
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2018 року смт Верховина Справа№ 340/679/17
Провадження № 2-а/340/4/18
суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) відповідно до положень ст.263 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
13.12.2017 позивач звернувся до суду із позовом до відповідача Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні, та компенсацій за невикористані відпустки починаючи з 18.08.2015. Однак в цій частині вимоги розглядаються в межах шестимісячного строку для захисту права, з врахуванням винесеної судом ухвали від 12.02.2018 про залишення без розгляду в частині позовних вимог, тобто щодо покладення обов'язку на відповідача здійснити такий перерахунок з 18.08.2015 по 12.06.2017.
Свої вимоги мотивує тим, що з 18.08.2015 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області і отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 56%. Однак Головним управліннямПФУ в Івано-Франківській області при призначенні йому пенсії не було враховано одноразові додаткові види грошового забезпечення - індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, компенсація за невикористані відпустки, одноразова грошова допомога (премія) при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Проте, відповідач відмовив йому у здійсненні такого перерахунку листом від 12.12.2017 за № 1309/К-15. Позивач вважає таку відмову неправомірною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства. А тому просить адміністративний позов задовольнити.
У відповідності до положень ст.263 КАС України справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з поданим відзивом на позов, відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, оскільки вважає свою відмову у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії законною. Зокрема зазначає, що відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсія особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою, військовим ( спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії, одноразова грошова допомога при звільненні, та компенсацій за невикористані відпустки не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, так як вони не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними). Індексації підлягає загальна сума грошового забезпечення військовослужбовця. А тому, у відповідності до Закону, дані види грошового забезпечення, навіть якщо з них були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не відноситься до складових, з яких обчислюється пенсія. Також посилається на рішення Конституційного Суду України від 23.05.2015 у справі №4-рп/2015, яким надано тлумачення ст. 63 Закону щодо вичерпності переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на підставі чого вважає, що зазначені позивачем види виплат не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення і не підлягають врахуванню при розрахунку пенсії. Просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, вважаю, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
В період з 01.08.1993 по 14.10.2003 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 15.10.2003 по 17.08.2015 в органах податкової міліції і начальницького складу.
Як встановлено судом, і вказані обставини підтверджуються запереченнями відповідача, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 14.09.2015 отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.17).
12.12.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії (а.с.9), а саме врахування до його пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні, та компенсацій за невикористані відпустки починаючи з 18.08.2015, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом від 13.12.2017 за №1309/К-15 (а.с.10-11), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку його пенсії на підставі заяви від 12.12.2017 з підстав того, що одноразовий додатковий види грошового забезпечення - індексація грошового забезпечення, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії, одноразова грошова допомога при звільненні, та компенсацій за невикористані відпустки, навіть якщо з них було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, що включаються при обчисленні пенсії, а тому підстав для перерахунку розміру пенсій позивачу, немає.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, Збройних Сил України, Служби Безпеки України та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, Служби Безпеки України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що індексацію грошового забезпечення, одноразову матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу на оздоровлення, а також додаткових премій з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічну правову позицію зайняв Верховний Суд України у постанові від 10 березня 2015 року переглядаючи судові рішення у адміністративній у справі №21-70а15 з приводу неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права.
При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 23.05.3025 у справі №4-рп/2015, так як вказаним рішенням роз'яснено порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців при встановленні нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що не є предметом даного спору.
Як вбачається з представленої відповіді Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області (а.с.13-14), дійсно протягом останніх 24 місяців служби позивача у 2014-2015 роках, йому нараховувалася та виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, одноразові премії, одноразова грошова допомога при звільненні та компенсація за невикористані відпустки і лише з таких видів виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, одноразові премії, компенсація за невикористані відпустки утримано єдиний соціальний внесок.
А тому суд приходить до переконання, що відповідачем було безпідставно відмовлено позивачу у задоволенні його заяви від 12.12.2017 щодо включення одноразової грошової допомоги на оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, додаткових премій, компенсації за невикористані відпустки до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія. У зв'язку із цим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірної відмови відповідача щодо перерахунку пенсії, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням зазначеного грошового забезпечення в межах шестимісячного строку звернення позивача до суду, починаючи з 13.06.2017.
Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, суд зазначає наступне.
Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Зазначена правова позиція викладена, зокрема, і в рішенні Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року, прийнятому у справі № 21-1115а16.
Крім того, як уже зазначалося судом, врахуванню в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії підлягають отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. В той же час, як встановлено судом, і дані обставини випливають із Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 р. №1170, відрахування внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування з одноразової грошової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби не здійснюється.
Враховуючи викладене, вимоги щодо перерахунку пенсії позивача з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд одночасно у відповідності до положень ч.1 ст.139 КАС України присуджує на користь позивача всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.8-10, 90, 139, 205, 244-246, 250, 263, 286 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - одноразової грошової допомоги на оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразових премій, компенсації за невикористані відпустки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі заяви від 12 грудня 2017 року, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - одноразової грошової допомоги на оздоровлення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразових премій, компенсації за невикористані відпустки, починаючи з 13 червня 2017 року.
В решті в задоволенні адміністративного позову відмовити за його безпідставністю.
Стягнути з Державного бюджету України, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області(ЄДРПОУ 20551088), на користь позивача ОСОБА_1 понесені ним судові витрати - судовий збір в розмірі 640 гривень 00 копійок (шістсот сорок гривень нуль копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга на рішення суду подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 12.02.2018.
Суддя: А.Б. Бучинський