Рішення № 72174278, 07.02.2018, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
755/18951/17
Номер документу
72174278
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 755/18951/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Виниченко Л.М.,

за участі секретаря Гноілек М.В..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу № 755/18951/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до Дніпровського районного суду міста Києва з адміністративним позовом у якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов'язати відповідача на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві № 41836 від 29.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок його пенсії з 01 січня 2016 року з включенням сум грошового забезпечення надбавки особам, які працюють умовах режимних обмежень 15 %, надбавки за оперативну-розшукову діяльність 12 %, надбавки за особливо важливі завдання 44 %, премії 16 %, та підвищення за постановою КМУ від 2012 року № 355, що входять до розрахунку його пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2017.

Позовні вимоги мотивує тим, що він з 17.01.2002 року являється пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років.

17.11.2017 року він звернувся із письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку його пенсії відповідно чинного законодавства.

04.12.2017 року отримав відповідь з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 28901/03/Л-3080 від 27.11.2017 року, відповідно якої йому було відмовлено у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії з посиланням на те, що додаткові кошти для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені.

Вказану відмову відповідача вважає безпідставною, незаконною та такою, що порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги та викладені у позові обставини.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про причини неявки представника суд не повідомлено, відзив на позов не надано.

Дослідивши матеріали справи та наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с. 8, 8 зв.).

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

ОСОБА_1 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві була видана довідка від 08.06.2017 № 30631 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за посадою оперуповноваженого спеціалізованого відділу по боротьбі з фальшивомонетниками та економічними злочинами у центральних органах виконавчої влади при ГУ МВС України/оперуповноважений ГУНП у м. Києві (а.с. 9).

З метою захисту своїх пенсійних прав ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою від 17.11.2017 року про проведення перерахунку пенсії на підставі виготовленої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві довідки, поданої до ГУ ПФУ в м. Києві (а.с. 7).

Листом від 27.11.2017 року № 28901/03/Л-3080 позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії та повідомлено, що перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України (а.с. 8, 8зв).

Суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 08.06.2017 року № 30631, яка була отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, виходячи з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та пенсіонерів МВС, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 03.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року № 947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Підсумовуючи вказане, суд приходить до висновку про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Згідно п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, враховуючи вимоги вищенаведеного чинного законодавства, суд прийшов до висновку про те, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Головного управління МВС України в м. Києві від 08.06.2017 року № 30631.

Щодо порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно ч. 1 ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Із дослідженого судом листа ГУ ПФУ в м. Києва від 27.11.2017 року № 28901/03/Л-3080 убачається, що ОСОБА_1 фактично було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача не вказана.

Разом з тим, суд приходить до висновку про те, що ні положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а ні ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, не пов'язують такий перерахунок пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача ГУ ПФ України в м. Києві.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Будь яких доказів щодо правомірності відмови проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання вимог ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову з 01.01.2016 року без застосування ст. ст. 122, 123 КАС України, оскільки не здійснені перерахунок та виплата пенсії з вини органів Пенсійного фонду у розмірах, встановлених законодавством, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У частині заявлених вимог про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду слід зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

У даному випадку зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду. На думку суду позовні вимоги позивача у частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є передчасними. Прийняте судом рішення повинно набрати законної сили, що стане підставою для його виконання. Дані про те, що відповідач не буде виконувати рішення суду на даний час відсутні.

Згідно ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача слід стягнути сплачений ним судовий збір в дохід держави в сумі 640 грн.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», ст. ст. 1, 2, 5, 77, 139, 241, 244, 246, 255, 292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру грошового забезпечення відповідно до довідки виданої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві від 08.06.2017 № 30631 за посадою оперуповноваженого спеціалізованого відділу по боротьбі з фальшивомонетниками та економічними злочинами у центральних органах виконавчої влади при ГУ МВС України/оперуповноважений ГУНП у м. Києві, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

У решті вимог відмовити.

За рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони справи:

Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: 02154, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1;

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 22869069.

Рішення суду складене 12.02.2018 року.

Суддя