Рішення № 72181687, 14.02.2018, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
185/7770/17
Номер документу
72181687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 185/7770/17

Провадження № 2-а/185/74/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

14 лютого 2018 року м.Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :

Головуючого судді Гаврилова В.А.,

за участю секретаря Чичман І.В.,

розглянувши справу в приміщенні суду в місті Павлограді адміністративну справу № 185/7770/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправними рішення управління соціального захисту населення про відмову у призупинення (припинення) виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеної особі та зобов'язання відновити раніше призупинені виплати адресної допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправними рішення управління соціального захисту населення про відмову у призупинення (припинення) виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеної особі та зобов'язання відновити раніше призупинені виплати адресної допомоги, в якій просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо відмови у призначенні адресної допомоги ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 14 серпня 2017 року та зобов'язати Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області поновити виплати раніше призупиненої (призначеної) адресної допомоги ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 14 серпня 2017 року негайно після проголошення рішення, а також утриматись від подальшого призупинення її виплати.

Мотивувала тим, що вона з 13 лютого 2015 року перебуває на обліку у Управлінні соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України.

З 14 серпня 2017 року виплату соціальної допомоги ОСОБА_1 було припинено у зв'язку із тим, що с. Староласпа Тельманівського району Донецької області відсутнє у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та пунктів, розташованих на лінії зіткнення, що суперечить п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Позивач вважає, відмову у призначенні відповідної соціальної допомоги протиправною оскільки місце її реєстрації: с. Староласпа Тельманівського району Донецької області, фактично є тимчасово окупованою територією України, є населеним пунктом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, хоча й не входять до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085.та пунктів, розташованих на лінії зіткнення, тому просить поновити її порушене право.

Позивач, представник позивача у судове засідання не з'явилися, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять суд їх задовольнити.

Представник відповідача Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, вказавши, що просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Надав суду письмові заперечення в яких просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши докази приходить до такого.

Судом встановлено та не заперечувалося сторонами, що відповідно до довідки № 1225000580 від 13.02.2015 року ОСОБА_1 постійно проживала за адресою АДРЕСА_1 і перемістилася з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) до АДРЕСА_2. /а.с. 6/

З 13 лютого 2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у Управлінні соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України.

З 14 серпня 2017 року виплату соціальної допомоги ОСОБА_1 було припинено у зв'язку із тим, що с. Староласпа Тельманівського району Донецької області відсутнє у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та пунктів, розташованих на лінії зіткнення, що суперечить п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

13 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації за поновленням виплати соціальної допомоги, на що 15.09.2017 отримала відповідь про відмову у призначенні адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Між сторонами виник спір щодо законності дій відповідача щодо не призначення та не виплати соціальної адресної допомоги внутрішьно преміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, позивачу з 14 серпня 2017 року.

Згідно статті 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (далі - Перелік).

Вказаним не визначено с. Староласпа Тельманівського району Донецької області таким населеним пунктом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Разом з тим Тельманівський район визнаний таким, що території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження

Відповідно до абз. 9 пп. 16 п.2 Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, визначено с. Староласпа Тельманівського району Донецької області таким населеним пунктом, на території якого здійснювалася антитерористична операція.

Згідно із додатком до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIII «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», с. Староласпа не належить до окремих районів Донецької і Луганської областей, де запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, тобто даний населений пункт перебуває на тимчасово окупованій території.

Відповідно до оперативної інформації Інформаційно-аналітичного центру РНБОУ за 11 вересня 2014 року, оперативної інформації Інформаційно-аналітичного центру РНБОУ за 2 вересня 2014 року, розміщеної на офіційній веб-сторінці РНБОУ на території с. Староласпа органи державної влади України тимчасово не здійснюють повноваження, а тому суд вважає вказану інформацію загальновідомою.

Відповідно до ч. 3 ст. 78 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

За приписами статті 6 КАС України суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Згідно із висновками, наведеними в рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 07.10.2009р. в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Конституції України, Україна є правовою державою.

Викладене приводить суд до висновку про те, що с. Староласпа Тельманівського району Донецької області є населеним пунктом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому відмова відповідача у призначенні адресної допомоги внутрішньо переміщеної особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, є неправомірними діями і позов підлягає частковому задоволенню.

Щодо ж позовної вимоги позивача про утримання від подальшого призупинення вказаної виплати суд доходить висновку про її необґрунтованість, оскільки право позивача не може бути захищене наперед, право позивача не порушене, а тому не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6 -11, 77,78, 244, 242-246, 371 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо відмови у призначенні адресної допомоги ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 14 серпня 2017 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області поновити виплати раніше призупиненої (призначеної) адресної допомоги ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 14 серпня 2017 року .

В іншій частині позову відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області на користь держави судовий збір у сумі 640,00 грн (шістсот сорок гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1, місце перебування: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2.

Відповідач: Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, місцезнаходження : Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Світличної Ганни, 53а, код ЄДРПОУ 23360652.

Суддя: В. А. Гаврилов