Рішення № 72214912, 15.02.2018, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
587/2781/17
Номер документу
72214912
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 587/2781/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2018 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Дашутіна І.В., при секретарі Макошенець С.І., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Степанівської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення селищної ради,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області від 24 травня 2017 року, яким ОСОБА_3 було відмовлено у виділенні земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в приватну власність площею 0,18 га на території Степанівської селищної ради, смт. Степанівка, вул. Центральна, а також стягнути з відповідача на його користь витрати по сплаті судового збору.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що земельна ділянка, яку позивач просив виділити йому для ведення особистого селянського господарства, не має такого статусу і не може бути виділена, так як на даний час генеральний план смт. Степанівка ще не затверджено.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Степанівської селищної ради від 24 травня 2017 робу ОСОБА_3 було відмовлено у виділенні земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в приватну власність площею 0,18 га на території Степанівської селищної ради, смт Степанівка, вул. Центральна (а.с. 12).

Згідно пункту «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Стаття 118 Земельного кодексу України встановлює порядок приватизації земельних ділянок громадянами. Згідно частини шостої цієї статті, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Зазначені вимоги позивачем, при зверненні до відповідача, були виконані в повному обсязі.

В частіші сьомій статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, наведений в ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Як вбачається з оскаржуваного рішення Степанівської селищної ради від 24.05.2017 року, підставою для відмови у виділенні ОСОБА_3 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства стало те, що згідно генерального плану смт. Степанівка відповідна земельна ділянка не відповідає даному цільовому призначенню.

Проте, на день прийняття вищевказаного рішення в смт Степанівка відсутній належним чином розроблений, погоджений та затверджений генеральний план у відповідності до якого вказана земельна ділянка не є земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, яку можна передавати у власність в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства.

Згідно протоколу громадського обговорення (слухань) містобудівної документації – генеральний план смт. Степанівка Сумського району Сумської області від 27 квітня 2017 року та заперечення відповідача від 09 січня 2018 року, генеральний план смт. Степанівка так і не був затверджений.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, виходячи з вищевказаний норм відповідач повинен був надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки відсутні встановлені ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України підстави для відмови у наданні такого дозволу.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача і необхідності їх задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242-246 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області (смт. Степанівка, вул. Центральна, 46, Сумського району Сумської області, код ЄДРПОУ 04390148) від 24 травня 2017 року, яким ОСОБА_3 (смт. Степанівка, вул. Лугова, 1, Сумського району Сумської області, РНОКПП НОМЕР_1) було відмовлено у виділенні земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в приватну власність площею 0,18 га на території Степанівської селищної ради, смт. Степанівка, вул. Центральна.

Стягнути з Степанівської селищної ради на користь ОСОБА_3 640 (шістсот сорок) гривень витрат по сплаті судового збору.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Дашутін