Постанова № 72207055, 13.02.2018, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
280/1609/17
Номер документу
72207055
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/1609/17

Провадження № 2-а/280/26/18

РІШЕННЯ

Іменем України

13 лютого 2018 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Янчук В.В., при секретарі Кумечко С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області в якому просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до положень постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, у відповідності до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» №614-VІІІ від 15.07.2015, постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та стягнути з відповідача понесені судові витрати - судовий збір в сумі 640 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у липні 2000 року був звільнений з органів внутрішніх справ за вислугу років та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області, як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262. 11.11.2015р. КМУ прийнята постанова №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою було визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями та яка набрала законної сили 02.12.2015 р. 23.12.2015 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності 29.12.2015 р. та яким було внесено зміни до ст.63 Закону України №2262. Отже, згідно положень останнього перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України ( міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Вважаючи, що законодавством гарантовано йому право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, позивач 20.10.2017 р., звернувся з відповідною письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області з вимогою провести перерахунок нарахованої йому пенсії у відповідності до вимог постанови КМУ №988. Однак, відповідачем було фактично відмовлено провести позивачу перерахунок призначеної йому пенсії з підстав відсутності необхідних для того коштів, зазначено, що перерахунок призначеної пенсії буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсій. Вважає такі дії відповідача протиправними, просить винести рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 17.11.2017 року по справі відкрито скорочене провадження.

Ухвалою суду від 06.12.2017 р. справу призначено до розгляду за загальними правилами КАС України.

В судове засідання позивач не з'явився, подав до суду заяву, просить розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, подав до суду письмове заперечення на позов, в якому просить частину позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Житомирській області за період з 01.01.2016 року по 30.06.2017 р. залишити без розгляду, відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог за період з 01.07.2017 року у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю позовних вимог.

Враховуючи те, що в судове засідання не з'явились всі особи, які беруть участь у справі, а тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та вивчивши надані докази у справі, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивач по справі - ОСОБА_2 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», № 2262- ХІІ від 09.04.1992 р. ( а.с.10).

Позивач 20.10.2017 р. звертався з письмовими заявами до Голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо надання інформації про направлення до ГУПФУ в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення та до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про перерахування нарахованої йому пенсії у відповідності до вимог постанови КМУ від 11.11.2015 №988 ( а.с. 7,9).

У відповідь на дане звернення Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області направило на ім'я позивача лист №2327/М-11 від 07.11.2017 року, згідно якого перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсії (а.с.10).

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Згідно п.6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Положеннями постанови КМУ від 11.11.2015 №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно положень ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 №988.

Аналогічну позицію висловив також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 24.11.2016 року (№ 676/1910/16-а), від 20.01.2017 року (№806/1721/16).

Разом з тим, Конституційним Судом України у рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99, (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення ч.1 ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинності Законом №900-VІІІ постанова КМУ №988 від 11.11.2015 року діяла і є чинною на день розгляду справи по суті судом.

Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У відповідності з абз.1 п.24 вказаного Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 цього Закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як вбачається з матеріалів справи, на адресу УПФ в Житомирській області 07 червня 2017 року (за вих. № 20/149) надіслана від ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, довідка про розмір грошового забезпечення позивача ( а.с.8).

Посилання пенсійного органу, на те, що хоча і надійшла довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області 07 червня 2017 року, а перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено лише після виділення додаткових коштів, суд до уваги не приймає, оскільки такі доводи не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Приймаючи до уваги практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення у справах «Кечко проти України», «Іммобільяре Саффі проти Італії», «Бурдов проти Росії», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» тощо), реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини зазначив, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Крім того, відповідно до вимог частин 2, 3 статті 51 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок позивачу з дати подання заяви про здійснення відповідного перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, а не з дати надходження на адресу управління Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, як помилково вважає відповідач, оскільки відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій.

Відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.

У рішенні «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року Європейський суд з прав людини виклав правову позицію, відповідно до якої якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку його пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року, є протиправною.

Щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог з 01.01.2016 року без застосування вимог ст.122,123 КАС України, суд дійшов висновку, що у відповідності до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводяться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016 року, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, при цьому судом визнано незаконними і необґрунтованими мотиви відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії позивача, наведені у листі від 07.11.2017 №2327/М-11, то суд, з врахуванням наведеної ст.51 Закону, вважає можливим задовольнити позовні вимоги, починаючи з 01.01.2016 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За розгляд адміністративного позову позивач сплатив судовий збір в розмірі 640,00 грн, що підтверджується квитанцією від 15.11.2017 року (а.с.1), який підлягає стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст.19,46,92 Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», практики Європейського Суду з прав людини, ст.ст. 5, 7, 9, 90, 139, 241-244, 246 КАС України, п. 10 Розділу VІІ КАС України «Перехідні положення» в редакції від 03.10.2017 року, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, місто Житомир, вул. О.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341) щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень постанови кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, місто Житомир, вул. О.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, місто Житомир, вул. О.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640.00 (шістсот сорок) грн.

Рішення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

Учасник справи , якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного повного рішення суду .

Суддя В.В.Янчук