
Справа № 766/20776/17
н/п 2-а/766/41/18
УХВАЛА
14.02.2018р. Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді Дорошинської В.Е.
при секретарі Лисенко К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні заяву Херсонської міської ради про закриття провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Херсонської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
В провадженні суду перебуває вказана справа. 18.01.2018 року представником відповідача через канцелярію суду було подано заяву про закриття провадження по справі, посилаючись на те, що дану справа не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в обґрунтування чого зроблено посилання на ст. ст. 19, 238 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 7 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01.03.2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ».
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подану раніше заяву про закриття провадження по справі з підстав, зазначених в ній, наполягав на її задоволені та просив закрити провадження по даній справі.
В судовому засіданні представники позивачів просили відмовити в задоволенні вказаної заяви відповідача про закриття провадження по справі, посилаючись на її необґрунтованість та безпідставність, зазначивши, що даний спір є публічно – правовим і має розглядатися саме за правилами адміністративного судочинства, адже відповідач являється суб’єктом владних повноважень, тобто органом місцевого самоврядування, рішення якого позивачами оскаржується по цій справі з приводу здійснюваних Херсонською міською радою владних повноважень щодо розпорядження землями.
Заслухавши пояснення представників сторін суд вважає, що заява представника Херсонської міської ради про закриття провадження по справі не підлягає задоволенні з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Як вбачається з положень ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ч.1 ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньої або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Таким чином, оскільки органи місцевого самоврядування представляють інтереси територіальних громад, вони наділені відповідними повноваженнями вирішувати питання місцевого значення, при здійсненні яких виступають як суб'єкт владних повноважень, а не як рівний суб'єкт господарювання.
В свою чергу, спір набуває ознак публічно-правового, зокрема, за таких умов: наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, та здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
З аналізу норм статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а також частини першої статті 116 Земельного кодексу України випливає, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.
В даному випадку позов пред'явлено до органу місцевого самоврядування - Херсонської міської ради, яка є суб'єктом владних повноважень, саме з приводу здійснюваних нею владних повноважень щодо розпорядження землями.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України в редакції діючої до 15.12.2017 року, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України в редакції від 07.01.2018 року, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
На підставі викладеного суд дійшов до висновків, що виниклий між сторонами спір є, безумовно, публічно-правовим та його вирішення відноситься до юрисдикції саме адміністративних судів.
З метою забезпечення правильного й однакового визначення юрисдикції адміністративних судів Пленумом Вищого адміністративного суду України 20 травня 2013 року була прийнята Постанова № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», пунктом 12 якої передбачено, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.
Слід зазначити, що висновок про належність земельних спорів між фізичними чи юридичними особами та органом місцевого самоврядування, як суб'єктом владних повноважень, міститься і у рішенні Конституційного Суду України по справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, п. п. «а», «б», «в», «г» ст. 12 Земельного кодексу України, п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України № 10-рп/2010 від 01.04.2010р., в якому єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні роз'яснив, що положення п.1 ч.1 ст.17 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності» слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності».
Відповідно до ст. 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Таким чином, земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 238, 241, 242, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд –
у х в а л и в :
Відмовити Херсонській міській раді в задоволенні заяви про закриття провадження по адміністративній справі № 766/20776/17 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Херсонської міської ради про визнання незаконним (протиправним) та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.Е. Дорошинська