Рішення № 72156606, 05.02.2018, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
346/4703/17
Номер документу
72156606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 346/4703/17

Провадження № 2-а/346/21/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2018 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

в складі : судді П'ятковського В.І.,

за участю секретаря Іванишин Х.І.,

позивачки ОСОБА_1,

представника відповідача Бігуняк Л.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області про визнання відмови відповідача в перерахунку пенсії державного службовця в зв»язку з підвищенням рівня заробітної плати працюючим державним службовцям не правомірною та зобов»язання здійснити перерахунок, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із даним позовом, уточнивши який, посилається на те, що вона ОСОБА_1 перебуває на обліку в Коломийському об»єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області з 28 квітня 2014 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 80% від заробітку з останньої займаної посади - начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Коломийської районної державної адміністрації, шостої категорії державної служби . Розмір призначеної пенсії складає 1717 грн. 63 коп., що складає 21,5 % заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді в даний період. ЇЇ загальний трудовий стаж складає 36 років 8 місяців, в тому числі державного службовця - 27 років 10 місяців.

06 вересня 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою та відповідними документами про перерахунок пенсії, в зв»язку з підняттям заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292 та інших нормативно - правових актів, так як пенсія їй була призначена згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та підлягає перерахунку відповідно до ст. 37-1 цього закону та п. 4 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865.

Однак, згідно листа від 19 вересня 2017 року за № 188/А-15, відповідач відмовив у перерахунку їй пенсії.

Вважає відмову відповідача неправомірною та такою, що порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення.

Просить визнати неправомірними дії Коломийського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії, у зв»язку із підвищенням посадових окладів державним службовцям та зобов'язати Коломийське об»єднане управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області провести їй перерахунок пенсії з 01 вересня 2017 року з врахуванням нових окладів та надалі проводити у збільшеній сумі в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, з якої їй була призначена пенсія та стягнути з відповідача понесені нею судові витрати.

В судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позову та просила відмовити в його задоволенні з підстав, викладених в поданому письмовому запереченні.

Зокрема, посилається на те, що позивачці з 28 листопада 2011 року відповідно до поданої 16 грудня 2011 року заяви та документів призначено пенсію по інвалідності. 28 квітня 2014 року пенсію по інвалідності було переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». На час призначення їй пенсії за віком діяв Закон України «Про державну службу» № 3723-ІІ від 16 грудня 1993 року, ст. 37-1 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв»язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Однак на момент звернення позивачки до управління про проведення перерахунку, 06 вересня 2017 року, норми вищевказаних нормативно-правових актів зазнали змін. Зокрема, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 VIIIпередбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України, зокрема «Про державну службу». Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889 VIII від 10 грудня 2015 року, який набрав чинності з 01 травня 2016 року визнано такими, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ІІ від 16 грудня 1993 року. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 постанови Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, тобто відсутні підстави для застосування вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ІІ від 16 грудня 1993 року . Тому просить суд, відмовити в задоволенні позовних вимог.

З»ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28 квітня 2014 року перебуває на обліку у Коломийському об»єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області з приводу отримання пенсії за віком, яка призначена їй на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Згідно довідки Коломийської районної державної адміністрації, виданої ОСОБА_1, остання працювала начальником відділу фінансово-господарського забезпечення в Коломийській районній державній адміністрації, її посадовий оклад становив 1218 грн., надбавка за ранг (12 ранг) 60 грн., надбавка за вислугу років (40%) 511,20 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (20%) 357,84 грн.

Згідно частин 2 та 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Таким чином, розмір пенсії позивачки обчислений з 80% від заробітку, який розрахований з врахуванням стажу роботи на посадах державної служби 27 років 10 місяців.

06 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців.

За результатами розгляду заяви позивачки, відповідачем направлено їй листа від 19 вересня 2017 № 188/А-15 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки чинним законодавством не передбачено перерахунку розміру пенсії державним службовцям, а тому й відсутні підстави для видачі довідки про заробітну плату державного службовця.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

На час призначення пенсії позивачці стаття 37-1 у Законі № 3723 викладена так: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року (далі - Постанова № 865).

Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Таким чином, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент призначення пенсії, позивачу було передбачено право на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини змінилось.

У Закон України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих атів України», який набрав чинності 01.01.2015, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» і викладено цю норму у такій редакції «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013) з 01.12.2015 підвищено посадові оклади працюючим державним службовцям. Цією ж постановою виключено п. 4 Постанови № 865, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким така призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».

Враховуючи вищенаведене, чинним законодавством регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено перерахунку пенсії державного службовця, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Крім того, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 (далі Закон № 889-VІІІ). У зв'язку з набранням чинності Закону № 889-VІІІ, з 01.05.2016 втратив чинність Закон України № 3723-VІІІ.

Згідно з ст. 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, що визначена Законом України «Про державну службу», а на час звернення позивачки за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону № 3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, і Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 № 889, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням посадових окладів, а тому підстав для задоволення позовних вимог не має.

При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивачки не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав або позбавленням її права на соціальний захист.

У відповідності до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

При вирішенні спірних правовідносин, суд посилається на правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в ухвалі «Великода проти України» від 03.06.2014, в якій Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Суд вважає, що у спірних правовідносинах пенсійний орган здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законами України, так як у останнього відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачці, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів працюючих державних службовців.

На підставі наведеного та ст.ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 211, 242-246, 255, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Коломийського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області, про визнання відмови в перерахунку пенсії державного службовця, у зв»язку з підвищенням рівня заробітної плати працюючим державним службовцям не правомірною та зобов»язання здійснити перерахунок - відмовити.

Рішення може бути оскаржена до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 лютого 2018 року.

Суддя П'ятковський В. І.