Постанова № 72210211, 07.02.2018, Апеляційний суд Київської області

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
362/6014/16-ц
Номер документу
72210211
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 362/6014/16-ц Головуючий у І інстанції Корнієнко С. В.Провадження № 22-ц/780/501/18 Доповідач у 2 інстанції Суханова Є. М.Категорія 46 07.02.2018

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 лютого 2018 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:

головуючого судді: Суханової Є.М.,

суддів: Мережко М.В., Данілова О.М.,

за участю секретаря Шуляка Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою першого заступника прокурора Київської області в інтересах Кабінету Міністрів України та Державного підприємства «Київське лісове господарство» на рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2017 року по справі за позовом першого заступника прокурора Київської області в інтересах Кабінету Міністрів України та Державного підприємства «Київське лісове господарство» до Васильківської районної державної адміністрації Київської області та ОСОБА_2 про визнання недійсними розпоряджень органу державної влади та державного акту про право власності на земельну ділянку, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з вимогами про визнання поважними причини пропуску прокурором строку позовної давності для звернення до суду з зазначеним позовом та поновити його, захистивши право шляхом визнання недійсними:

Свої вимоги прокурор обґрунтував тим, що розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачеві ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту» від 01.10.2010 № 1424 затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 2,0000 га на території Крушинської сільської ради Васильківського району. Після цього, управлінням Держкомзему у Васильківському районі 06.10.2011 на підставі вищевказаного розпорядження Васильківської районної державної адміністрації видано державний акт НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га ОСОБА_2, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322140001003271. Під час досудового розслідування кримінального провадження за № 42016111200000813 від 07.11.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, яке перебуває в провадженні СВ Васильківського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області установлено, що розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації від 29.12.2012 № 2275 ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим НОМЕР_2, площею 2,0000 га, з особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва.

Враховуючи, що розпорядження Васильківської районної державної адміністрації від 01.10.2010 № 1424 прийнято всупереч ст. 19 Конституції України, ст.20 ЗК України та ст.57 ЛК України, тому і розпорядження Васильківської районної державної адміністрації від 29.12.2012 року № 2275 про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки та виданий на його підставі державний акт НОМЕР_3 від 29.12.2012 року підлягають визнанню недійсними на підставі ст.ст.152 і 155 ЗК України.

А, тому просить визнати недійсними розпоряджень Васильківської районної державної адміністрації від 01.10.2010 № 1424 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачеві ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту» та № 2275 від 29.12.2012 року, яким останній було затверджено проект землеустрою про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим НОМЕР_2, площею 2,0000 га з особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва,

Державного акту НОМЕР_3 від 29.12.2012 року на право власності на земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим НОМЕР_2, для індивідуального садівництва на території Крушинської сільської ради Васильківського району, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322140001012272,

Витребувати на користь держави, в особі Кабінету Міністрів України, та у постійне користування ДП «Київське лісове господарство» з незаконного володіння відповідача ОСОБА_2 спірну земельну ділянку та стягнути з відповідачів на користь прокуратури Київської області судовий збір.

Рішенням Васильківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач перший заступник прокурора Київської області в інтересах Кабінету Міністрів України та Державного підприємства «Київське лісове господарство» подали апеляційну скаргу, посилаючись на те, що оскаржуване рішення є необґрунтованим і незаконним, ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також з неповним з'ясуванням судом обставин справи, що мають значення для справи.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на те, що суд першої інстанції у оскаржуваному рішенні не відобразив результати оцінки доказів, поданих сторонами, не зазначив мотивів, з яких не прийнято докази, подані прокурором, не встановив обставини на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень не застосував норми матеріального права що регулюють спірні правовідносини.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, перевіривши матеріали справи, в порядку, передбаченому статтею 367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням Васильківської районної адміністрації Київської області № 685 від 11 березня 2010 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачеві ОСОБА_2, загальною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту (т.1 а.с.19).

Відповідно до довідки Управління Держкомзему у Васильківському районі від 19.03.2010 року № 265/02-9з, земельна ділянка загальною площею 2,00 га відведена у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, рахуються як землі запасу (пасовища) на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту (т.1 а.с.23).

Розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації Київської області № 1424 від 1 жовтня 2010 року передано у власність земельну ділянку ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту (т.1 а.с.29).

Згідно держаного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 від 6 жовтня 2011 року відповідач ОСОБА_2, яка проживає по АДРЕСА_1 на підставі розпорядження Васильківської районної державної адміністрації від 01 жовтня 2010 року № 1424 є власником земельної ділянки площею 2,00 га, яка розташована га території Крушинської сільської ради Васильківського району, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий НОМЕР_2 (т.1 а.с.31).

Розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації Київської області № 2195 від 21 листопада 2011 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, відповідачеві ОСОБА_2 з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва загальною площею 2,0000 га на території Крушинської сільської ради, за межами населеного пункту (т.2 а.с. 36-37).

Відповідно до розпорядження Васильківської районної державної адміністрації Київської області № 2275 від 29 грудня 2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, відповідачеві ОСОБА_2 з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області та змінено цільове призначення земельної ділянки ОСОБА_2 площею 2,0000 га (кадастровий НОМЕР_2) з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва на території Крушинської сільської ради, за межами населеного пункту (т.1 а.с.80).

Згідно держаного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_3 від 29 грудня 2012 року відповідач ОСОБА_2 на підставі розпорядження Васильківської районної державної адміністрації № 2275 від 29.12.2012 року є власником земельної ділянки площею 2,00 га, яка розташована на території Крушинської сільської ради, цільове призначення якої для індивідуального садівництва, кадастровий НОМЕР_2 (т.1 а.с.82).

Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що прокурором не надано переконливих доказів та нормативно- правових документів стосовно порушення прав позивачів та законодавства, діючого на період передачі та оформлення земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим НОМЕР_2, що розташована на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, на ім'я

З такими висновками колегія суддів погоджується, оскільки вони ґрунтуються на матеріалах справи, а також узгоджуються з вимогами чинного законодавства виходячи з наступного.

Відповідно до положень ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Положеннями ст.6 ЛК України визначено, що всі ліси в Україні є власністю держави. Ради народних депутатів в межах своєї компетенції надають земельні ділянки лісового фонду у постійне користування або вилучають їх в порядку, визначеному земельним та цим кодексами.

Відповідно до положень ст.84 ЗК України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

За змістом положень ст.3 ЗК України, земельні відносини, що виникають зокрема, при використанні лісів, регулюються цим Кодексом. Інші нормативні акти застосовуються у випадку, якщо вони не суперечать останньому.

За загальним правилом, визначеним у ст.84 ЗК України, до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, серед іншого, і землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Єдиний можливий такий випадок, передбачений ч.2 ст.56 даного Кодексу, за якою громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.

В той же час, положеннями ч.1 ст.57 даного Кодексу передбачено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Інших випадків, які б передбачали можливість передачі земель лісогосподарського призначення у приватну власність громадянам та юридичним особам законодавство не містить.

Відповідно до положень ч.ч.1 і 2 ст.149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Колегією суддів вбачається, що відповідно до довідки Управління Держкомзему у Васильківському районі 19.03.2010 року № 265/02-9з, земельна ділянка загальною площею 2,00 га "відведена у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, рахуються як землі запасу (пасовиша) на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту.

Крім того, Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 30 березня 2017 року по справі було призначено судову земельно-технічну спертизу, проведення якої було доручено експертам Київського науково- дослідницького інституту судових експертиз.

Згідно повідомлення № 7887/17-41 від 10.08.2017 року судового експерта проведення судової експертизи, призначеної за ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 30.03.2017 року неможливе через відсутність каталогу координат поворотних точок меж лісової ділянки.

Отже, прокурором не надано жодних документів, передбачених діючим законодавством (ст.ст.56, 57 ЗК України та ст.ст.17,40 ЛК України, тощо), якими б підтверджувалось право Державного підприємства «Київське лісове господарство» щодо постійного користування спірною земельною ділянкою під лісове господарство, через відсутність каталогу координат поворотних точок меж лісової ділянки та не можливість встановлення з зазначених причин накладення на неї спірної земельної ділянки ОСОБА_2

Колегія суддів, бере до уваги ту обставину, що в супереч зазначеним нормам позивачами не було жодним належним та допустимим доказом доведено приналежність земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим НОМЕР_2 на території Крушинської сільської ради Васильківського району до земель лісогосподарського призначення

Крім того, не було надано жодного доказу щодо порушення відповідачем ОСОБА_2, а саме її правом власності на земельну ділянку, законних прав позивачів.

Згідно до ст. 15 ЦК України передбачає, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За таких обставин, колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дав належну оцінку зібраним доказам, вірно послався на закон, що регулює спірні правовідносини, дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позову.

Оскільки рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне залишити без задоволення апеляційну скаргу першого заступника прокурора Київської області в інтересах Кабінету Міністрів України та Державного підприємства «Київське лісове господарство», а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно з вимогами ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу першого заступника прокурора Київської області в інтересах Кабінету Міністрів України та Державного підприємства «Київське лісове господарство» залишити без задоволення.

Рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови буде виготовлений не пізніше 14 лютого 2018 року.

Головуючий:

Судді: