військово лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань поранень, контузій, травм каліцтва № 503 від 5.03.2013 року встановлено, захворювання позивача пов’язанні з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії.
Згідно довідки ОСОБА_2 обласної МСЕК серії 10 ААБ №517122 від 8.04.2013 року ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності з 2.04.2013 року, огляд проводився вперше, через поранення, контузію і захворювання, ТАК, пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні де велись бойові дії.
Згідно довідки ОСОБА_2 обласної МСЕК серії 12 ААА №610575 від 22.06.2017 ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності, огляд проводився повторний, через поранення, контузію і захворювання, ТАК, пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні де велись бойові дії.
1.11.2017 позивач звернувся до Онуфріївського районного військового комісаріату із заявою, в якій просив направити розпоряднику бюджетних коштів висновок щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби.
Листом від 6.11.2017 за вих.2017 Онуфріївським районним військовим комісаріатом було повідомлено про те, що позивачу необхідно надати необхідно надати довідку первинного огляду інваліда.
Позивач повторно звернувся до Онуфріївського районного військового комісаріату із заявою, в якій просив направити розпоряднику бюджетних коштів висновок щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби.
Листом від 23.11.2017 за вих.2167 Онуфріївського районного військового комісаріату було повідомлено про те, що відповідно до листа ОСОБА_2 обласного військового комісаріату від 20.11.2017 року № 3879 позивачу необхідно надати довідку первинного огляду інваліда.
Положеннями ст.1 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що Соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Пунктом 2 частини 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що дія цього закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
Положеннями п. 1 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Підпунктом 4 п.2 ст. 16 вказаного Закону встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві(далі - Порядок).
Даний Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Пунктом 11 Порядку передбачено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
В п.12, 13 Порядку визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів). Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Підпунктом 27 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України» зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначеної норми, саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а відповідач має обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок про наявність або відсутність у позивача підстав для встановлення одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, Порядком № 975 встановлено вичерпний перелік рішень (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), що приймаються розпорядником бюджетних коштів за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених в пунктах 10 і 11 цього Порядку; повернення ж документів без розгляду за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу даним Порядком не передбачено, а тому дії відповідача щодо повернення документів позивача без розгляду суперечать зазначеним вище нормам.
Отже, враховуючи, що рішення про виплату одноразової грошової допомоги приймається Міністерством оборони України, то ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат приймаючи рішення у формі листа про відмову складанні висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги допустив порушення процедури розгляду заяви позивача та діяв поза межами наданих йому повноважень.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає позов ОСОБА_4 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до вимог ст.382 КАС України, суд вважає за можливе Зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат протягом у термін 15 днів з дня набрання постановою законної сили подати до суду звіт про її виконання.
Керуючись ст.ст. 243-246,250,382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, ОСОБА_2 міського військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат прийняти заяву про виплату одноразової грошової допомоги та подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат у термін 15 днів після набрання судовим рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Онуфріївський районний суд ОСОБА_2 протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
На рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Повний текст рішення виготовлено 16.02.2018 року.
Суддя: О.О. Шуліка