
Справа номер 237/5243/17
Номер провадження 2-а/237/41/18
РІШЕННЯ
Іменем України
13.02.18 року м. Курахове
Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Сенаторов В.А.
при секретарі Лахно Т.Г.,
розглянувши в залі суду м. Курахове у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Мар'їнського районного суду Донецької області із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, якій просила суд: - визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області щодо непоновлення виплати пенсії з серпня 2017 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1; - зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014), поновити виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1; - допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, у межах суми стягнення за один місяць; - зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (індекс 85600, місто Марїнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) подати у місячний строк звіт про виконання рішення суду відповідно до ст. 382 КАС України.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 2009 року здобула право на отримання пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЕ № 451298. З серпня 2017 року відповідачем припинено виплату пенсії позивачу.
Позивач звернувся до відповідача з питанням виплати належної йому пенсії та листом від 12.09.2017 року за № 127/П-01-01-08 УПФУ в Мар'їнському районі Донецької області їй було повідомлено, що виплату пенсії призупинено з 01.08.2017 року після встановлення факту безпідставної виплати пенсії за відсутності реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
У судове засідання позивач не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суду не повідомила.
У запереченнях, наданих на позов, та у своїх усних поясненнях представники відповідача проти позову заперечували, з огляду на відсутність правових підстав для проведення нарахування та виплати позивачеві пенсії.
Дослідивши доводи позивача та заперечення відповідача суд дійшов висновку, що правові відносини, які виникли між сторонами є публічно правовими, позов підлягає судовому розгляду за правилами адміністративного судочинства в Україні. Також, суд дійшов висновку, що цю адміністративну справу необхідно розглядати за загальними правилами КАС України.
Всебічно, об'єктивно, повно та безпосередньо у судовому засіданні дослідивши наявні у справі докази, оцінюючи ці докази з огляду на їх належність, допустимість, достовірність, кожного окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наданих доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновків, які наведені нижче.
За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Судом встановлено, що позивачу, ОСОБА_1, призначена пенсія за віком з 2009 року довічно. Ця обставина доведена Посвідченням № НОМЕР_1 серії ААЕ № 451298 від 23.12.2009 року, яке було видане Пенсійним фондом України та не заперечується відповідачем.
У квітні 2017 року позивач зареєстрував своє місце мешкання за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, село Олександропіль, вул. Матросова, 50. Після реєстрації позивач звернулася до відповідача із заявою про надання інформації щодо підстав припинення призначеної пенсії.
З відповіді відповідача від 12.09.2017 року № 127/П-01-01-08 вбачається, що виплату пенсії Позивачу призупинено з 01.08.2017 року після встановлення факту начебто безпідставної виплати пенсії за відсутності реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Вказані обставини були фактично визнані сторонами у письмових матеріалах та не заперечувались, у зв'язку з чим суд на підставі ч. 3 ст. 78 КАС України вважає ці обставини доведеними.
За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан ні в Україні не запроваджено.
Надане ст. 46 Конституції України право деталізоване у Законах України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788-XII) та від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), зокрема, у стаття 1 і 8 відповідно.
Названими правовими нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом № 1788-XII. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом № 1058-IV пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Позивач є громадянином України і у відповідності чинного законодавства України набув право на отримання пенсії за віком у 2009 році, що відповідачем не заперечувалось.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 Закону № 1058-IV, якими є: виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
За правилами частини 2 статті 49 цього Закону № 1058-IVпоновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1), поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Пунктом 2.9 цього ж Порядку передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Суд зауважує, що Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення виплати раніше призначеної пенсії, як відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи, а з моменту реєстрації позивачем постійного місця проживання у с. Олександропіль Мар’їнського району Донецької області і відмови від статусу внутрішньо переміщеної особи характер правовідносин між ним та УПФУ змінився, а відтак і їх законодавче регулювання також.
Зокрема, з вказаного часу до спірних правовідносин не підлягало застосуванню законодавство, яким врегульовано питання виплати (відновлення) пенсії внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, як от Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365.
Додатково суд зауважує, що порядок отримання та втрати статусу внутрішньо переміщеної особи врегульовано Законом України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб». Так, згідно ч. 3 ст. 4 вказаного Закону для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та статусу внутрішньо переміщеної особи відповідно, така особа звертається із заявою до компетентного органу соціального захисту населення, поряд з цим п. 1 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону встановлено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно і скасування статусу внутрішньо переміщеної особи, є заява особи про відмову. Таким чином, отримання та втрата статусу внутрішньо переміщеної особи є добровільним правом кожного громадянина, лише факт проживання на відповідних територіях, без волевиявлення отримання відповідного статусу, не надає громадянину автоматично статус внутрішньо переміщеної особи.
Системний аналіз наведених положень законодавства, в контексті встановлених судами обставин справи, дає підстави для висновку, що у відповідача були відсутні законні підстави для відмови позивачу у продовжені виплати йому пенсії та покладення на нього обов'язку щодо надання довідки про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ Мар'їнського району Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі виступила його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6-9, 121-123, 139, 242-246, 255, 262-263, 371 КАС України, ст. 8, 19, 46, 49, 64, 92 Конституції України, ст. 49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,
ВИРІШИВ
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області щодо непоновлення виплати пенсії з серпня 2017 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1;.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014), поновити виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, у межах суми стягнення за один місяць.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (індекс 85600, місто Марїнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) подати у місячний строк звіт про виконання рішення суду відповідно до ст. 382 КАС України.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) в розмірі 640 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з моменту його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області.
Суддя В.А.Сенаторов
Дата документу 13.02.2018 року