
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/35/17-а
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2018 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Винара Л.В.
з участю секретаря Кострицької Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Олевську, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
23.05.2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що у 03.05.2017 року вона звернулася до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як з 26.04.1986 року і по даний час, він постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року - відноситься до 4-ї зони посиленого радіоекологічного контролю, тому має право на зниження пенсійного віку. Однак у задоволені заяви позивачці відповідачем було відмовлено, посилаючись на те, що посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, як це було передбачено п. 10 Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 25.08.1992 року № 501 та ч.4 ст.65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з вищевикладеним позивачка просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплатити їй пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, звернення із заявою про призначення пенсії до відповідача.
Позивачка у судове засідання не з'явилася, від неї надійшла письмова заява, у якій вона просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до суду надійшла письмова заява, з проханням розглядати справу у письмовому провадженні без участі представника. Відповідно до наданого заперечення відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зв’язку з безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України з якої слідує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Виходячи із вищенаведених положень закону, адміністративним судам підсудні спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з виконанням ним владних управлінських функцій, тобто діяльності з виконання покладених на нього Конституцією та законами України завдань.
Як встановлено, позивачка 03.05.2017 року після досягнення 53 років, звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, що стверджується копією заяви від 03.05.2017 року за вхідним № 130.
Відповідач ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № 423/02 від 04.05.2017 року відмовило позивачці в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку посилаючись на те, що посвідчення потерпілої 4 категорії В-І № 377175 від 26.11.1992 року видане Олевською райдержадміністрацією, а не обласною державною адміністрацією (а.с. 10, 11).
Однак, як вбачається з матеріалів справи позивачка була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26.04.1986 року по даний час, що стверджується довідкою № 43 від 16.05.2017 року виданою Олевською міською радою Житомирської області (а.с. 9), з якої слідує, що позивачка дійсно була зареєстрована та постійно проживала з 26.04.1986 року в с. Варварівка Олевського району Житомирської області (постановою КМУ від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю) проживає і на даний час, що також стверджується копією паспорта виданого на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 6,7).
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсії на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Приписами ст.55 цього Закону України передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.
Таким чином жінкам, які згідно із ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають право на зниження пенсійного віку на 5 років, пенсія за віком призначається після досягнення ними віку 52 роки 6 місяців, які народилися з 01 жовтня 1963 року по 31 березня 1964 року.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 зазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Як встановлено, позивачка 26.11.1998 року отримала посвідчення громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-І № 377175 (категорія 4) (а.с. 8).
Разом з тим, належність позивачки до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивачка має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивачка згідно абз.4 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 01.01.1993 року проживала або відпрацювала у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.
За таких обставин, позивачка має усі необхідні умови для призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, оскільки були наявні всі необхідні для цього документи, проте відповідач протиправно відмовив їй у призначенні пенсії.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідачем не доведено правомірності дій Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Відтак, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачки і наявність підстав для їхнього задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.19, 21, 46, 55, 64, 92 Конституції України, ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 26, 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволити.
Визнати бездіяльність Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), ідентифікаційний код – 41246527, яка полягає у відмові у призначенні ОСОБА_1, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії ВМ № 760561, РНОКПП НОМЕР_1, пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.
Зобов'язати ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), ідентифікаційний код – 41246527, призначити ОСОБА_1, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії ВМ № 760561, РНОКПП НОМЕР_1, пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 03.05.2017 року.
Зобов'язати ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), ідентифікаційний код – 41246527, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії ВМ № 760561, РНОКПП НОМЕР_1, пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 03.05.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: ОСОБА_3