
Справа № 158/3215/17
Провадження № 2/0158/87/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2018 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Костюкевича О.К.,
секретаря Хмілевської І.О.,
з участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці цивільну справу за позовом Ківерцівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю, -
в с т а н о в и в:
Позивач - Ківерцівський районний центр зайнятості звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 в період з 10.05.2016 року по 12.05.2017 року був зареєстрований в Ківерцівському районному центрі зайнятості як такий, що шукає роботу. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" 10.05.2016 року відповідачу було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю на підставі представлених останнім документів. В результаті розслідування страхового випадку спеціалістами центру зайнятості було виявлено, що перебуваючи на обліку як безробітний, відповідач з 10.04.2017 року по 04.07.2017 року перебував в трудових відносинах з ПП "Голіаф-2009". Оскільки, ОСОБА_2 працюючи у ПП «Голіаф-2009» був зайнятою особою на момент перебування на обліку у Ківерцівському районному центру зайнятості, а відтак не мав права на стасус безробітного та призначення і виплату йому допомоги по безробіттю. За таких обставин допомога по безробіттю в розмірі 2915,09 грн. за період з 10.04.2017 року по 11.05.2017 року, отримана ОСОБА_2 незаконно, останній в добровільному порядку кошти не повернув, у зв'язку з чим просять стягнути з ОСОБА_2 в користь Ківерцівського районного центру зайнятості 2915 грн. 00 коп. - виплаченої йому допомоги по безробіттю.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених в ньому, просила його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засідання позов не визнав. Не заперечив факту його працевлаштування у ПП «Голіаф-2009» в період з 10.04.2017 року по 04.07.2017 року. Посилаючись на те, що він працював у вищевказаному підприємстві не офіційно, і про той факт, що трудові відносини з роботодавцем оформлені згідно чинного трудового закондавства йому не було відомо, тому в задоволенні позовної заяви просив відмовити.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши обставини справи, представлені докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Підпункт "н" пункту 4 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 року №47 "Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення" визначає, що державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань реєструє безробітних, забезпечує їх працевлаштування, в тому числі за бажанням направляє безробітних на сезонні роботи та оплачувані громадські роботи, виплачує допомогу по безробіттю, матеріальну допомогу по безробіттю, надає одноразову матеріальну допомогу безробітним та членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні, а також матеріальну допомогу громадянам, які проходять підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, надає безпроцентні позики безробітним для зайняття підприємницькою діяльністю.
В абзаці 5 пункту 7 вищезгаданого Положення визначено, що районні, міськрайонні, міські та районні центри зайнятості несуть відповідальність за раціональне використання коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, що знаходяться в їх розпорядженні.
Відповідно до п. "а" ч. 3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року №803-ХІІ (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, а саме: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_2 від 10.05.2016 року поданої до Ківерцівського РЦЗ, його зареєстровано в як безробітного та призначено виплату матеріальної допомоги по безробіттю (а.с.4).
Актом № 170 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» від 23.08.2017 року встановлено, що ОСОБА_2 в період з 10.04.2017 року по 04.07.2017 року перебував у трудових відносинах з ПП «Горліаф-2009» та отримав дохід в сумі 4105,26 грн. (а.с.12-13). Вищевказане також підтверджується наказом № 7 від 10.04.2017 року, наказом № 11к від 04.07.2017 року, довідкою №1 від 15.08.2017 року (а.с.5-7).
Відповідно до наказу № НТ171206 від 06.12.2017 року ОСОБА_2 зобов'язано повернути безпідставно виплачені кошти відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в сумі 2915,09 грн. за період з 10.04.2017 року по 11.05.2017 року (а.с.14).
Як передбачено пунктами 6-9 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року №232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою. У разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
Разом з тим, частинами другою, третьою статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року №1533-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що з досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлено, що позивачу внаслідок надання ОСОБА_2 недостовірних відомостей щодо перебування у трудових відносинах було протиправно виплачено допомогу по безробіттю в сумі 2915,09 грн, суд приходить до висновку, що позов Ківерцівського РЦЗ про стягнення зазначеної суми коштів з відповідача підлягає задоволенню.
На підставі Закону України "Про зайнятість населення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь Ківерцівського районного центру зайнятості 2915 (дві тисячі дев'ятсот п'ятнадцять) грн.. 09 коп. - допомоги по безробіттю, отриманої обманним шляхом.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь держави, для зарахування до спеціального фонду державного бюджету України, судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ківерцівського районного суду Костюкевич О.К.
Повний текст рішення складено 13.02.2018 року