Рішення № 72214045, 14.02.2018, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
592/14438/17
Номер документу
72214045
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/14438/17

Провадження №2-а/592/145/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Князєв В.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду та свої вимоги мотивує тим, що він був звільнений з органів внутрішніх справ за віком 06.01.2000 р. та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.ст.12,13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір його пенсії обчислений на підставі грошового атестату та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У зв'язку з прийняттям КМУ 11.11.2015 р. постанови №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та збільшенням грошового забезпечення поліцейських, враховуючи приписи ст.ст.51, 63 вищезазначеного Закону України, у нього з 01.01.2016 р. виникло право на перерахунок пенсії. На виконання згаданого порядку 19.05.2017 р. за №11/139-367 (1485) ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області до ГУ ПФУ України в Сумській області було направлено довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р. для перерахунку пенсії. Розмір грошового забезпечення, за нормами чинними з 01.01.2016 р. за посадою заступника начальника УКП УМВС України в Сумській області, становить: посадовий оклад - 3400 грн.; оклад за звання підполковник поліції - 2400 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2900 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 510 грн.; премія (6,15%) - 566,42 грн., всього 9776,42 грн. Як вбачається зі змісту вказаної довідки, до складу грошового забезпечення для перерахунку його пенсії не були включені надбавки: за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавка за вислугу років; надбавка за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно - аналітичне забезпечення у розмірі 46% від посадового окладу; премія у розмірі 87,90%. На його звернення про видачу нової довідки з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, відповідач повідомив листом про відсутність підстав для перегляду розмірів грошового забезпечення. У зв'язку з цим, позивач просить суд визнати діяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області щодо надання довідки до Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 р., відповідно до вимог ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 р. №268», протиправною; зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2400; надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%; надбавка за оперативно - розшукову діяльність - 46%; премія - 87,90%.

Представник відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області надіслав до суду відзив, в якому просив в задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі у зв'язку з необґрунтованістю. У відзиві зазначив, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Довідка для перерахунку пенсії позивачеві виготовлена відповідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 та постанови КМУ від 13.02.2008 р. № 45, наказу МВС від 17.02.2017 р. №138.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ за віком 06.01.2000 р. та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.ст.12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 р. (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесені зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 16 статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 р.

Судом встановлені наступні обставини.

19.05.2017 р. за підписом заступника голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було виготовлено Довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 № 11/139-367 (1485), згідно якої відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, Наказу МВС від 06.04.2016 р. № 260, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. за посадою заступника начальника УКП УМВС в Сумській області/Заступника начальника управління становить: посадовий оклад - 3400 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2400 грн., надбавки за стаж служби 50% - 2900 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510 грн., премія 6,15 % - 566,42 грн., всього 9776,42 грн. (а.с. 19).

Крім складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, вказаних у довідці № 11/139-367 (1485) від 19.05.2017 р., у матеріалах справи знаходиться Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, від 11.06.2012 р. № 11/653-929 (1431) та з урахуванням розміру грошового забезпечення перераховувалася та виплачується пенсія позивача, яка містить надбавку за вислугу років - 40%, надбавку за виконання особливо важливих завдань (від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) - 50 %, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (від посадового окладу) - 46 %, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (від посадового окладу) - 15 %, премію - 87,90 % (а.с. 18).

Крім того, у Грошовому атестаті № 22 від 31.01.2000 р. виданого УМВС України в Сумській області на ім'я ОСОБА_1 враховані наступні види грошового забезпечення: надбавка за вислугу років - 35 %; відсоткова надбавка за особливі умови служи - 50%; відсоткова надбавка за режим таємн. - 15% (а.с. 17).

28.11.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області з заявою про видачу довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р., із зазначенням всіх надбавок згідно яких йому була призначена пенсія (а.с.9).

Листом від 08.12.2017 р. №33/3-154пк на звернення позивача щодо включення деяких видів грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідач повідомив, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р. оформлена відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Середній розмір премії заступника начальника управління (апарат головних управлінь Національної поліції), що фактично виплачений у грудні 2015 р., складає 6,15%. Інші надбавки, доплати і підвищення у грудні 2015 р. поліцейським не виплачувалось, інформації щодо включення цих доплат і підвищень до розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р. від МВС України не надходило (а.с.10).

Суд вважає посилання відповідача на те, що вказані надбавки не можуть включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що постанова КМУ № 1294, так само як і постанова КМУ № 988, розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Суд вважає, що у силу прямої дії норми ч. 1 ст. 58 Конституції України (закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи) зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно змісту Закону України № 2262 не повинна мати наслідком скасування вже отриманих пенсіонером інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсію та які він отримує на даний момент.

Крім того, постановою КМУ № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ № 1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Таким чином, у довідку для перерахунку пенсії позивача необхідно включити додаткові види грошового забезпечення надбавки та премії, які отримував позивач, та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників, в той час як встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо, та відповідно виплата пенсії, відбувалась безпосередньо з призначених позивачеві, а саме: надбавки за стаж служби -50 %, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 46 %, премії - 87,90%.

Зокрема з 2012 р. позивачеві виплачувалася пенсія, виходячи із премії у розмірі 87,90 %.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню - слід зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на 01.01.2016 р., із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням - полковник поліції, надбавки за стаж служби - 50 %, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 46 %, премії - 87,90%.

Щодо вимог позивача про визнання протиправною діяльності Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо надання довідки до Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 р. №268, суд зазначає наступне.

Зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.

Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Щодо клопотання позивача ОСОБА_1 від 23.01.2018 р. про залучення по справі в якості третьої особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, суд зазначає, що дане клопотання не підлягає задоволенню, оскільки суд не вбачає підстав для залучення Головного управління ПФУ в Сумській області третьою особою у справі.

Керуючись ст. ст. 2, 6 - 12, 49, 72 - 77, 90, 94, 139, 242-246, 250, 255, 257, 260, 262, 263 КАС України, суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (місцезнаходження: м.Суми, вул.Г.Кондратьєва, 23, ідентифікаційний код юридичної особи 08592299) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на 01.01.2016 р. із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням - полковник поліції, надбавки за стаж служби - 50 %, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 46 %, премії - 87,90%.

В іншій частині вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (місцезнаходження: м.Суми, вул.Г.Кондратьєва, 23, ідентифікаційний код юридичної особи 08592299) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання повного судового рішення - 14.02.2018 р.

Суддя В.Б. Князєв