Рішення № 72170536, 12.02.2018, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
524/5325/17
Номер документу
72170536
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 524/5325/17

Провадження №2/524/257/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.2018 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі: головуючого - судді - Нестеренка С.Г., при секретарі - Бельченко Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення наданої суми державної допомоги, -

В С Т А Н О В И В :

У липні 2017 року до суду звернулося Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради Полтавської області з вказаним позовом до ОСОБА_1, в якому позивач просив стягнути з відповідача кошти в сумі 3101,70 грн.

Позивач посилався на те, що під час здійснення державним соціальним інспектором перевірки достовірності задекларованої інформації, згідно відповіді з ДФС стало відомо, що ОСОБА_1 протягом періоду , за який враховувався дохід для призначення державної допомоги одинокій матері, отримувала також дохід під кодом 106 (надання майна в лізинг, оренду) від ТОВ «Інвестиційно-промислова компанія «Полтаваземлепродукт».

Представник позивача УСЗН Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету КМР Полтавської області - Стороженко Н.Ю. у судове засідання не прибула, просила розглянути справу за її відсутності, про що подала письмову заяву.

Відповідач ОСОБА_1 повторно не прибула у судові засідання, хоча була повідомлена про дату розгляду справи належним чином, засобами рекомендованого поштового зв'язку, про причини своєї неявки в судові засідання не повідомляла та не подавала заяви про розгляд справи за її відсутності.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінюючи надані та зібрані докази в їх сукупності, встановив наступне.

02 лютого 2016 року до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради Полтавської області звернулася ОСОБА_1 з метою отримання державної соціальної допомоги, відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.

З метою отримання допомоги, ОСОБА_1 до управління подала заяву та декларацію, зазначивши в ІІ розділі декларації дохід лише у вигляді допомоги одиноким матерям та заробітної плати. (а.с. 4-5)

Рішенням позивача від 20 січня 2017 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям з 01 січня 2016 року по червень 2016 року включно в розмірі по 798,49 грн. щомісячно (а.с. 6-7).

Під час здійснення перевірки, згідно відповіді з ДФС стало відомо, що ОСОБА_1 протягом періоду, за який отримувала дохід для призначення державної допомоги одинокій матері, також отримувала дохід від ТОВ «Інвестиційно-промислова компанія «Полтаваземлепродукт».

Управлянням соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради Полтавської області було зроблено запит до ТОВ «Інвестиційно-промислова компанія «Полтаваземлепродукт» та отримано довідку про отримання ОСОБА_1 коштів. (а.с. 13).

Отже, виник факт надміру виплачених коштів державної допомоги за період з січня 2016 року по червень 2016 року в сумі 3101,70 грн.

У добровільному порядку кошти відповідачем у поверненні наданої грошової допомоги позивачеві не сплачено.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини 10 статті 4 Закону).

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. N 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходиі декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою узагальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Зазначена допомога призначається на кожну дитину.

Розмір допомоги перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача допомоги до органу соціального захисту населення.

Розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.

Відповідно п. 49 вказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідач не подав суду належні і допустимі докази на спростування позову та на підтвердження факту виплати коштів.

Суд вважає, що, оскільки відповідач навмисно приховав та надав недостовірні відомості про доходи та майновий стан сім'ї, то кошти, які були виплачені у зв'язку з призначенням державної соціальної допомоги одинокій матері, підлягають поверненню у повному обсязі, тим самим позов підлягає задоволенню, оскільки є обґрунтованим та доведеним.

З відповідача на користь держави згідно абз. 3 п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції станом на день подання позову) необхідно стягнути судовий збір на загальну суму 640 грн.

Керуючись ст. 257 ЦК України, Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», ст. ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 258, 264, 265, 273, 281, 282, 283, 284, 289, 352, 354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В

Позов Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради Полтавської області - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради Полтавської області кошти у повернення призначеної і виплаченої державної соціальної допомоги одинокій матері за період з січня 2016 року по червень 2016 року включно в сумі 3101,70 грн., та на користь держави судовий збір на суму 640 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданої упродовж тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області безпосередньо або через Автозаводський районний суд м. Кременчука протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: