
233 № 233/5977/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Наумик О.О., за участі секретаря Клугер Т.А.,
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу №233/5977/17 за позовом ОСОБА_1 (представник позивача за довіреністю ОСОБА_2)
до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області,
«про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії», -
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з адміністративним позовом до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ОСОБА_1 просить:
- визнати незаконними дії Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати їй пенсії за віком з 01 квітня 2016 року;
- зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити їй виплату пенсії за віком з 01 квітня 2016 року,
посилаючись на те, що вона перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії. З 01 квітня 2016 року відповідач безпідставно припинив виплачувати їй пенсію, чим порушив її права та позбавив єдиного джерела до існування.
Ухвалою суду від 28 грудня 2017 року справу за дійсним позовом призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням учасників справи.
Позивач та її представник ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, надавши суду заяви про розгляд справи у їх відсутність з посиланням на підтримання позову в повному обсязі.
Відповідач - Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області позов не визнав за тих підстав, що ОСОБА_1 на обліку в Управлінні не перебуває (а.с.18).
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд приходить до такого.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_2 (а.с.6).
Як вбачається з копії довідки від 19.11.2014 р. № НОМЕР_1 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з м. Донецька до м. Костянтинівки Донецької області (а.с.5).
Відповідно до Довідки відповідача №178 від 10.01.2018 р. (а.с.34) позивач перебуває на обліку у Костянтинівському об'єднаному управління Пенсійного фонду Донецької області, пенсія позивачу фактично не нараховується з квітня 2016 року.
Даючи оцінку правомірності дій відповідача щодо невиплати та не нарахування з квітня 2016 року пенсії позивачу, суд прийшов до таких висновків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-1У) пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-1У виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1)якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2)на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3)у разі смерті пенсіонера;
4)у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5)в інших випадках, передбачених законом.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст.49 Закону № 1058-ІV.
Можливість припинення виплати пенсії без вирішення цього питання шляхом прийняття відповідного рішення не передбачена діючим законодавством України.
Отже, діями відповідача щодо припинення виплати і нарахування пенсії позивачу порушені її права на отримання пенсії, оскільки відповідач на виконання вимог ст.49 Закону № 1058-IV не приймав рішення про припинення виплати пенсії позивачу.
При розгляді даної справи суд застосовує практику Європейського Суду з прав людини як джерело права відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року № 3477-IV.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) в рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу є незаконними, а тому відповідача слід зобов'язати поновити нарахування позивачу з квітня 2016 року пенсії за віком та її виплату.
При цьому, суд не приймає доводи відповідача з приводу того, що позивач не перебуває на обліку у Костянтинівському об'єднаному управління Пенсійного фонду Донецької області, які спростовуються оригіналом довідки відповідача №178 від 10.01.2018 р., відповідно до якої ОСОБА_1 перебуває на обліку у Костянтинівському об'єднаному управління Пенсійного фонду Донецької області, та по березень 2016 року включно отримувала пенсію за віком (а.с.34).
Тож позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.262 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1)
до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37544278, адреса місцезнаходження: вул. Ціолковського, 25, м. Костянтинівка, Донецька область, 85113),
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати незаконними дії Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення з квітня2016 року нарахування і виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Допустити негайне виконання рішення у межах суми стягнення за один місяць.
Судові витрати по сплаті судового збору стягнути в дохід держави за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
На рішення суду до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: