Рішення № 72154873, 09.01.2018, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
09.01.2018
Номер справи
233/5352/17
Номер документу
72154873
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

233 № 233/5352/17

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Малінова О.С.,

за участю секретаря Поварніциної А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, -

В С Т А Н О В И В:

02 листопада 2017 року до суду надійшла позовна заява Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 3404,40 грн., зазначивши, що ОСОБА_1 17 травня 2016 року подав до Костянтинівського міського центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного. Згідно ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення» статус безробітного було надано в той же день. Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу було призначено допомогу по безробіттю з 24 травня 2016 року, тобто з 8-го дня після реєстрації безробітного. 07 липня 2017 року позивачем було прийнято рішення про припинення реєстрації безробітного ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням факту подання недостовірних даних відповідно до абзацу 19 пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу. Також відповідно до ч. 1 ст. 31 ЗУ № 1533 відповідачу було припинено виплату допомоги по безробіттю з 05 липня 2017 року.

Під час співставлення (звіряння) первинних документів особи з інформацією ДФС, стало відомо, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку отримав дохід від Управління освіти Костянтинівської міської ради, у зв'язку з чим Костянтинівським міським центром зайнятості була проведена перевірка та складено Акт № 187 розслідування страхових випадків від 04 вересня 2017 року. Зазначеним актом встановлено, що ОСОБА_1 з 23 грудня 2016 року був прийнятий на роботу до Управління освіти Костянтинівської міської ради наказом № 499к/тр від 23 грудня 2016 року та звільнений 10 січня 2017 р. на підставі наказу № 14к/тр від 03 січня 2017 року. Таким чином, відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 відносився до зайнятого населення, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного, у зв'язку з чим відповідач незаконно перебував в статусі безробітного та отримував соціальні послуги, в тому числі отримання допомоги по безробіттю з 28 грудня 2016 року по 04 липня 2017 року в сумі 3404,40 грн.

Костянтинівським міським центром зайнятості 10 липня 2017 за вихідним № 07/2071 та 06 вересня 2017 року за вихідним № 07/3739 була направлена претензія відповідачу для добровільної сплати отриманих коштів по безробіттю, однак станом на 31 жовтня 2017 року кошти не сплачені, у зв'язку з чим позивач просив стягнути з відповідача на свою користь суму відшкодування безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 3404,40 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій позов підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу за його відсутності (а.с. 49).

Відповідач ОСОБА_1 на виклик в судове засідання не з'явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином в порядку ст.ст. 128, 130 ЦПК України. За таких обставин суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

З'ясувавши позицію сторони позивача, дослідивши докази по справі, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що 17 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського міського центру зайнятості з заявою про надання йому статусу безробітного, в якій зазначив, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, та що ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с.4).

Крім того, 17 травня 2016 року відповідач ОСОБА_1 надав позивачу заяву про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю в якій просив призначити (поновити) йому виплату допомоги по безробіттю в розмірі передбаченому ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 8-го дня після реєстрації (або з дня поновлення статусу безробітного 24 травня 2016 р.) (а.с.5)

17 травня 2016 року ОСОБА_1 було надано статус безробітного та заведено персональну картку № НОМЕР_2 (а.с.3) з якої вбачається, що ОСОБА_1 віднесено до категорії громадян, яким до настання права на пенсію за віком залишилось 10 і менше років (з 17 травня 2016 р. по 28 липня 2017 р.).

24 травня 2016 р. відповідач ОСОБА_1 звернувся до позивача із заявою, в якій просив належні йому суми грошової допомоги перерахувати на його особовий рахунок відкритий Костянтинівському відділенні № 315 АКІБ «УкрСиббанк» (а.с.6 зворот).

Згідно додатку до персональної картки про прийняття рішення щодо нарахувань та платежі, у період з 26 травня 2017 року по 04 липня 2017 року йому було нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в загальному розмірі 719,49 грн. та у період з 28 грудня 2016 року по 25 травня 2017 року йому було нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в загальному розмірі 2634,91 грн. (а.с.7-8).

Як вбачається з витягу із наказів Костянтинівського міського центру зайнятості про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 (ПК № НОМЕР_2) від 07 липня 2017 року (а.с.5) на підставі наказу № НТ160517 від 17.05.2016 р. ОСОБА_1, надано статус безробітного з 17 травня 2016 р.; на підставі наказу № НТ160524 від 24.05.2016 р. ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю з 24 травня 2016 року по 27 липня 2017 р.; на підставі наказу № НТ160524 від 24.05.2016р. прийнято рішення розпочати (поновити) ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю з 24 травня 2016 р.; на підставі наказу № НТ161215 від 15.12.2016 р. прийнято рішення скоротити ОСОБА_1 допомогу по безробіттю з 13 грудня 2016 р. по 27 грудня 2016 р.; на підставі наказу № НТ170125 від 25 січня 2017 р. прийнято рішення розпочати (поновити) ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю з 28 грудня 2016 р.; на підставі наказу № НТ170705 від 05 липня 2017 р. відносно ОСОБА_1 прийнято рішення припинити виплату допомоги по безробіттю та припинити реєстрацію безробітних з 05 липня 2017 р. (а.с.5 зворот).

Відповідно до Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» Костянтинівського міського центру зайнятості за № 187 від 04 вересня 2017 року (а.с.10-11) центром було проведено звірку (перевірку) достовірності даних ОСОБА_1 та даних ПФУ (про дохід особи) в ході якої встановлено, що у період перебування на обліку у Костянтинівському міському центрі зайнятості як безробітного з 17 травня 2016 року по 05 липня 2017 року ОСОБА_1 працював в Управлінні освіти міської ради м. Костянтинівки з 23 грудня 2016 р. по 10 січня 2017 р., що також вбачається з копії наказу Управління освіти Костянтинівської міської ради № 499к/тр від 23 грудня 2016 р. про призначення ОСОБА_1 на посаду сторожа (а.с.12 зворот) та копії наказу Управління освіти Костянтинівської міської ради № 14к/тр від 23 січня 2017 р. про звільнення ОСОБА_1 (а.с. 12).

Позивачем на адресу відповідача 10 липня 2017 р. та 06 вересня 2017 року було направлену претензію за Вих. № 07/2071, 07/3739 щодо добровільної сплати суми незаконно отриманого забезпечення у розмірі 3404,40 грн. протягом 15 календарних днів з моменту отримання претензії (а.с.14,15).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Абзацом 15 п.п. 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року N 198, передбачено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня: досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку або призначення пенсії за віком на пільгових умовах чи за вислугу років.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.

Згідно ч.ч. 1-2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості . Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст.. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» видами забезпечення за цим законом є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Згідно з пунктом 21 Порядку надання матеріальної допомоги по безробіттю, одноразової матеріальної допомоги безробітному та непрацездатним особам, які перебувають на його утриманні, допомоги на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 309 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 917/5138), якщо під час одержання матеріальної допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої матеріальної допомоги по безробіттю з дня виникнення цих обставин. У разі відмови добровільно повернути зазначені кошти питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

ОСОБА_1 відносився до зайнятого населення в період перебування на обліку безробітного та не повідомив позивача про призначення його на посаду сторожа Управління освіти Костянтинівської міської ради.

Відповідно Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. №60/62 та постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 р. № 7-1 службою зайнятості проводяться розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Таким чином, суд вважає, що в судовому засідання знайшов своє підтвердження факт відношення відповідача ОСОБА_1 до зайнятого населення, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного та отримання ним допомоги по безробіттю з 23 грудня 2016 р. по 10 січня 2017 р. в сумі 3404,40грн., у зв'язку з чим з нього слід стягнути на користь позивача безпідставно отриману допомогу по безробіттю у розмірі 3404,40 грн.

У відповідності із ст. 141 ЦПК України у зв'язку із задоволенням позову з відповідача ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір в сумі 1600,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4,12,13,81,141,258-259,263-265, 268, 280, 282 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (юридична адреса місцезнаходження: 85110, м. Костянтинівка Донецької області, пл. Перемоги, буд. 8, ідентифікаційний код: 23119554) до ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття безпідставно отриману допомогу по безробіттю за період з 28 грудня 2016 року по 25 травня 2017 року у сумі 2684,74 грн. та за період з 26 травня 2017 року по 04 липня 2017 року у сумі 719,49 грн., а всього 3404,04 (три тисячі чотириста чотири) грн. 40 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, повністю або частково до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя