Рішення № 72183589, 12.02.2018, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
287/124/17-а
Номер документу
72183589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/124/17-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2018 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Винара Л.В.

з участю секретаря судового засідання Кострицької Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Олевську, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

18.10.2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови їй в проведенні перерахунку призначеної пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до положень ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, починаючи з дня звернення до відповідача із заявою щодо такого перерахунку пенсії, тобто з 08.08.2017 року та здійснювати в подальшому нарахування та виплату пенсії у відповідності до вимог ч. 2 ст. 56 зазначеного Закону. Також позивачка просить звільнити її від сплати судового збору, оскільки вона є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка 08.08.2017 року звернулася із заявою до відповідача про проведення нарахування та виплати пенсії на її користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 16 років 7 місяців 23 дні, на яку отримала відповідь про відмову у перерахунку призначеної пенсії через відсутність підстав для застосування ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивачка вважає таку відмову протиправною, оскільки при призначенні пенсії відповідач, збільшуючи її розмір на 1%, керувався лише ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чим порушив її право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В судове засідання позивачка не з'явилася, звернувшись до суду з письмовою заявою щодо розгляду справи без її участі на підставі наданих нею до суду доказів, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, про дату, час, місце розгляду справи повідомлений належним чином, що стверджується розпискою, наявною в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Встановлено, що згідно посвідчення НОМЕР_2, виданого 01.07.2008 року Житомирською облдержадміністрацією, позивачка ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії (а.с. 16).

З листа Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 134/Д-8 від 05.09.2017 року та довідки № 3727/02 від 28.11.2017 року вбачається, що позивачка дійсно знаходиться на обліку в Ємільчинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 14.07.2008 року і одержує пенсію по інвалідності в розмірі 1768,02 грн. згідно ЗУ « «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та має страховий стаж на момент звернення 16 років, 7 місяців та 23 дні (а.с.14,15, 24).

Відповідно до вищезазначеного листа відповідача, слідує, що позивачка зверталася до відповідача з вимогою провести перерахунок їй пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Даним листом відповідач відмовив позивачці у перерахунку такої пенсії, зазначивши, що вказана вище стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж. Поняття доплати до пенсії за понаднормативний страховий стаж законодавцем закладено в згідно якої за кожен рік страхового стажу понад 30 років (20 років, якщо пенсія призначена до 01.10.2011 року) для жінок пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті. Так як у позивачці відсутній понаднормативний стаж роботи для жінок , тому їй доплата до пенсії за понаднормовий стаж не нараховується.

Як вбачається з матеріалів справи позивачка зареєстрована в АДРЕСА_1 з 13.11.1986 року по даний час, що стверджується довідкою № 8522 від 05.10.2017 року виданою Олевською міською радою Житомирської області (а.с. 13), з якої слідує, що позивачка дійсно була зареєстрована та постійно проживала з 13.11.1986 року в АДРЕСА_1 (постановою КМУ від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю) проживає та працює на даний час, що також стверджується копією паспорта виданого на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 4,5) та копією трудової книжки (а.с. 6-12).

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України з якої слідує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осібвід порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Виходячи із вищенаведених положень закону, адміністративним судам підсудні спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з виконанням ним владних управлінських функцій, тобто діяльності з виконання покладених на нього Конституцією та законами України завдань.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсії Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеного законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з аб. 1 ч. 2 ст. 28 Закону №1058-ІV, встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Так, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З врахуванням наведеного, суд вважає, що пенсія має нараховуватись та обчислюватись згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для розрахунку понаднормовий стаж пенсію слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків та 15 років для жінок і за кожен рік роботи понад встановлений 15-ти річний строк збільшувати пенсію на 1% заробітку, але не вище 75 % заробітку.

Окрім того, суд зазначає, що вихідним критерієм обрахунку пенсійних виплат є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст. 28 Закону №1058-IV встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Зважаючи на те, що позивачці призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та позивачка обрала умови, встановлені спеціальним законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що подала відповідачу заяву, отримавши на неї відмову, суд приходить до висновку, що позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на її користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, підлягає задоволенню з дати звернення позивачки до відповідача із заявою про обрання умов, норм і порядку пенсійного забезпечення відповідно до Закону № 796-ХІІ та перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 цього Закону, тобто з 08.08.2017 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 49, 55, 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.19 Конституції України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку їй пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.

Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), код ЄДРПОУ 41246527, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, відповідно до положень ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, починаючи з дня звернення до відповідача із заявою щодо такого перерахунку пенсії, тобто з 08.08.2017 року та здійснювати в подальшому нарахування та виплату пенсії у відповідності до вимог ч. 2 ст. 56 зазначеного Закону.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за розгляд адміністративної справи Олевським районним судом Житомирської області відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Л.В. Винар