
Справа № 686/10196/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області у складі
головуючої судді Мороз В.О.,
за участю секретаря Козельської Г.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Войтюк С.С.,
представника третьої особи Зозулі В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог, щодо предмета спору, Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив :
31 травня 2017 року позивач ОСОБА_4 звернулвся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення до розрахунку його пенсії виплати зазначені у довідках за вих. №376/10-24-13-05-014 від 16.03.2017 та вих.№235/10/22-01-05-20 від 31.03.2017 р. та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату його пенсії з 05.04.2016 р. у розмірі 60% суми грошового забезпечення, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, виплати зазначені у довідках за вих.№235/10/22-01-05-20 від 31.03.2017 р. та 376/10-24-13-05-014 від 16.03.2017 а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення - 5942,37грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 9540,31грн., індексацію - 420,95грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 800,00 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що з 21.09.2013 року Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ йому призначено пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років з розрахунку 60% від отримуваного грошового забезпечення. Зазначає, що при розрахунку пенсії, до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії були включені не всі виплати, які нараховувались йому до місячного грошового забезпечення та з яких було сплачено єдиний соціальний внесок.
Так, 16.03.2017 р. Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області йому видано довідку № 376/10-24-13-05-014 та 31.03.17 р. головним управлінням ДФС у Хмельницькій області йому видано довідку № 235/10/22-01-05-20, про суми, які йому були нараховані до грошового забезпечення за період та не увійшли у довідки подані для розрахунку пенсії при її призначенні. На всі виплати, включені у видані довідки нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р.- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно яких, йому виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань, індексація, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. Проте дані суми при розрахунку пенсії враховано не було.
А тому він 05.04.2017 року звернувся до відповідача із заявою про включення до розрахунку його пенсії виплат зазначених у довідках. Листом № 229/Ж-8 від 20.04.2017 відповідач відмовив включати зазначені у довідках виплати до розрахунку пенсії, мотивуючи свої дії тим, що вони не належать до щомісячних доплат до грошового забезпечення. Дії відповідача вважаю протиправними, тому позов просить задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримала і просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, при цьому вказала, що вважає даний позов необґрунтованим та заперечує проти позовних вимог, оскільки такі види грошових виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, нічні не мають систематичного характеру, а мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом. Зазначила, що відповідно до постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких яких інших осіб» пенсія призначається на підставі заяви про призначення пенсії особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, яка, подається цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Державної податкової служби України. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів. Згідно висновку судової колегії Верховного суду України, що міститься в рішенні №21-322а14 від 25.11.2014 року органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. А враховуючи те, що приписи ч. 3 ст. 43 Закону не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення (перерахунку) пенсії є вичерпним, то у діях головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь якої неправомірності. А тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заперечила щодо задоволення позову, вказавши що підстави для задоволення позову відсутні.
Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в судове засідання не з'явилася, направила заяву про розгляд справи у їх відсутності.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює дані правовідносини, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, у зв'язку із наступним.
Згідно п.10 Перехідних положень справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною 1,2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.10.2017 р) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Так, судом встановлено, що 21.09.2013 року Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ позивачу призначено пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років з розрахунку 60% від отримуваного грошового забезпечення.
16.03.2017 р. Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області видано довідку № 376/10-24-13-05-014 та 31.03.17 р. головним управлінням ДФС у Хмельницькій області видано довідку № 235/10/22-01-05-20, про суми, які були нараховані ОСОБА_4 до грошового забезпечення за період та не увійшли у довідки подані для розрахунку пенсії при її призначенні. На всі виплати, включені у видані довідки нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р.- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно яких, позивачу виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань, індексація, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. Проте дані суми при розрахунку пенсії враховано не було.
Позивач 05.04.2017 року звернувся до відповідача із заявою про включення до розрахунку його пенсії виплат зазначених у довідках.
Однак, листом № 229/Ж-8 від 20.04.2017 відповідач відмовив включати зазначені у довідках виплати до розрахунку пенсії, мотивуючи свої дії тим, що вони не належать до щомісячних доплат до грошового забезпечення.
Така відмова є протиправною, у зв'язку із наступним.
У ч. 1 ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Частиною 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII вказано, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 зазначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 (далі - постанова № 1294) зазначено, що до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Частиною 1 ст. 10-1 Закону № 2011-XII гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 постанови № 1294 вказано, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
При цьому, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України викладеною, зокрема, у постанові від 10.03.2015 справа № 21-70а-15, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27.06.2017 справа №К/800/28148/16 (552/9658/16-а).
Щодо посилання відповідача на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не належать до щомісячних виплат і додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно не враховуються при обчисленні пенсії, що ґрунтуються на висновках Конституційного Суду України, викладених в Рішенні від 13.05.2015 року слід зазначити, що за цим Рішенням Конституційний Суд України в аспекті порушеного у конституційному зверненні питання щодо розуміння положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ роз'яснив, що до встановлення виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати підвищення.
До такого висновку суд дійшов, проаналізувавши положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ (щодо видів грошового забезпечення при перерахунку раніше призначених пенсій) у взаємозв'язку зі статтею 43 Закону № 2262-ХІІ (щодо видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсій) і в підсумку констатував, що "перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України" і що такими є лише "надбавки, доплати, підвищення".
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в постанові від 01.11.2017 у справі №К/800/24208/17 (№415/1348/17).
При цьому, в даній справі встановлено, що підставою для звернення позивача про перерахунок його пенсії слугувало не зміна чи введення нових додаткових видів грошового забезпечення, а те, що при призначенні йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ до довідки про додаткові види грошового забезпечення не було включено матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які він отримував під час проходження військової служби.
З урахуванням встановлених у справі спірних правовідносин, а також чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини у справі, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо періоду, з якого має бути здійснено перерахунок із відповідною заявою позивач до відповідача звернувся 05.04.2017 року додавши додатковий документ на підтвердження права на перерахунок розміру пенсії з урахуванням певних видів доходу (грошового забезпечення), а тому, враховуючи приписи ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок має бути вчинений за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто 3 05.04.2016.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2 -14, 72-77, 122, 241-255, 295 КАС України, суд, -
ухвалив :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення до розрахунку пенсії ОСОБА_4 виплати зазначені у довідках за вих. №376/10-24-13-05-014 від 16.03.2017 та вих.№235/10/22-01-05-20 від 31.03.2017 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_4 з 05.04.2016 р. у розмірі 60% суми грошового забезпечення, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, виплати зазначені у довідках за вих.№235/10/22-01-05-20 від 31.03.2017 р. та 376/10-24-13-05-014 від 16.03.2017 а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення - 5942,37грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 9540,31грн., індексацію - 420,95грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 800,00 грн.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 13.02.2018 року
Суддя