
Справа № 311/3535/17
Провадження № 2/311/207/2018
13.02.2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Задорожка Д.А.
при секретарі Листопад В.І.
за участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василівка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Василівкатепломережа» до ОСОБА_2, про сплату заборгованості за послуги з централізованого опалення, трьох відсотків річних та інфляційних витрат,
В С Т А Н О В И В :
Позивач вказав, що рішенням виконавчого комітету Василівської міської ради № 225 від 21.09.2010 «Про визначення виконавця та виробника послуг з централізованого опалення», ЗАТ «Василівкатепломережа» визначено виробником та виконавцем послуг з централізованого опалення. На теперішній час ПрАТ «Василівкатепломережа» є єдиним виробником послуг з централізованого опалення в м. Василівка.
Відповідач ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1.
В травні 2015 року комісією у складі: голови комісії ОСОБА_3 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради; членів комісії: ОСОБА_4 - начальника відділу комунального господарства, містобудування та архітектури виконавчого апарату міської ради, ОСОБА_5 - провідного інженера КП « Добробут» Василівської міської ради Запорізької області (балансоутримувача будинку), ОСОБА_6 - головного інженера ПрАТ «Василівкатепломережа», в присутності власника квартири №201 ОСОБА_2 був складений акт обстеження систем централізованого опалення житлового будинку №8, розташованого за адресою: місто Василівка, вулиця Спортивна, яким встановлено випадок самостійного втручання мешканцями у внутрішньобудинкові системи теплопостачання, а саме, виявлено порушення цілісності системи опалення будинку.
Позивач вказує, що відповідачем ОСОБА_2 в порушення вимог діючого законодавства, самостійно здійснено відключення належної їй квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення.
Відповідно до п. 21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005, у разі відсутності у приміщенні та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії, плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативними (нормами) споживання: з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. м опалювальної площі приміщення згідно із законодавством.
ПрАТ «Василівкатепломережа», як виконавець послуг з централізованого опалення, за відсутності укладеного письмового договору з відповідачем про надання комунальних послуг, надало ОСОБА_2 послуги з централізованого опалення до належній їй на праві власності житлового приміщення у опалювальному сезоні 2015-2017 років, а тому позивач вважає, що між ним та відповідачем ОСОБА_2 встановилися фактичні договірні відносини з приводу надання послуг з централізованого опалення на підставі відкритого особового рахунку № 3160.
Уточнивши позовні вимоги, позивач вказав, що за період з 01 червня 2015 року по 01 грудня 2017 ПрАТ «Василівкатепломережа» надало ОСОБА_2 послуги з централізованого опалення на загальну суму 17 107 грн. 11 коп.
Позивачем ОСОБА_2 неодноразово направлялись попередження про необхідність сплати боргу, платіжні квитанції, однак вказані вимоги відповідачем проігноровано, заборгованість не сплачено.
Крім того, відповідно до вимог ст.. 625 ЦК України, 3 % річних від простроченої суми боргу за період з 01 червня 2015 року по 01 грудня 2017 року складає - 1 155 грн. 78 коп., а сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів - 570 грн. 35 коп. Загальний розмір заборгованості складає 17 107 грн. 11 коп., які позивач просить стягнути з відповідача на свою користь (а.с. 1-3, 50-51).
В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримала, з підстав, викладених в позовній заяві.
В судовому засіданні відповідач просила суд відмовити в задоволенні позову з підстав його необґрунтованості.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно вимог ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ст.80 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1); докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі (частина 5).
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Василівської міської ради Запорізької області № 225 від 21.09.2010 «Про визначення виконавця та виробника послуг з централізованого опалення», ЗАТ «Василівкатепломережа», правонаступником якого є ПрАТ «Василівкатепломережа», визначено виробником та виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення (а.с. 14). Рішенням виконавчого комітету Василівської міської ради Запорізької області № 66 від 07.07.2015, узгоджено тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії ПрАТ «Василівкатепломережа» для населення м. Василівка згідно з додатком (а.с. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21). Рішенням виконавчого комітету Василівської міської ради Запорізької області № 93 від 02.08.2016, визначено порядок розрахунків ПрАТ «Василівкатепломережа» з населенням за послуги теплопостачання за двоставковими тарифами, до складу яких входять: абонентська плата за обслуговування приєднаного теплового навантаження (протягом календарного року); плата за спожиту теплову енергію (протягом опалювального періоду); погоджено тарифи на послуги теплопостачання ПрАТ «Василівкатепломережа» для населення м. Василівка згідно з додатком; погоджено загальні вказівки до тарифів на послуги теплопостачання для населення (а.с. 17, 18, 19, 20, 21). Згідно статуту позивача, витягу з ЄДРПОУ, виписки з ЄДРПОУ, ліцензій, виданих позивачу, одним із видів діяльності ПрАТ «Василівкатепломережа» є виробництво, транспортування та постачання теплової енергії тепловими мережами та надання послуг з централізованого опалення житловому фонду та підприємствам, установам, організаціям (а.с. 10-13, 31, 32). рішенням виконавчого комітету Василівської міської ради № 225 від 21.09.2010 «Про визначення виконавця та виробника послуг з централізованого опалення», ЗАТ «Василівкатепломережа» визначено виробником та виконавцем послуг з централізованого опалення. Відповідач ОСОБА_2 зареєстрована та мешкає в квартирі АДРЕСА_1, а отже є споживачем відповідних послуг.
В травні 2015 року комісією у складі: голови комісії ОСОБА_3 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради; членів комісії: ОСОБА_4 - начальника відділу комунального господарства, містобудування та архітектури виконавчого апарату міської ради, ОСОБА_5 - провідного інженера КП « Добробут» Василівської міської ради Запорізької області (балансоутримувача будинку), ОСОБА_6 - головного інженера ПрАТ «Василівкатепломережа», в присутності ОСОБА_2 був складений акт обстеження систем централізованого опалення житлового будинку №8, розташованого за адресою: місто Василівка, вулиця Спортивна, яким встановлено випадок самостійного втручання мешканцями у внутрішньобудинкові системи теплопостачання, а саме, виявлено порушення цілісності системи опалення будинку.
Відповідачем ОСОБА_2 в порушення вимог діючого законодавства, самостійно здійснено відключення належної їй квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення.
З червня 2015 року відповідачем ОСОБА_2 послуги з централізованого опалення не оплачуються в зв’язку з самовільним відключенням квартири, належної відповідачу, від централізованого опалення, що визнано сторонами.
Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (із змінами).
Згідно п. 25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за № 1478/11758 (зі змінами), установлено, можливість відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів. Таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Відповідно до вказаного Порядку, при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, при позитивному рішенні Комісії, заявнику надається перелік організацій для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця таких послуг та власника квартири або уповноваженої ним особи (п.2.5 Порядку). Після закінчення робіт по відключенню, які проводяться в міжопалювальний період, складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження (п.2.6 Порядку). Таким чином, централізоване постачання теплової енергії припиняється після затвердження акту про відключення будинку від мереж (п.2.6, п.2.7 Порядку).
Такого акту відповідачем ОСОБА_2 суду не надано, що свідчить про те, що відповідачем не дотримано процедури відключення від внутрішньобудинкових мереж, встановленої чинним законодавством, а отже позивач не мав правових підстав для припинення подачі теплопостачання та припинення відповідних нарахувань за надані послуги.
Крім того, в судовому засіданні відповідачем підтверджено факт самовільного відключення належної їй квартири АДРЕСА_3 від централізованого опалення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
За змістом ст. ст. 19, 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач житлово-комунальних послуг зобов'язаний укласти письмовий договір з виконавцем послуг на основі типового договору. Споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Обов'язку споживача житлово-комунальних послуг укласти договір з виконавцем послуг, що передбачений п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідає обов'язок виконавця підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору.
Згідно п. 18 Правил, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця , що настає за розрахунковим. Згідно п.20,21 плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показників засобів обліку теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання з розрахунку на 1 кв. м опалювальної площі квартири, на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо).
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
За правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 18.11.2015 у справі № 6-582цс15, встановлення факту, що особа в певний період отримував надані позивачем послуги з постачання теплової енергії, дає підстави для висновку по те, що у такому випадку між особою і позивачем склалися фактичні договірні відносини, у зв’язку з чим позов про стягнення вартості спожитої теплової енергії підлягає задоволенню.
Таким чином, наявність обов’язку споживача здійснювати оплату за фактично отриману теплову енергію не пов’язується з діями кожної із сторін щодо оформлення фактично існуючих договірних відносин
Тому посилання відповідача на відсутність договору не є підставою для відмови у позові, а відключення від мереж теплопостачання, зроблене ним без дотримання відповідного порядку, не можна вважати правомірним. До того ж відключення окремого приміщення не припиняє опалення будинку, як цілісного комплексу із суміжними приміщеннями.
Згідно наданого позивачем розрахунку, заборгованість відповідача перед ПрАТ «Василівкатепломережа» за надані послуги з теплопостачання за період з 01 червня 2015 року по 01 грудня 2017 року становить 17 107 грн. 11 коп. (а.с. 54).
При цьому позивачем при обчисленні розміру заборгованості враховані тарифи на відповідні послуги, які були встановлені рішеннями виконавчого комітету Василівської міської ради у відповідні періоди, за які здійснювалося нарахування (а.с. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21).
Відповідно до ст.. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання (частина 1) ; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина 2).
Згідно розрахунку, зробленого позивачем, три проценти річних від простроченої суми заборгованості відповідача складає 1 155 грн. 78 коп. (а.с. 52), а сума боргу, на яку збільшилася сума заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення складає 570 грн. 35 коп. (а.с. 53).
Отже загальний розмір заборгованості відповідача ОСОБА_2 перед позивачем за послуги з централізованого опалення, який підлягає стягненню з відповідача, складає 18 833 грн. 24 коп..
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що права позивача порушені, а тому підлягають судовому захисту шляхом стягнення з відповідача на користь ПрАТ «Василівкатепломережа» суми заборгованості за надані послуги з централізованого опалення, з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми.
Крім того, відповідно до ст.. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені позивачем витрати на оплату судового збору в розмірі 1 600 грн. (а.с.5).
Керуючись ст.ст.2,4,5,12,13,265-268, 279 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов приватного акціонерного товариства «Василівкатепломережа» до ОСОБА_2, про сплату заборгованості за послуги з централізованого опалення, трьох відсотків річних та інфляційних витрат, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_4, на користь приватного акціонерного товариства «Василівкатепломережа», розташованого за адресою: Запорізька область, місто Василівка, вулиця Шевченко, 85-а, ІКЮО 05541137, р/р 260343011658, ТВБВ № 10007/0224 філії ЗОУ АТ «Ощадбанк», МФО 313957, заборгованість за послуги з централізованого опалення у сумі 17 107 грн. 11 коп., 1 155 грн. 78 коп. в якості трьох відсотків річних, 570 грн. 35 коп. в якості інфляційних витрат та 1 600 грн. в якості витрат на оплату судового збору, а всього 20 433 (двадцять тисяч чотириста тридцять три) грн. 24 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд Запорізької області (згідно п.п.15.5 п.15 Розділу ХІІI Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Василівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_7