
07.02.2018
227/3838/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хандуріна В.В.
при секретарі Данилко Л.В.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою про визнання протиправними дій відповідача та зобов’язання вчинити певні дії, в якому просить визнати дії Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області щодо неперерахування щомісячного довічного грошового утримання судді та зобов’язати Добропільське об’єднане Управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 жовтня 2017 року у розмірі 90% від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді з включенням до неї матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1333 грн. 33 коп. відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області за №1457 від 07.09.2017 року.
В судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність. Заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, надав письмові заперечення на заяву.
Суду представник ПФУ пояснив, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. Позивач перебуває на обліку в ПФУ з 04.10.2016 року і за його вибором є отримувачем щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яке йому призначене із розрахунку суддівської винагороди. Законодавством України передбачений чіткий перелік складових, що входять для обчислення суддівської винагороди та відповідно щомісячного довічного грошового утримання судді, до яких матеріальна допомога на оздоровлення не включена.
Вивчивши позовну заяву, заперечення на неї, надані сторонами докази, вислухавши пояснення представника відповідача, суд приходить до наступного висновку:
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються ОСОБА_3 України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), а також іншими нормативно-правовими актами щодо оплати праці.
Відповідно до статті 8 ОСОБА_3 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.
Згідно статті 22 ОСОБА_3 України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією ОСОБА_3, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод.
У відповідності до ч.1 статті 64 ОСОБА_3 України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_3 України.
В силу вимог статті 126 ОСОБА_3 України, незалежність і недоторканність суддів гарантується ОСОБА_3 і законами України.
У відповідності до п.14 ч.1 статті 92 ОСОБА_3 України, статус суддів визначається виключно законами України.
Пунктом 8 ч.5 статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що незалежність судді забезпечується, зокрема, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Відповідно до ч.6 ст.47 вищезазначеного Закону, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених ОСОБА_3 України гарантій незалежності судді.
В пункті 7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 суд зазначив, що конституційний статус судді передбачає надання йому в майбутньому статусу судді у відставці, що також є гарантією належного здійснення правосуддя, дає підстави ставити до суддів високі вимоги і зберігати довіру до їх компетентності та неупередженості.
Аналіз норм ОСОБА_3 України свідчить, що надання судді за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), що відповідає його високому статусу, є гарантією забезпечення незалежності. Право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Щомісячне довічне грошове утримання судді у встановленому розмірі спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага. Статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, право на отримання виплат (пенсії, щомісячного довічного грошового утримання), рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді.
В п.3.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року №4-рп/2007 суд зазначив, що щомісячне довічне грошове утримання – це особлива форма соціального забезпечення суддів, яка виражається у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, яка забезпечує їх належне матеріальне утримання. Особливість щомісячного довічного грошового утримання полягає у правовому регулюванні, а також у джерелах його фінансування, які визначені ОСОБА_3 України та Законом України «Про статус суддів».
Згідно ч.1 статті 130 ОСОБА_3 України, держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів. Це положення передбачає і фінансування щомісячного довічного грошового утримання суддів за рахунок коштів Державного бюджету України, а не Пенсійного фонду України (абзац восьмий пункту 7 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 у справі про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання). Особливий порядок фінансування судів і діяльності суддів є однією з конституційних гарантій їх незалежності, що закріплюється у статті 126 ОСОБА_3 України і спрямований на забезпечення належних умов для здійснення незалежного правосуддя.
Згідно зі ст.6.4 Європейської хартії про статус суддів – суддя, що досяг встановленого Законом віку для виходу у відставку з суддівської посади, яку займав протягом певного часу, повинен отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути як можна ближче до рівня останньої заробітної плати в якості судді.
Судом вивчені правовідносини, як виникли між сторонами.
Позивач перебуває на обліку в Добропільському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 04 жовтня 2016 року, отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% суддівської винагороди.
Такий розмір суддівської винагороди встановлений постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2017 року, що залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року (а.с.45-56) Зазначені рішення суду набрали законної сили і виконані відповідачем згідно розпорядження №186691 від 10.07.2017 року (а.с.58)
26 вересня 2017 року позивач завернувся до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1333 грн. 33 коп.
Рішенням № 3374 від 29 вересня 2017 року ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів», оскільки матеріальна допомога на оздоровлення не є складовою суддівської винагороди (а.с.9).
На думку суду, така відмова органу ПФУ в перерахунку позивачу щомісячного грошового утримання судді у відставці на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, є такою, що не відповідає вимогам законодавства.
Так, Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ (в старій редакції Закону), а також Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VІІІ, на норми якого посилається відповідач у своїх запереченнях, містять IX розділ «Забезпечення суддів».
Перелік складових суддівської винагороди міститься у статті 135 розділу «Забезпечення суддів».
Відповідно до цього Закону, суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а при наданні щорічної відпустки - виплачується, крім суддівської винагороди, допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода у грошовому виразі, що виплачується працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вищезазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналогічно, статтею 134 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453- УІ (IX розділ) було передбачено надання суддям щорічної оплачуваної відпустки з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Виплату допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу передбачено і ст. 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-УІІІ (IX розділ), на норми якого посилається відповідач, тобто виплата допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу передбачена спеціальним законом, яким регулюється забезпечення судді, і вона носить систематичний характер.
До того ж, відповідно до п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за N 114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, й виплата передбачена спеціальним Законом, яким регулюється забезпечення суддів, і вона виплачується всім суддям, які використовують право на відпустку, тобто матеріальна допомога на оздоровлення належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, а відповідно входить до структури заробітної плати, а за нормами ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-УІІІ, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/2016 у відсотковому відношенні саме до заробітної плати, а не тільки до суддівської винагороди, передбачено визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. З допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, то незалежно від того, чи є вона складовою суддівської винагороди, допомога на оздоровлення повинна враховуватися при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Із правил діючої Інструкції №5 «Зі статистики заробітної плати» вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення відноситься до заохочувальних і компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, за змістом ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11 та від 06.11.2013 року № 21-350а13, які в силу ст. 242 ч.5 КАС України повинні бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
З наданої позивачем ОСОБА_4 №1457 від 07.09.2017 року ТУ ДСА України в Донецькій області про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 вбачається, що заробітна плата при призначенні (перерахунку) йому довічного грошового утримання складає 30933,33 грн., в тому числі: посадовий оклад – 16000 грн., надбавка за вислугу років – 12800 грн., адміністративна посада – 800 грн., інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці – матеріальна допомога на оздоровлення -1333,33 грн. (а.с. 10)
Вказана довідка видана на підставі Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного Фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1.
Додатком №2 до цього Порядку встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій зазначається крім відомостей про судову винагороду інші виплати, які враховуються при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
Суд вбачає, що Довідка ТУ ДСА від 07.09.2017р. (а.с.10) дійсно містить перелік виплат, які включені у плату за працю у вигляді суддівської винагороди ОСОБА_2, зокрема в п.6 передбачені «Інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання – матеріальна допомога на оздоровлення 1333 грн. 33 коп. (посадовий оклад 16000 грн. : 12 місяців).
Отже, сама держава в особі Територіального Управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області узгодила і включила в заробітну плату для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці позивача таку складову як матеріальна допомога на оздоровлення (а.с.10)
При цьому суд наглошує, що за ч.5 ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», щомісячне довічне грошове утримання суддям, в тому числі позивачу, виплачується органами Пенсійного Фонду України за рахунок саме коштів Державного бюджету України, але не за рахунок коштів ПФУ.
Тобто суд із врахуванням наданих документів погоджується із позивачем, що грошова допомога на оздоровлення включена в оподатковуваний дохід судді, входить до фонду оплати праці та, отже, є складовою суддівської винагороди.
Щодо дати, з якої слід здійснити перерахунок грошового утримання позивача, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця – якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У зв’язку з тим, що ОСОБА_2 подав заяву відповідачу про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання 26 вересня 2017 року, то слід зобов’язати відповідача здійснити цей перерахунок, починаючи з 01 жовтня 2017 року.
З огляду на вищевикладене, вважаю, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
З відповідача в порядку ст.139 КАС України, в разі задоволення позову слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 понесені останнім і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 242-251, 255, 295, 296 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області щодо неперерахування щомісячного довічного грошового утримання судді та зобов’язати Добропільське об’єднане Управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 з 01 жовтня 2017 року у розмірі 90% від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді з включенням до неї матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1333 грн. 33 коп. відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області за №1457 від 07.09.2017 року.
Стягнути з Добропільського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Вступна та резолютивна частини рішення суду проголошені в судовому засіданні 07 лютого 2018 року. Повний текст рішення виготовлено 15 лютого 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту цього рішення.
Надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Головуючий: суддя В.В. Хандурін
07.02.2018