Рішення № 72170315, 02.02.2018, Київський районний суд м. Полтави

Дата ухвалення
02.02.2018
Номер справи
554/5767/17
Номер документу
72170315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Київський районний суд м. Полтави

Справа № 554/5767/17

Р ІШ Е Н Н Я

іменем України

02 лютого 2018 року Київський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого - судді Самсонової О.А.,

при секретарі - Куліш О.Г.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Муравйова О.В.,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Полтавського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

В первісній позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог посилався на те, що він звернувся до Полтавського обласного військового комісаріату (ПОВК) із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

Листом від 31 травня 2016 року №10/378/450 ПОВК повідомив позивача про повернення Департаментом фінансів Міністерства оборони Українизаяви на доопрацювання, а саме для пошуку документів в Російській Федерації. Але про вказаний лист позивач дізнався лише 19 червня 2017 року з відповіді на адвокатський запит його представника. Тому вважає, що з даним позовом звертається до суду у встановлені законом терміни.

Зазначаючи, що поверненням документів на доопрацювання відповідачами порушено його право та норми чинного законодавства, позивач просив суд визнати протиправною бездіяльність ПОВК щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", зобов'язати ПОВК подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу вказаної одноразової грошової допомоги.

Крім того, просив суд визнати протиправними дії Міністерства оборони України з повернення заяви та документів ОСОБА_3 щодо виплати одноразової грошової допомоги на доопрацювання, зобов'язати Міністерство оборони України (МОУ) нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу як інваліду другої групи з 01.07.2014 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу як інваліду другої групи в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму.

Ухвалою суду від 02 лютого 2018 року позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання бездіяльності Полтавського обласного військового комісаріату протиправною, зобов'язання Полтавського обласного військового комісаріату вчинити певні дії, а також про стягнення з Міністерства оборони України одноразової грошової допомоги залишені без розгляду у зв'язку з поданням відповідної заяви представником позивача.

Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, уповноваживши на представництво його інтересів в суді адвоката ОСОБА_1

В судовому засіданні предстаник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги до МОУ про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Представник відповідача ПОВК Муравйов О.В. проти позову заперечив, просив залишити його без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем без поважних причин строку, встановленого для звернення до суду. Крім того, позовні вимоги ОСОБА_3 вважає безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Відповідач Міністерство оборони України надав суду відзив на позовну заяву, у якому, посилаючись на безпідставність позовних вимог, просив в задоволенні позову відмовити, справу розглянути за відсутності представника відповідача. Крім того, звернувся до суду з клопотанням про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 з 16 травня 1987 року по 31 березня 1989 року перебував на військовій службі в Збройних Силах, з 14 листопада 1987 року по 02 лютого 1989 року брав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан (а.с.18).

Під час перебування на військовій службі у 1987 році ОСОБА_3 отримав множинні вогнепальні осколкові поранення голови, рук, ніг, контузію головного мозку (а.с.16).

10 червня 2014 року позивач оглянутий Центральною військово-лікарською комісією Міністерства оборони України. За результатами огляду вказаною комісією складено протокол №1550, згідно якого встановлено, що поранення (контузія) та захворювання позивача пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії (а.с.16).

За наслідками огляду від 08 серпня 2014 року ОСОБА_3 встановлено другу групу інвалідності у зв'язку з пораненням, контузією, захворюванням, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велися бойові дії (а.с.15).

Згідно даних довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 172870 ОСОБА_3 встановлено другу групу інвалідності у зв'язку з пораненням, контузією, захворюванням, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велися бойові дії, з 01 липня 2014 на строк до 01 серпня 2017 року (а.с.11).

На час встановлення позивачу другої групи інвалідності п.4 ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачалось, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

На час одержання позивачем травми відповідні норми в законодавстві були відсутні.

Частиною 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (надалі в тексті постанови - Порядок), у пункті 3 ч.6 передбачає, що одноразова допомога виплачується військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному чи резервісту під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.

У 2015 році ОСОБА_3 звернувся до Полтавського обласного військового комісаріату з заявою, у якій просив оформити та подати документи до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності.

Відповідно до пункту 11 Порядку військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

ОСОБА_3 до заяви надав копії довідки МСЕК серії 10 ААА №172870 від 08.08.2014 року, витягу ЦВЛК №1550 від 10.06.2014 року, копії висновку судово-медичної експертизи №1091/ж від 10 червня 2014 року, військового квитка НОМЕР_1, паспорту.

Вказані документи разом з висновком про те, що ОСОБА_3 має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, Полтавським обласним військовим комісаріатом 21 грудня 2015 року за вих.№10/2727 направлено до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (а.с.30).

Відповідно до рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (протокол №36 від 20 травня 2016 року) заява ОСОБА_3 та документи щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 25 грудня 2013 року №975 повернуті на доопрацювання.

В той же час наведеним вище Порядком чітко передбачена послідовність дій, що має вчинити керівник уповноваженого органу по отриманню документів для призначення військовослужбовцю одноразової допомоги.

Зокрема, пунктом 12 Постанови передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно пункту 13 Постанови керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Як вбачається зі змісту Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, за кожним зверненням військовослужбовця має бути прийнято рішення про виплату або про відмову у виплаті допомоги.

Повернення документів на доопрацювання чинним законодавством не передбачено.

Тому позовні вимоги про визнання вказаних дій МОУ протиправними підлягають до задоволення.

Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання Міністерства оборони України нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу, суд виходить з того, що вказаним вище Порядком передбачено, що розпорядник бюджетних коштів (в даному випадку МОУ) приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги. Виконання ж такого рішення покладається на інший уповноважений орган - в даному випадку ПОВК.

Тому підстави для зобов'язання відповідача МОУ нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відсутні.

В той же час з метою ефективного захисту прав позивача на підставі п.13 Порядку суд вважає за необхідне зобов'язати Міністерство оборони України як розпорядника бюджетних коштів розглянути заяву позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами та прийняти рішення про призначення або відмову у призначенні такої допомоги.

Клопотання відповідачів про залишення позовної заяви ОСОБА_3 без розгляду у зв'язку з пропуском встановленого законом строку для звернення до адміністративного суду задоволенню не підлягає, оскільки належні та допустимі докази того, що позивач звернувся до суду з пропуском шестимісячного строку з дня коли він дізнався або міг дізнатися про порушення свого права, в матеріалах справи відсутні.

Посилання відповідачів на лист ПОВК від 31 травня 2016 року №10/378/450 на ім'я ОСОБА_3 та Військового комісара Комсомольського міського військового комісаріату суд до уваги не бере, оскільки з відміток на вказаному листі не зрозуміло ким саме здійснено надпис, та який саме - «отримає» чи «отримав». Тому даний лист з відмітками не може з достовірністю свідчити про те, що позивач саме 02 червня 2016 року дізнався або міг дізнатися про повернення МОУ документів на доопрацювання.

Тому підстави для залишення позову без розгляду відсутні.

На підставі викладеного позов підлягає до часткового задоволення.

Судові витрати у справі суд вважає за необхідне віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 243, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо повернення заяви та документів ОСОБА_3 щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 на доопрацювання.

Зобов'язати Міністерство оборони України як розпорядника бюджетних коштів розглянути заяву ОСОБА_3 щодо виплати одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами, висновком Полтавського обласного військового комісаріату від 21 грудня 2015 року №10/2727 щодо можливості виплати допомоги, та прийняти рішення про призначення або відмову ОСОБА_3 у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 .

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Київський районний суд м. Полтави протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий О.А.Самсонова

02.02.2018