
Справа № 524/4114/17
Провадження №2-а/524/9/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.02.2018 м.Кременчук
Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
головуючого судді - Андрієць Д.Д.
за участю секретаря - Воблікової І.О.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Богунова О.О.
третьої особи - Скорини А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м.Кременчука із позовом до Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування рішення.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що він є власником промислових будівель, що знаходяться на земельній ділянці комунальної власності за адресою: АДРЕСА_1. З метою укладення договору оренди 17.11.2016 ОСОБА_1 звернувся через ЦНАП в м.Кременчуці до відповідача із заявою про надання згоди на поділ земельної ділянки. Рішенням Кременчуцької міської ради від 23.12.2016 йому було відмовлено у наданні згоди на поділ земельної ділянки у зв'язку із відсутністю графічних матеріалів з позначенням розмірів та площ земельних ділянок, необхідних для поділу, з визначенням площ територій, необхідних для експлуатації та обслуговування всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці, у відповідності до державних будівельних норм та відсутністю врахування прав та інтересів суміжних землекористувачів. В березні 2017 він повторно звернуся до ЦНАП в м.Кременчуці з пакетом необхідних документів, однак 04.04.2017 відповідачем було прийнято рішення про відмову у наданні згоди на поділ земельної ділянки.
Вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки у нього є всі підстави для поділу земельної ділянки, зокрема він є власником нерухомого майна розташованого на земельній ділянці, поділ є технічно можливим, суміжні землекористувачі не заперечують щодо такого поділу.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення ХХ сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання від 04 квітня 2017 року, в частині відмови в наданні фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 згоди на поділ земельної ділянки площею 8333 кв.м, кадастровий номер НОМЕР_1, для експлуатації та обслуговування комплексу будівель по АДРЕСА_1
В судовому засіданні представник позивача, ОСОБА_1, позов підтримав та просив задовольнити. Зазначив, що позивач надав всі необхідні документи, для поділу земельної ділянки, однак відповідач неправомірно відмовив у наданні згоди на поділ.
Представник відповідача, Богунов О.О., проти задоволення позову заперечував. Вказав, що на земельній ділянці, розташованій за адресою: АДРЕСА_1, знаходяться належні позивачу та третім особам об'єкти виробничого призначення, тому позивач у відповідності до ДБН, повинен був надати техніко-економічне обґрунтування, а не ескізний проект. Також позивачем не було обґрунтовано зменшення земельної ділянки до визначених ним розмірів.
Третя особа, Скорина А.В. позов ОСОБА_1 підтримав та просив задовольнити.
Третя особа, ОСОБА_4, в судове засідання не з'явився, надіслав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. В заяві також зазначив, що позов підтримує та просить задовольнити.
Суд вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України(далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Приписи ч.2 ст.4 ЗК України визначають, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником будівлі складу техматеріалів літ.Т, загальною площею 64,5 кв.м, та будівлі складу арки літ.І, загальною площею 432,8 кв.м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується копією договору про поділ нерухомого майна, посвідченого 13.10.2016 приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_5, копією інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 13.10.2017 №70484406.
13 березня 2017 року позивач на адресу Департаменту «Центр надання адміністративних послуг у м.Кременчуці» надіслав пакет документів, передбачений інформаційною карткою ІК 10-12 з метою отримання рішення про надання згоди на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем(крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній)(а.с.24, 41-42).
04 квітня 2017 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області прийнято рішення про відмову у наданні фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 згоди на поділ земельної ділянки площею 8333 кв.м(кадастровий номер НОМЕР_1) для експлуатації та обслуговування комплексу будівель по АДРЕСА_1, в зв'язку із тим, що наданим обґрунтуванням розмірів поділу земельної ділянки, необхідної для експлуатації та обслуговування об'єктів нерухомого майна не враховані розміри та площі земельних ділянок, що утворюються внаслідок поділу земельної ділянки площею 8333 кв.м, з визначенням площ територій, необхідних для експлуатації та обслуговування всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці, у відповідності до державних будівельних норм та відсутністю врахування прав та інтересів суміжних землекористувачів.
Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Тобто, підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначаються ЗУ «Про землеустрій»
Згідно ст.56 ЗУ «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає: а) пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу; д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути; е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні); є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).
В ст.13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.(ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України судом було враховано, що оскаржуване рішення від 04.04.2017 прийнято Кременчуцькою міською радою на пленарному засіданні ХХ сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання, що відповідає положенням п.34 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування».
Також, на думку суду вказане рішення є обґрунтованим, тобто прийнятим з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та пропорційним, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення з огляду на наступне.
Однією із підстав для відмови у наданні згоди на поділ земельної ділянки площею 8333 кв.м, слугувало те, що наданим позивачем обґрунтуванням розмірів поділу земельної ділянки, необхідних для експлуатації та обслуговування об'єктів нерухомого майна, не враховані розміри та площі земельних ділянок, що утворюються внаслідок поділу земельної ділянки з визначенням площ територій, необхідних для експлуатації та обслуговування всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих на цій земельній ділянці, у відповідності до державних будівельних норм.
Так, судом встановлено та підтверджується обґрунтуванням розмірів поділу земельної ділянки, необхідної для експлуатації та обслуговування об'єктів нерухомого майна по вул.Богдана Хмельницького, 1-Е в м.Кременчуці, що позивач має намір використовувати земельні ділянки орієнтовною площею 148,78 кв.м та 604,2 кв.м. із загальної площі сформованої земельної ділянки 8333 кв.м.
На думку суду, надання міською радою дозволу на поділ земельної ділянки, у розмірах визначених позивачем, може призвести до порушення прав територіальної громади міста, як фактичного власника такої земельної ділянки, щодо раціонального використання земель комунальної власності.
Також, суд вважає, що спірне рішення прийнято безсторонньо, розсудливо та своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування рішення ХХ сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання від 04 квітня 2017 року, в частині відмови в наданні фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 згоди на поділ земельної ділянки площею 8333 кв.м, кадастровий номер НОМЕР_1, для експлуатації та обслуговування комплексу будівель по АДРЕСА_1
Також. суд відзначає, що прийняття міською радою рішення про відмову у наданні згоди на поділ не позбавляє позивача можливості повторно звернутись до відповідача із відповідною заявою.
За таких, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 10, 14, 241-246, 255, 293 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м.Кременчука протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.Д.Андрієць