Постанова № 72193979, 05.02.2018, Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
628/2432/17
Номер документу
72193979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження 2-а/628/13/18

Справа 628/2432/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2018 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого - судді Гетьман Л.В.,

за участю секретаря - Разєнкової Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Куп'янську адміністративну позовну заяву ФОП ОСОБА_1 до Куп'янської міської ради Харківської області, треті особи : ЖКП-1, ТОВ КК «Коменерго-Куп'янськ», КП «Куп'янські міські теплові мережі», управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради Харківської області про визнання нечинним та скасування рішення Куп'янської міської ради Харківської області «Про затвердження порядку розміщення, встановлення технічних елементів телекомунікаційних мереж (інтернету, кабельного телебачення), супутникових антен та охоронних засобів на будівлях, спорудах в м. Куп'янську (нова редакція)» від 11.07.2014 року за № 1325-УІ),

ВСТАНОВИВ :

Позивач ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом, посилаючись на те, що 11.07.2014р. рішенням Куп'янської міської ради Харківської області на LІУ сесії VI скликання, було прийнято рішення № 1325 «Про затвердження Порядку розміщення, встановлення технічних елементів телекомунікаційних мереж (Інтернету, кабельного телебачення), супутникових антен та охоронних засобів на будівлях, спорудах в м. Куп'янську (нова редакція)". 07.02.2017 року був прийнятий Закон України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", який набрав чинності 04.06.2017 року. На його думку, рішення Куп'янської міської ради Харківської області від 11.07.2014 року за № 1325-УІ перестало відповідати чинному законодавству Він займається підприємницькою діяльність, у сфері надання безпровідного електрозв'язку та у сфері проводового електрозв' язку. Дані правовідносини відносяться до його підприємницької діяльності, так як для надання послуг у сфері оводового електрозв'язку йому необхідно мати доступ до об'єктів будівництва та електричних опор та інших об'єктів електроенергетики. На сьогоднішній день Куп'янська міська рада так і не привела рішення Куп'янської міської ради Харківської області від 11.07.2014 року за № 1325-УІ у відповідність до чинного законодавства,

Всі розділи рішення Куп'янської міської ради Харківської області №1325-У1 суперечать Закону України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з тою розвитку телекомунікаційних мереж", а всі повноваження, які затвердженні у рішення №1325-УІ затверджуються не органом місцевого самоврядування, а Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів згідно з повноваженнями.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, які просили суд задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вказавши, що вимоги позивача необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Куп'янська міська рада Харківської області, має право приймати рішення та врегульовувати суспільні відносини відповідного спрямування, які не врегульовано на законодавчому рівні. На пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення плати за доступ до об'єкта будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності.

Представник третьої особи ЖКП-1 у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи ТОВ КК «Коменерго-Куп'янськ» у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову

Представник третьої особи КП «Куп'янські міські теплові мережі» у судове засідання на з»явився, про день, час та місце судового засідання повідомлений.

Представник третьої особи управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради Харківської області у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, пояснивши, що чинне рішення Куп'янської міської ради Харківської області № 1325-УІ від 11.07.2014 року це єдине рішення, яке регулює порядок розміщення, встановлення технічних елементів телекомунікаційних мереж (інтернету, кабельного телебачення), супутникових антен та охоронних засобів на будівлях, спорудах в м. Куп'янську.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.

Судом встановлено, що 11.07.2014р. рішенням Куп'янської міської ради Харківської області на LІУ сесії VI скликання, було прийнято рішення № 1325 «Про затвердження Порядку розміщення, встановлення технічних елементів телекомунікаційних мереж (Інтернету, кабельного телебачення), супутникових антен та охоронних засобів на будівлях, спорудах в м. Куп'янську (нова редакція)" (а.с.10-18).

07.02.2017 року був прийнятий Закон України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", який набрав чинності 04.06.2017 року

Згідно вимог ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 6 Прикінцевих та Перехідних положень Закону Кабінет Міністрі України з дня опублікування Закону зобов'язаний прийняти передбачені цим законом нормативно- правові акти, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом.

Станом на час звернення позивача з позовом до суду, Кабінетом Міністрів України не затверджено «Правила надання доступу до інфраструктури об'єкта електроенергетики» та відповідні методики.

Дані обставини підтверджуються листуванням між Інтернет Асоціацією України та відповідними посадовими особами органів державної влади щодо врегулювання відносин під час виконання вимог даного Закону та відповідно прийняття відповідних методик, необхідних для реалізації Закону.

Оскаржене позивачем рішення Куп'янської міської ради від 11.07.2014 року за № 1325-УІ є нормативно-правовим актом.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 р. № 34/5, скасування нормативно-правового акта - визнання в установленому законодавством порядку недійсним з моменту прийняття нормативно-правового акта.

Згідно ч.2 ст.5 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Ч.1 ст.144 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

В ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зазначається, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення юго не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.

Ч. 1 ст. 144 Конституції України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На основі цього положення Конституції України в частині першій статті 59 Законі України "Про місцеве "самоврядування в Україні" визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти.

Отже, відповідач у справі - Куп'янська міська рада Харківської області, має право приймати рішення та врегульовувати суспільні відносини відповідного спрямування, які не врегульовано на законодавчому рівні.

Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено компетенцію міських рад.

Згідно п.п. 57 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення плати за доступ до об'єкта будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності відповідно до Закону України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж".

Таким чином міська рада, як суб'єкт владних повноважень зобов'язана вирішувати вищевказані питання та згідно приписів вказаного вище Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" плата за доступ до об'єкта будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності встановлюється виключно на підставі рішення міської ради.

Відповідно ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно ч. 2 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону, чинні на день набрання чинності цим Законом договори, предметом яких є доступ до елементів інфраструктури об'єкта доступу, діють до завершення строку їх дії на умовах, визначених такими договорами.

В судовому засіданні встановлено, що між позивачем та балансоутримувачами громадського житлового фонду м Куп'янська - ЖКП №1, TOB КК "Коменерго-Куп'янськ", КП Куп'янські теплові мережі в добровільному порядку укладено договори про надання послуги з доступу та використання місця на об'єктах, розташованих у м. Куп'янську (встановлення сервітуту), які на даний час є чинними, будь-ким не змінювались те не оскаржувались.

Таким чином, позивачем викладено доводи для скасування рішення міської ради, які не мають достатнього правового та законодавчого підґрунтя, оскільки правила та методики, необхідні для реалізації даного Закону України від 07.02.2017 року «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж», який набрав чинності 04.06.2017 року, знаходяться на стадії підготовки у Кабінеті Міністрів України та не залежать від волі відповідача, а встановлення плати за доступ до об'єктів будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності належить до виключної компетенції міської ради.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення Куп'янської міської ради Харківської області "Про затвердження Порядку розміщення, встановлення технічних елементів телекомунікаційних мереж (Інтернету, кабельного телебачення), супутникових антен та охоронних засобів на будівлях, спорудах в м. Куп'янську (нова редакція)" від 11.07.2014 року за № 1325-VI відповідає нормам чинного законодавства, а тому в задоволенні позову позивачу слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 241-243, 246, 255, 293, 295, п.15.5 Перехідних положень КАС України, суд-

ВИРІШИВ :

В задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Куп'янської міської ради Харківської області, треті особи : ЖКП-1, ТОВ КК «Коменерго-Куп'янськ», КП «Куп'янські міські теплові мережі», управління житлово-комунального господарства, благоустрою та капітального будівництва Куп'янської міської ради Харківської області про визнання нечинним та скасування рішення Куп'янської міської ради Харківської області «Про затвердження порядку розміщення, встановлення технічних елементів телекомунікаційних мереж (інтернету, кабельного телебачення), супутникових антен та охоронних засобів на будівлях, спорудах в м. Куп'янську (нова редакція)» від 11.07.2014 року за № 1325-УІ) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги

всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Повний текст постанови виготовлений 12.02.2018 р.

Суддя Л.В. Гетьман