Постанова № 72181373, 15.01.2018, Дніпровський районний суд Дніпропетровської області (до 25.04.2025 - Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області)

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
175/3733/17
Номер документу
72181373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 175/3733/17

Провадження № 2-а/175/92/17

Постанова

Іменем України

15 січня 2018 року смт. Слобожанське

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Реброва С.О.,

за участю секретаря - Ратушної Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Слобожанське Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

В жовтні 2017 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який згодом було уточнено, та згідно уточнених позовних вимог просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01.01.2016 року раніше призначеної пенсії та виплаті пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2016 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити пенсію, виходячи з 80% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування доводів поданого уточненого адміністративного позову зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ. Позивач звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У задоволенні вищевказаної заяви Головним Пенсійним фондом України в Дніпропетровській області позивачу було відмовлено, про що 12.12.2017 року він отримав лист від 06.12.2017 року № Г8176-17 у якому Головний Пенсійний фонд України в Дніпропетровській області посилається на Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, у звязку з тим, що до компетенції Головного Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не входить визначення складових та розміру грошового забезпечення, що береться для розрахунку пенсії, це належить, як зазначено у листі до компетенції на даний час ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області. Таку відмову відповідача позивач вважає протиправною та такою, що суперечить чинному законодавству України та порушує його законні права та інтереси. Тому він звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх прав.

Позивач в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі, уточнені вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомивши.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.

Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, що позивач працював в органах внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 І в розмірі 80% грошового забезпечення.

27 липня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою у якій просив у відповідності з вимогами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснити з 01.01.2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії та виплатити пенсію, виходячи з 80 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримав на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У задоволенні вищевказаної заяви Головним Пенсійним фондом України в Дніпропетровській області позивачу було відмовлено, про що 12.12.2017 року він отримав лист від 06.12.2017 року № Г8176-17 у якому Головний Пенсійний фонд України в Дніпропетровській області посилається на Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, у звязку з тим, що до компетенції Головного Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не входить визначення складових та розміру грошового забезпечення, що береться для розрахунку пенсії, це належить, як зазначено у листі до компетенції на даний час ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області.

Означені дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії суд вважає за необхідне визнати неправомірним з наступних підстав.

Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2014 року № 28-2 зареєстрованого Міністерством юстиції України 15.01.2015 року № 40/26485 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, війсьвовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових гадів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ (працівників міліції) та членів їх сімей на час мого звільнення зі служби визначались згідно Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року (зі змінами).

Відповідно до пунктів 10, 12 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, затвердженого постановою КМ УРСР від 29.07.1991 року № 114 (зі змінами) особи рядового і начальницького складу ОВС користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством. Присягою, статутами ОВС і цим Положенням. Особи рядового і начальницького складу ОВС одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про міліцію» було встановлено, форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються КМУ і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

Постановою КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького склад; упорядковано структуру та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями осіб рядового і начальницького складу ОВС.

Підпунктом 3 пункту 5 постанови КМУ №1294-2007 передбачено право керівник державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати особам рядового і начальницького складу ОВС матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячно грошового забезпечення.

У відповідності з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.10 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічмана військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу ОВС та членам їх сімей»

Судом встановлено, що позивач був звільнений з органів внутрішніх справ за власним бажанням з правом на пенсію, йому була виплачена одноразова грошова допомого у розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхувані.

Відповідно п. 14 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам рядового начальницького складу офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовці надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу ОВС та членам їх сімей» одноразова допомога грошова допомога при звільнені виплачується, зокрема МВС України за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання.

Також слід зазначити, що за інформацією ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровської області фактичні витрати на матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, одноразову допомогу при звільнені проводились у 2012-2014 роках відповідно до вимог бюджетного законодавства тільки в межах затвердженого кошторисом фонду грошового забезпечення за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2112.

Статтю 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також, додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд приходить до висновку про неправомірність відмови позивачу у перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.

З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог щодо визнання неправомірними дій відповідача та зобовязання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Керуючись ст.ст. 51 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 3, 6-13, 229, 241-246, 250, 255, 293, 295 і 297 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01.01.2016 року раніше призначеної пенсії та виплаті пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2016 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити пенсію, виходячи з 80% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 13.11.2017 року за №19/1880 та 83/34909 від 27.04.2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена протягом 30 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя С.О. Ребров