
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/1384/17
Провадження № 2-а/674/12/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.
за участю:
секретаря судового засідання Мудрицької Л.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Вишневської І.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1
до
Кам'янець -Подільського об'єднаного управління
Пенсійного фонду України Хмельницької області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2017 року, позивачка ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Кам'янець -Подільського об'єднаного управлінняПенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що вона на підставі розпорядження № 158291 від 22 вересня 2017 року перебуває на обліку в Кам'янець -Подільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» і їй призначено пенсію на підставі довідки №7396/05 від 10 травня 2017 року, в яку включено: посадовий оклад, надбавка за ранг, вислугу років, та інші виплати, які не враховані при призначенні пенсії.
29 вересня 2017 року звернулася повторно до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексацію заробітної плати, грошової компенсації за невикористану відпустку.
Відповідач листом від 03 жовтня 2017 року за № 18/Б-10 повідомив, що до розрахунку її пенсії враховані наступні складові заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії, інші виплати не враховуються.
Вважає протиправною відмову відповідача щодо відмови включити в заробітну плату для перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня1993 року №3723-Х11 та просить зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на вирішення соціально -побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати ) згідно довідки № 7397/05 від 10.05.2017 року про складові заробітної плати, виданої Кам'янець-Подільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області в розмірі 60 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 26 квітня 2017 року з урахуванням виплачених сум без зміни базового місяця.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник просили задовольнити позов в повному обсязі, посилаючись на обставини, які викладенні у позовній заяві, а також на правові позиції Верховного Суду України з вирішення таких справ, які додані до матеріалів справи.
Представник відповідача Вишневська І.Є. позов не визнала , в задоволенні просила відмовити зіславшись на те,що відповідно до ст. 33 ч.2, ч.6 та ч.7 цього Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати, грошова компенсація за невикористану відпустку не передбачені цим законом , тому не враховуються для обчислення пенсії .
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вважаю, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачці 21 квітня 2017 року призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з наявністю у неї другої групи інвалідності.
Наказом № 10-ос від 29 березня 2017 року її звільнено з посади начальника відділу платежів до пенсійної системи та контрольно - перевірочної роботи УПФ України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області у зв'язку із реорганізацією управління.
26 квітня 2017 року позивачка письмово звернулась до УПФУ з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності як інваліда 2-ї групи, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності державного службовця у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.
Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 12 липня 2017 року позов ОСОБА_1 до Кам'янець - Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено і зобов'язано Кам'янець - Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до ч.7-12 ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16 грудня 1993 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати згідно довідки № 7396/05 від 10 травня 2017 року до якої включено всі види оплати праці, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 26 квітня 2017 року з урахуванням виплачених сум, яку ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2017 року залишено без змін.
Розпорядженням № 158291 від 22 вересня 2017 року Кам'янець - Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області позивачці призначено пенсію по 2-й групі інвалідності як державному службовцю і обчислено пенсію відповідно до довідки № 7396/05 від 10 травня 2017 року про складові заробітної плати, однак не враховано інші виплати : матеріальну допомогу на вирішення соціально -побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову компенсацію за невикористану відпустку та індексацію заробітної плати.
29 вересня 2017 року позивачка знову звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з врахуванням інших виплат, однак листом № 18/Б-10 від 03 жовтня 2017 року отримала відмову.
Згідно з приписами ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час звернення позивачки про призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з ст. 33 ч.2, ч.6 та ч.7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Цим же Законом передбачено виплату допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу. Всі ці виплати входять до структури заробітної плати для обчислення пенсії, однак відповідач це не врахував.
Відповідно до ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова компенсація за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 в справі № 21-125а13 та 28.05.2013 у справі №21-97а13.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, вважаю, що індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зіст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Представник відповідача нічим не спростував доводи позивача.
Таким чином, вважаю, що позовні вимоги позивача щодо відмови включити в заробітну плату для перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня1993 року №3723-Х11 є протиправною і зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на вирішення соціально -побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати) згідно довідки №7397/05 від 10.05.2017 року про складові заробітної плати, виданої Кам'янець -Подільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області в розмірі 60 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 26 квітня 2017 року з урахуванням виплачених сум без зміни базового місяця є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню , стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивачка у справі є інвалідом 2-ої групи і звільнена від сплати судового збору,а тому з Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок бюджетних асигнувань слід стягнути в дохід держави судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.
Частиною 1 п.1 ст.371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду про присудження виплати пенсії - у межах суми стягнень за один місяць, а тому суд вважає рішення суду допустити до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 242 -246,371 КАС України, ст.37 Закону України « Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року, ст.1 Закону України « Про оплату праці» суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1) до Кам'янець -Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області ( місце знаходження м.Кам'янець-Подільський вул.Огієнка,10, код ЄДОПОУ 37863929) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови включити в заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня1993 року №3723-Х11.
Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати ) згідно довідки № 7397/05 від 10.05.2017 року про складові заробітної плати , виданої Кам'янець -Подільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області в розмірі 60 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 26 квітня 2017 року з урахуванням виплачених сум без зміни базового місяця.
Стягнути з Кам'янець -Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок бюджетних асигнувань в дохід держави судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.
Постанову суду допустити до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини рішення, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного рішення 12 лютого 2018 р.
Головуюча:/підпис/
Вірно:
Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук