
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Провадження № 2-а/279/18/18
Справа № 279/3735/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.02.2018 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши у приміщенні суду в м.Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому зазначив, що є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЄС 1 категорії та інвалідом 2 групи по захворюванню, пов'язаному з аварією на ЧАЄС. Під час перебування на посаді водія в Управлінні будівництва №605 (УС 605) Міністерства середнього машинобудування СРСР, у складі воєнізованого формування цивільної оборони безпосередньо приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що стверджується трудовою книжкою. 30.06.2017 року звернувся з письмовою заявою до відповідача про надання статусу інваліда війни згідно п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», однак листом від 1.09.2017 року отримав письмову відмову, яка мотивована тим, що йому необхідно надати розпорядчий документ за лінією Цивільної оборони щодо залучення до складу вказаного формування, з посиланням, як на підставу відмови, на інформаційну довідку від 20.06.2017 року за №01.1.14/1036-4 Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. У зв'язку з зазначеним просить визнати відмову відповідача протиправною та зобов'язати встановити йому статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Сторони повідомили про розгляд справи у їх відсутність.
Дослідивши матеріалами справи суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наявними в справі довідками та копією трудової книжки, визнаний інвалідом 2 групи по захворюванню, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, що стверджується експертним висновком Центральної міжвідомчої комісії по встановленню причинного зв"язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 18.06.2001 року №1069-4403.
З довідки Управління будівництва №605 від 31.12.1987 року слідує, що ОСОБА_1 в період з 14.05.1987 року по 31.12.1987 року безпосередньо виконував роботи, які дають право на державну пенсію на пільгових підставах у відповідності зі списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173.
30.06.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив видати посвідчення інваліда війни відповідно до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» оскільки приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1987 році, працюючи на підприємстві УС-605, яке було військовою організацією та отримав інвалідність 2 групи, яка пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом №3103/19.0 від 11.09.2017 року відповідач відмовив позивачу у встановленні статусу інваліда війни на підставі п. 9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Дана відмова мотивована тим, що вказаний Закон не поширюється на осіб, які направлялися на виконання робіт з ліквідації аварії на ЧАЕС органами управління у справах Цивільної оборони, створеними у складі підприємств, установ, організацій. Крім того, для підтвердження приналежності осіб, залучених до складу формування Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, необхідно надати зокрема, наказ відповідного органу про те, що підрозділ в якому позивач працював входив до складу формувань Цивільної оборони.
Відповідно до п. 9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Підставою для надання учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС статусу інваліда війни є довідки, що надаються управліннями з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і підтверджують залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації аварії на ЧАЕС із зазначенням назви формування, терміну перебування у зоні відчуження та причинний зв'язок інвалідності із захворюванням, пов'язаним з цією аварією.
Вказаний Закон не встановлює виключного переліку доказів на підставі яких може бути встановлено факт залучення особи до складу формувань Цивільної оборони.
Згідно Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Радою Міністрів СРСР №1111-1976, наказу заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06 червня 1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29 червня 1976 року (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Розпорядження ЦО СРСР від 26 квітня 1986 року, начальника ЦО УРСР від 28 квітня 1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29 квітня 1986 року № 01, від 30 квітня 1986 року № 2, від 04 травня 1986 року № 16, від 19 травня 1986 року № 52 та ін.), які були чинними на момент аварії на Чорнобильській АЕС - Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.
Жоден з вказаних нормативних актів з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.
Отже, з вищенаведеного слідує, що особи, які залучались до складу формувань Цивільної оборони по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами, та інвалідність яких пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за наявності підтверджуючих документів мають право на отримання статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.
Пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів праці, затвердженого постановою КМУ від 21.05.1994 №302 передбачено, що посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертизи про групу та причину інвалідності.
Частиною 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 77 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В наданих суду письмових запереченнях відповідач зазначив, що позивач не надав документального підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони ЧАЕС.
В свою чергу відповідач не надав доказів на підтвердження відсутності формувань цивільної оборони ЧАЕС в період участі позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської аварії.
Враховуючи, що позивач залучався до складу формувань цивільної оборони та був визнаний інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, тому має право на присвоєння статусу інваліда війни, відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачу відповідного посвідчення.
Вказаний висновок суду узгоджується з позиціями Вищого адміністративного суду України сформульованими в ухвалах по справах: № К-36579/10 від 20.07.2011 року, № К/9991/4541/11 від 29.05.2014 року, 732/470/17, № К/800/11747/17 (537/6144/16-а) від 13 квітня 2017 року.
Керуючись ст.ст. 73-77, 241-246, 255, 257, 295 КАС України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення визнати протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни, відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та видати посвідчення інваліда війни.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач ОСОБА_1, місце проживання: 11501, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_2 виданий 16.09.1999 року.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області місцезнаходження: 11500, м.Коростень, вул.Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 03192709.
Суддя: