
243/1039/18
1-кс/243/210/2018
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2018 року м. Слов'янськ
Слідчий суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Старовецький В.І.
за участю:
секретаря судового засідання Каліух К.М.
прокурора Мороз К.В.
розглянувши в судовому засіданні в залі № 17 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області клопотання прокурора Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області щодо надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки суб'єкта господарювання за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42018051720000028 від 07.02.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 175 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов'янського міськрайонного суду звернувся прокурор Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1 з клопотанням в якому просить надати дозвіл посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області провести перевірку суб'єкта господарювання – Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця».
З клопотання видно, що Слідчим відділом Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом безпідставної невиплати заробітної плати більш як за один місяць, вчинена посадовими особами підприємства, відомості про який 07.02.2018 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42018051720000028 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України.
Встановлено, що станом на 01.01.2018 року посадовими особами Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792), безпідставно, в порушення законодавства України, яким визначається оплата найманих працівників, не виплачується заробітна плата 340 працівникам вказаного підприємства.
Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України, трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Сторонами трудового договору є працівник та власник підприємства,
установи організації або уповноважений ним орган чи фізична особа.
Згідно ст. 24 Кодексу законів про працю України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим у таких випадках:1) при організованому наборі працівників; 2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я; 3) при укладенні контракту; 4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі; 5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім; 6) при укладенні трудового договору з фізичною особою; 7) в інших випадках, передбачених законодавством України.
Відповідно до п.2, 6, 9, 12 ч.4 Положення Про Державну службу України з питань праці», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Головне управління Держпраці відповідно до покладених на неї обов’язків готує та подає в установленому порядку пропозиції щодо формування державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю, зайнятість населення в чистині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи, дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці у тому числі нагляд (контроль) за дотримання вимог санітарних норм та правил.
Крім того, відповідно до п.5 ч.6 зазначеного Положення, Головне управління Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину перевірку виробничих, службових, адміністративних приміщень та об’єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
В ході проведення досудового розслідування, виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445) Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) в частині дотримання законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення застрахованих осіб, а також дотримання вимог санітарних норм та правил.
Перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі її КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення прокурора, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання прокурора про надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки суб'єкта господарювання, підлягає задоволенню.
Матеріалами справи встановлено, що станом на 01.01.2018 року посадовими особами Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792), безпідставно, в порушення законодавства України, яким визначається оплата найманих працівників, не виплачується заробітна плата 340 працівникам вказаного підприємства.
Згідно з ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до п.п. б, п. 12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
Згідно положень чинного законодавства України прокурор у кримінальному провадженні, не може самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку зазначеної постанови, однією з держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб – підприємців є Головне управління Держпраці.
Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 2246-VIII від 07.12.2017, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2018 року включно.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Відповідно до «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11 лютого 2015 року, Головне управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань реалізую державну політику у сфері охорони та гігієни праці а також здійснює державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Згідно до ст.7 Головне управління Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Головне управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Прокоф’єва , будинок 82), зареєстрована 14.05.2015 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810.
Згідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) зареєстроване за адресою: 84110, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Пушкінська, 2, зареєстроване 10.03.2000 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 277 120 0000 000946.
Матеріали перевірки головного управління Держпраці у Донецькій області з питань дотримання вимог законодавства про працю Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування. Можливість провести вказану перевірку без дозволу слідчого судді відсутня та призведе до істотного порушення прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищевикладене, для швидкого розслідування кримінального провадження, досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення необхідно отримати результати перевірки додержання законодавства про працю Дочірнім підприємством «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792)
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Приймаючи до уваги, що у ході судового розгляду даного клопотання, прокурором доведено, що для правильного швидкого, об'єктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження та фіксації всіх обставин, необхідно проведення перевірки посадовими особами головного управління Держпраці у Донецькій області діяльності суб'єкта господарювання - ДП «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись п. 10, ч. 2 ст. 36, п. 5, ч. 2 ст. 40, ч. 2 ст. 93 КПК України, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 №408; п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014; -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1 щодо надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки суб'єкта господарювання за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42018051720000028 від 07.02.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 175 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл посадовим особам головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Прокоф’єва, будинок 82) зареєстрована 14.05.2015 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810, в період з 08.02.2018 по 28.02.2018 (з врахуванням терміну продовження у разі виникнення необхідності) провести перевірку суб'єкта господарювання – Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792), зареєстрованого за адресою: 84110, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Пушкінська, 2, за період з 01 січня 2017 року по теперішній час, з використанням матеріалів кримінального провадження № 42018051720000028 від 07.02.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 175 КК України.
На вирішення інспекторів поставити такі питання:
1)чи дотримується вимог законодавства про працю Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792), що використовує найману працю, зайнятості населення;
2)чи дотримується вимог законодавства про працю Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи, проведення необхідних інструктаж;
3)чи дотримується вимог законодавства про працю Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) в частині нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення застрахованих осіб,
4)чи дотримується вимог законодавства про працю Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів Профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ЄРДПОУ 30708792) в частині дотримання вимог санітарних норм та правил праці.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Ухвала складена в одному екземплярі в нарадчій кімнаті.
Слідчий суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_2