Рішення № 72230246, 12.02.2018, Попільнянський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
288/15/18
Номер документу
72230246
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 288/15/18

Провадження № 2/288/333/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2018 року смт. Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Рудник М. І.,

при секретарі - Нечипоренко М.І.,

з участю представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі – позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області (далі – відповідач) про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі, в якому вказує, що 29 грудня 2012 року між ним та Попільнянською районною державною адміністрацією Житомирської області було укладено договір оренди землі № 239 (далі – договір). Відповідно до вказаного договору позивачу було передано в оренду, терміном на 5 років, земельну ділянку загальною площею 11.8430 га, яка розташована на території Кам»янської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, цільове призначення для ведення фермерського господарства.

31 липня 2014 року до вказаного договору було укладено додаткову угоду, згідно з якою було внесено зміни до вищевказаного договору та сторону орендодавця з Попільнянської районної державної адміністрації замінено на ОСОБА_4 управління Держземагенства у Житомирській області.

Право оренди земельної ділянки зареєстровано 27.09.2014 року у Державному реєстрі прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер 27836756, номер запису про інше речове право – 7264639. Відомості про вказану земельну ділянку внесено до Державного земельного кадастру з присвоєнням кадастрового номера 1824782200:01:000:0350.

З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06 вересня 2012 року, відповідно до якого районні державні адміністрації не наділено повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів, вказані повноваження передано до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.

Орендодавцем земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів Житомирської області визначено відповідача та він є розпорядником земель за договором оренди землі № 239 від 29 грудня 2012 року.

Вищевказаним договором оренди землі передбачено, що після закінчення строку договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Маючи намір продовжити дію договору оренди землі, 31 травня 2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовим листом-повідомленням та проектом додаткової угоди щодо поновлення договору оренди землі. У своїй відповіді відповідач запропонував свої умови, а саме: прийняти пропозицію щодо орендної плати у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та строк дії – 7 років. 18 липня 2017 року на адресу позивача надійшов інший лист, де відповідач запропонував встановити орендну плату у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та у місячний термін звернутися для укладення угоди про внесення змін до договору оренди землі. Вказана пропозиція була прийнята позивачем. 25 липня 2017 року позивач повторно направив лист – повідомлення та проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. Проте, відповідач додаткову угоду не підписав, а надав лист в якому запропонував виготовити агрохімічний паспорт земельної ділянки. Вказану вимогу позивач виконав. 03 листопада 2017 року позивач втретє направив відповідачу лист – повідомлення та проект додаткової угоди.

12 грудня 2017 року відповідач надав лист, яким необґрунтовано відмовив у поновленні договору оренди землі.

Позивач вважає, що вказана відмова відповідача є безпідставною та необґрунтованою.

Позивач вказує, що він належним чином виконував договірні зобов’язання, своєчасно письмово повідомив про намір продовжити дію договору оренди та скористався переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк шляхом направлення листа-повідомлення, прийнявши умови і виклавши їх у проекті додаткової угоди до договору оренди землі, а тому відповідач безпідставно відмовляє у поновленні договору оренди землі на новий строк.

Позивач просить визнати укладеною між ним та відповідачем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі № 239 укладеного 29 грудня 2012 року із змінами, внесеними додатковою угодою від 31 липня 2014 року, які зареєстровані 27 вересня 2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, ОСОБА_5, індексний номер 27836756, номер запису про інше речове право: 7264639, у редакції, що була запропонована ним з врахуванням всіх змін та доповнень та стягнути судовий збір.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх в повному обсязі посилаючись на наведені в позовній заяві обставини.

Представник відповідача в судовому засіданні, позов не визнавала, заперечувала проти його задоволення, також надала відзив на позовну заяву в якому вказала, що орендар має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на певний строк, він зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. Так як не було досягнуто домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору у встановлений законом строк переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Про що вони і повідомили позивача листом від 12.12.2017 року.

Суд, вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню із слідуючих підстав.

Як вбачається з Договору оренди землі № 239 від 29 грудня 2012 року (далі – Договір) Попільнянська районна державна адміністрація (далі – Орендодавець) та ОСОБА_3 (далі - Орендар) уклали договір, згідно якого на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 29 грудня 2012 року № 757 орендарю передано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Кам»янської сільської ради, загальною площею - 11.8430 га, у тому числі ріллі – 11.8430 га із земель запасу Кам»янської сільської ради, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 232 852 гривні 00 копійок з урахуванням коефіцієнта індексації 1,756, договір укладено строком на 5 років, визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 3 % від нормативно – грошової оцінки, всього – 6 985 гривень 56 копійок.

Відповідно до ОСОБА_6 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку сформованого 19.05.2017 року, ОСОБА_3 є орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 1824782200:01:000:0350, яка розташована на території Кам»янської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, вид використання – для ведення фермерського господарства, форма власності - державна, площа земельної ділянки – 11.8430 гектарів.

ОСОБА_6 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права сформованого 08.10.2014 року Реєстраційною службою Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області, актуальна інформація про державну реєстрацію іншого речового права, де підставою виникнення іншого речового права є договір оренди землі, суб’єктами іншого речового права вказані Орендар - ОСОБА_3, Орендодавець – Держава Україна в особі Головного управління Держземагенства у Житомирській області, строк дії - термін оренди п’ять років, номер запису про інше речове право: 7264639.

Пунктом 8 Договору встановлено, що договір укладено на 5 (п’ять) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

За умовами Договору: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку /пункт 36 Договору/. Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом /пункт 37 Договору/. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом /пункт 38 Договору/. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається /пункт 39 Договору/. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації пункт 43 Договору/.

ОСОБА_7 про передачу та прийом земельної ділянки із земель державної власності Кам»янської сільської ради, затвердженого головою Попільнянської райдержадміністрації, сільський голова в присутності представників суміжних власників (землекористувачів) землі сільської ради передав земельну ділянку в натурі площею - 11.8430 га Орендарю - ОСОБА_3

Актом визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 29.12.2012 року, розробленого ПП «Попільнянське бюро землевпорядних та оціночних робіт», складеного до вищевказаного Договору, було проведено встановлення та закріплення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 11.8430 га.

Як вбачається з Кадастрового плану земельної ділянки загальною площею 11.8430 га, цільове призначення – для ведення фермерського господарства, погодженого начальником відділу Держкомзему у Попільнянському районі, вказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер – 1824782200:01:000:0350.

Відповідно до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями про земельну ділянку, яка передається в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Кам»янської сільської ради № 1894/04-16 від 17.04.2014 року виданої Відділом Держземагенства у Попільнянському районі Житомирської області, ОСОБА_3 виділено сільськогосподарську землю площею 11.8430 га, з них рілля – 11.8430 га.

ОСОБА_7 рішення Кам»янської сільської ради Попільнянського району Житомирської області від 05.05.2011 року «Про погодження надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» та Розпорядження голови районної державної адміністрації Попільнянської районної державної адміністрації № 434 від 20.09.2011 року «Про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою надання у користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства на території Кам»янської сільської ради», ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 12.0 га із земель запасу Кам»янської сільської ради з метою передачі в користування на умовах оренди терміном на п’ять років для ведення фермерського господарства.

ОСОБА_3 звернувся до ПП «Попільнянське бюро землевпорядних та оціночних робіт» та йому було розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою надання у користування на умовах оренди загальною площею – 11.8430 га для ведення фермерського господарства на території Кам»янської сільської ради.

Як вбачається з ОСОБА_6 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель району сформованого 19.05.2017 року № -6-0.31-164/176-17 Відділом у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, замовником вказаний ОСОБА_3, нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь площею 11.8430 га – 349 016 гривень 19 копійок.

ОСОБА_7 довідки № 828 від 21.12.2017 року, виданої Кам»янською сільською радою Попільнянського району Житомирської області, згідно договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року, вищевказана земельна ділянка площею 11.8430 га, перебуває у користуванні ОСОБА_3 за цільовим призначенням, заборгованість по сплаті орендної плати відсутня.

Як вбачається з Додаткової угоди до договору оренди землі від 29.12.2012 року № 239, укладеної 31.07.2014 року, сторони, а саме: ОСОБА_4 управління Держземагенства у Житомирській області – Сторона -1, Попільнянська районна державна адміністрація – Сторона-2 та ОСОБА_3 – Сторона -3, за взаємною згодою домовились внести зміни в Договір оренди землі від 29.12.2012 року № 239, шляхом заміни Орендодавця земельної ділянки за Договором оренди землі – Попільнянської районної державної адміністрації на ОСОБА_4 управління Держземагенства у Житомирській області.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернувся 31 травня 2017 року до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з листом-повідомленням про поновлення договору оренди землі та з проектом додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. На його адресу відповідачем було направлено повідомлення № 31-6-0.63-7129/2-17 від 07.07.2017 року в якому вказано, що ОСОБА_4 управління, як розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності пропонує поновити Договір строком на 7 років, орендна плата в розмірі 8% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, також наголошує, що у разі недосягнення домовленості щодо істотних умов договору оренди переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Також 18.07.2017 року за № 31-6-0.9-7353/2-17 ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Житомирській області, направило на адресу позивача повідомлення «Про перегляд умов договору оренди землі» в якому просили ОСОБА_3 переглянути істотні умови Договору, а саме: прийняти їх пропозицію щодо встановлення орендної плати у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та у місячний строк з дня отримання даного повідомлення звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області для укладення відповідної угоди про внесення змін до діючого договору оренди землі.

25 липня 2017 року позивач повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з листом-повідомленням про поновлення договору оренди землі та додав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі, де вказав, що він приймає пропозицію щодо строку оренди землі – сім років, щодо орендної плати у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та просить поновити термін договору оренди землі № 239 укладеного 29.12.2012 року з внесеними змінами, що підтверджується листом – повідомленням від 25.07.2017 року.

Як вбачається з повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 31-6-0.63-8465/2-17 від 01.09.2017 року, ОСОБА_3 рекомендовано звернутися до Житомирської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» та замовити агрохімічний паспорт земельної ділянки, так як передача земельної ділянки в оренду для потреб фермерського господарства неможливе без агрохімічного паспорту земельної ділянки.

Позивач 03.11.2017 року знову звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з листом в якому просив поновити термін дії договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року з внесеними додатковою угодою змінами, та втретє направив на їхню адресу проект додаткової угоди та копію агрохімічного паспорта поля.

ОСОБА_7 повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № Н-15827/0-12299/6-17 від 12.12.2017 року, ОСОБА_3 було відмовлено у поновленні договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року про передачу в строкове платне користування земельної ділянки, загальною площею 11.8430 га сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Кам»янської сільської ради Попільнянського району Житомирської області.

Таким чином відповідач в останньому повідомленні від 12.12.2017 року (а.с. 57) вказав, що він здійснює розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності та даним листом відмовляє позивачу в поновленні договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року, не вказавши конкретних причин відмови у поновленні договору оренди землі.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 2 Земельного Кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до пункту а) частини першої статі 17 Земельного Кодексу України (у редакції, чинній на час укладення договору оренди земельної ділянки № 198 від 31 серпня 2011) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, належить до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин.

ОСОБА_7 пункту 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (частина перша статті 124 Земельного Кодексу України (у редакції, чинній на час укладення договору оренди земельної ділянки).

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Статтею 4 вказаного Закону визначено - орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України «Про оренду землі»).

Як було зазначено вище, 29 грудня 2012 року між Попільнянською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_3 (Орендар, позивач) було укладено Договір оренди землі № 239, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Кам»янської сільської ради. У пункті 8 договору сторони погодили, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Стаття 33 Закону України «Про оренду землі» визначає умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі. Так, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Отже, для застосування частини першої статті 33 Закону України «Про оренду землі» та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором, орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Зі змісту зазначеної статті вбачається, що вона фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди землі: перший випадок передбачений частинами 1 - 5 цієї статті щодо порядку реалізації орендарем свого переважного права на поновлення договору оренди землі на новий строк; частиною 6 цієї статті передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Ці два випадки поновлення договору оренди землі на новий строк застосовуються самостійно у залежності від конкретних обставин.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Аналогічного висновку щодо застосування статті 33 Закону України «Про оренду землі» у подібних правовідносинах та щодо способу захисту дійшов Верховний Суд України у постанові від 25 лютого 2015 року у справі № 6-219цс14, яка є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.

Отже, враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що:

- орендар дійсно належно виконує свої обов'язки за договором (про що, зокрема, свідчить довідка Кам»янської сільської ради № 828 від 21 грудня 2017 року);

- орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк;

- до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди;

- орендодавець протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди землі не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Таким чином, враховуючи що строк дії договору сплив 29 грудня 2017 року та положення статті 33 Закону України «Про оренду землі», у позивача дійсно виникло переважне право на поновлення договору оренди землі № 239 від 29 грудня 2012 року.

Крім того, пунктом 22 3 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (Із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2)» встановлено, що при вирішенні спорів щодо права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) слід виходити з того, що згідно зі статтею 1021 ЗК право на таке користування виникає на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися нею для сільськогосподарських потреб відповідно до ЦК.

ОСОБА_7 із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

За частиною другою статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України «Про оренду землі».

Так, у частині першій статті 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов’язки за договором найму, після спливу строку договору на укладення договору найму на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.

Крім того, стаття 764 ЦК України передбачає можливість поновлення договору найму, яка зводиться по суті до автоматичного продовження попередніх договірних відносин на той самий строк без укладення нового договору за умови, що наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку дії договору найму та немає заперечень наймодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору.

Як зазначалося судом вище, частинами восьмою, дев'ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку; відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Як свідчать матеріали справи, а саме вищенаведені листи-відповіді Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, ОСОБА_3 безпідставно відмовлено в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року, чим порушено переважне право позивача на поновлення вказаного договору оренди.

Суд не приймає доводи відповідача в обґрунтування заперечень проти позовних вимог на факт укладення позивачем договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року з Попільнянською районною державною адміністрацією, а не з ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Житомирській області, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту є-1) статті 15-1 ЗК України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

За змістом частини четвертої статті 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 10 вересня 2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» вирішено утворити Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (скорочено - Держгеокадастру), реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

ОСОБА_7 пункту п’ятого, шостого Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10 вересня 2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.

Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14 січня 2015 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Пунктом першим вказаного Положення визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до пункту сьомого даного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Так, пунктом першим Положення про ОСОБА_4 Управління Держгеокадастру у Житомирській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 23 від 03 березня 2015 року, визначено, що ОСОБА_4 Управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - ОСОБА_4 управління) є територіальним органом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру України та йому підпорядковане.

ОСОБА_7 пункту третього вказаного Положення завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру України на території Житомирської області.

Зокрема, підпунктом 13) пункту четвертого Положення про ОСОБА_4 Управління Держгеокадастру у Житомирській області (зміст якого кореспондується зі змістом підпункту 31) пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру) передбачено, що ОСОБА_4 управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним Кодексом України, на території Житомирської області.

Таким чином, враховуючи той факт, що земельна ділянка, яка є предметом договору оренди землі № 239 від 29 грудня 2012 року належить до земель державної форми власності та є землею сільськогосподарського призначення (про що свідчить витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19 травня 2017 року), її належним розпорядником дійсно є ОСОБА_4 Управління Держземагенства у Житомирській області. Тому, позивач правомірно звернувся до останнього з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди землі №239 від 29.12.2012 року.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що договір оренди землі № 239 від 29 грудня 2012 року є поновленим в силу статті 33 Закону України «Про оренду землі» та пункту 8 договору оренди на умовах, запропонованих Відповідачем.

Проте, відповідач не підписав додаткову угоду до договору оренди землі № 239 від 29 грудня 2012 року, чим порушив статтю 33 Закону України «Про оренду землі» і права позивача на укладення додаткової угоди до договору оренди землі, тому позивач у порядку захисту своїх порушених прав може вимагати визнання такої додаткової угоди укладеною за рішенням суду.

При цьому, суд вважає за необхідне взяти до уваги принцип "належного урядування", який неодноразово викладався в рішеннях Європейського Суду з Прав Людини (зокрема, справа "Рисовський проти України", п. 70), згідно з яким якщо справа впливає на такі основоположні права людини як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах Беєлер проти Італії [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, Онер'їлдіз проти Туреччини [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, Megadat.com S.r.l. проти Молдови (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п.72, від 8 квітня 2008 року, і Москаль проти Польщі (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п.51, від 15 вересня 2009 року).

Як визначено частиною першою статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За змістом статті 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд не приймає доводи відповідача, оскільки поданими позивачем доказами доведено і відповідачем не спростовано такі факти: - позивач як орендар з переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, повідомив про це орендодавця у визначений законом строк; - позивач продовжував користуватися земельними ділянками після закінчення терміну дії договору і користується ними в даний час; - позивач належно виконує свої обов'язки за договором оренди та сплачує орендну плату за землю; - відсутнє повідомлення позивачу орендодавцем протягом місяця після його закінчення про заперечення у поновленні договору оренди землі на новий строк.

Відповідно до статті 141 ЦПК України судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які знаходяться в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Керуючись статтею 13 Конституції України; правовою позицією, викладеною в Постанові Верховного Суду України від 25 лютого 2015 року (справа № 6-219цс14); пунктом 22 3 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (Із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2)»; Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06 вересня 2012 року; статтями 1, 4, 13, 33 Закону України «Про оренду землі»; статтями 2, 4, 15-1, 17, 1021, 122, 124 Земельного Кодексу України; пунктом 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України; Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 10 вересня 2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»; Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14 січня 2015 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»; Положенням про ОСОБА_4 Управління Держгеокадастру у Житомирській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 23 від 03 березня 2015 року; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 141, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі - задовольнити.

Визнати укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі № 239 укладеного 29 грудня 2012 року із змінами, внесеними додатковою угодою від 31 липня 2014 року, які зареєстровані 27.09.2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, ОСОБА_5, індексний номер 27836756, номер запису про інше речове право:7264639, у редакції, що була запропонована ОСОБА_3 з врахуванням всіх змін та доповнень, а саме:

ДОДАТКОВА УГОДА

Про поновлення договору оренди землі

«____»___ 2017 року смт. Попільня

ОРЕНДОДАВЕЦЬ: ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Житомирській області, в особі ______________ , що діє на підставі

_____________ , з однієї сторони, та

ОРЕНДАР: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1 виданий 04 грудня 1996 року Попільнянським РВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, з іншої сторони, а разом іменовані – Сторони, керуючись статтею 33 Закону України «Про оренду землі»,

уклали дану Додаткову угоду про наступне:

Сторони прийшли до взаємної згоди поновити термін дії договору оренди землі № 239 укладеного 29 грудня 2012 року із змінами, внесеними згідно додаткової угоди від 31 липня 2014 року, та зареєстрованого 27.09.2014 року Державним реєстратором Реєстраційної служби Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області, номер запису про інше речове право: 7264639 (надалі – Договір), на нижче наведених умовах:

1.Пункт 5 Договору змінити і викласти в наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 349016,19 (триста сорок дев’ять тисяч шістнадцять) гривень 19 копійок;

2.Строк дії Договору поновити на 7 (сім) років, починаючи з 30 грудня 2017 року по 30 грудня 2024 року. Після закінчення строку договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

3.Пункт 9 Договору змінити і викласти в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в рік.

4.Все те, що не передбачено умовами даної додаткової угоди, діє згідно договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року, із змінами, внесеними додатковою угодою від 31 липня 2014 року, зареєстрованими 27.09.2014 року, номер запису про інше речове право: 7264639.

5.Дана додаткова угода є невід’ємною частиною договору оренди землі № 239 від 29.12.2012 року, із змінами, внесеними додатковою угодою 31 липня 2014 року, зареєстрованими 27.09.2014 року, номер запису про інше речове право: 7264639.

6.Дана додаткова угода набирає чинності з дня підписання її сторонами, крім пункту 2 даної угоди, яка вступає в дію 30 грудня 2017 року.

7.Додаткова угода укладена в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один для ОРЕНДОДАВЦЯ, другий – ОРЕНДАРЯ, третій для органу державної реєстрації прав.

8.Реквізити та підписи сторін :

ОРЕНДАР: ОРЕНДОДАВЕЦЬ:

ОСОБА_3 ОСОБА_4 управління Держгеокадасту

13502, Житомирська область, у Житомирській області

Попільнянський район, село Попільня, 10002, м. Житомир, вул. Довженка, 45

вул. 40-річчя Перемоги, 61

_______ ________

Стягнути з Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області (10002, місто Житомир, вулиця Довженка, 45, код ЄДРПОУ – 39765513) на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП-1885711050, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, вулиця 40-річчя Перемоги, 61, Попільнянського району, Житомирської області, 704 гривні 80 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_8