Рішення № 72153674, 30.01.2018, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
204/8357/17
Номер документу
72153674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 204/8357/17

Провадження № 2-а/204/28/18

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

_____________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Дубіжанської Т.О.

за участю секретаря Сорокіної А.С.

за участю позивача ОСОБА_1

за участю представника відповідача Хохлюк Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро про скасування рішення, зобов'язання вчинення дій щодо зарахування педагогічного стажу та призначення виплати грошової допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

У липні 2017 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у м. Дніпро, в якій просила рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро про відмову у зарахуванні до спеціального стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстера, а також періоду роботи з 27.08.1998 року по 23.04.2017 року на посаді викладача з класу фортепіано в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського» скасувати; зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро зарахувати до спеціального (педагогічного) стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстера, а також періоду роботи з 27.08.1998 року по 23.04.2017 року на посаді викладача з класу фортепіано в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського»; зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій станом на її призначення (яка не підлягає оподаткуванню), у зв'язку з наявністю стажу більш ніж 30 років та виходом на пенсію за віком. В обґрунтування позову зазначив, що з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року вона працювала на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстером; з 27.08.1998 року і по теперішній час перебуваю на посаді викладача з класі фортепіано в міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського». Рішенням Дніпропетровської міської ради № 572 від 30.11.2016 року МКЗК «Дніпропетровська дитяча музична школа № 6» була перейменована в «Дніпровську дитячу музичну школу № 6 ім. В.І. Скуратовського». З 23.04.2017 року вона почала отримувати пенсію за віком. Раніше на пенсію не входила. ЇЇ педагогічний стаж роботи складає 38 років 7 місяців 25 днів. 20.06.2017 року вона звернулася до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Дніпро за отриманням десяти пенсій, як працівник освіти, який має більш ніж 30 років педагогічного стажу та вийшла на пенсію за віком. 29.06.2017 року від відповідача вона отримала рішення оформлене листом - про розгляд звернення № Т139-1/17 від 23.06.2017 року, тобто оформлену відмову в наданні їй 10 пенсій, як працівнику освіти, що має 30 років педагогічного стажу та вийшов на пенсію за віком. Цим листом їй було відмовлено у визнання педагогічного стажу за весь період праці в дитячих музичних школах, у зв'язку з тим, що нібито в Постанові КМУ від 04.11.1993 року № 909 переліком не передбачені навчальні заклади сфери Міністерства культури України, які ю передавали право на вихід на пенсію за вислугою років, а саме: відсутність музичної школи в системі загальноосвітніх закладів сфери освіти. З такою відповіддю вона не згодна, оскільки відповідач не звернув увагу, що в переліку закладів Постанови КМУ № 909 від 04 листопада 1993 року є музична школа та посада викладач і не має жодних обмежень щодо підпорядкування. Відповідач також не звернув увагу на те, що до 01.01.1992 року пенсії за вислугу років призначались згідно Переліку затвердженого постановою ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, яким були передбачені середні музичні школи та посада - викладач, де в примітці сказано, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років. Зокрема, відповідач не зараховує весь період роботи позивача в музичній школі, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, посилаючись на те, що музична школа відноситься до підпорядкування сфери культури України і належить до системи позашкільної освіти і не являється загальноосвітнім закладом. Крім того, в музичній школі педагоги проходять атестацію та отримують вислугу років. Підтвердженням цього є той факт, що вона декілька разів підтверджувала кваліфікаційні розряди, а 28.04.2017 року їй було присвоєно педагогічне звання «старший викладач». Відповідач в своєму листі від 20.06.2017 року зазначає, що грошова допомога їй була б виплачена якби музична школа була віднесена до закладів освіти, але позашкільні заклади відносять ся до ланки освіти бо окремо музичних шкіл в Міністерстві освіти та науки України, не існує. У зв'язку з вищевикладеним, позивачка звертається до суду з даним позовом.

У судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги, просила їх задовольнити з підстав зазначених у позові.

У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, та зазначив, що ОСОБА_1 з 24.04.2017 року призначено пенсію за віком за наявності страхового стажу 42 роки 4 місяці 23 дні. Відповідно до трудової книжки позивач з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року працювала у Дніпродзержинській музичній школі № 1 на посаді викладача класу фортепіано концертмейстера. З 27.08.1998 року по теперішній час працює у дитячій музичній школі № 6 на посаді викладача госпрозрахункового відділу естетичного виховання; викладача концертмейстера, старшого викладача. Позивачем не надано до Управління підтвердження того, що дитяча музична школа № 6 є закладом освіти. Крім того, музична школа належить до позашкільних навчальних закладів, оскільки загальноосвітня школа не може надавати естетичну освіту. Згідно класифікатора до закладів культури відносяться заклади позашкільного виховання. Посаду викладача в позашкільних закладах освіти в переліку не передбачено. Посилання позивача на постанову КМУ № 963 та доручення КМУ № 397/21 є безпідставними, оскільки на підставі їх зміни до Переліку не вносились. Таким чином, для зарахування періодів роботи: з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року та з 27.08.1998 року по 23.04.2017 року до спеціального стажу роботу, що дає право на пенсію за вислугу років немає законних підстав, а отже і для виплати грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій. У зв'язку з чим, просила відмовити у їх задоволенні.

Суд, вивчивши матеріали справи прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно зі ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та не чинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) становлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача-суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправним рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 29 серпня 1978 року по 26 серпня 1998 року працювала у на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстером. З 27.08.1998 року і по момент звернення до суду із позовом працює на посаді викладача з класі фортепіано в міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського».

Станом на 23 квітня 2017 року педагогічний стаж ОСОБА_1 складає 38 років 7 місяців 25 днів.

20 червня 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про отримання грошової допомоги у розмірі десяти пенсій за віком.

Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі від 23 червня 2017 року № Т139-1/17, позивачу відмовлено у наданні грошової допомоги у розмірі десяти пенсій. Відмова відповідача мотивована тим, що посада викладача по класу фортепіано у позашкільних навчальних закладах Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909, не передбачена. Крім того, період роботи на посаді викладача у позашкільному навчальному закладі, у її випадку у музичній школі, яка крім того відноситься до закладу культури, не зараховують до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, відповідно й до страхового стажу, який дає право на виплату грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191.

Але відповідач не звернув увагу, що в Переліку закладів є - музична школа та посада викладач і не має жодних обмежень щодо підпорядкування.

Відповідач не звернув уваги також на те, що до 01.01.1992 року пенсії за вислугу років призначались згідно із Переліком, затвердженим Постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, яким були передбачені середні музичні школи та посада - викладач, а в примітці 3 до Постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01.01.1992р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

Відповідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідно до п. 2, 16 Прикінцевих положень Закону України № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

За нормою п. "е" статті 55 Закону № 1788-XII право на призначення пенсії за вислугою років мають працівники освіти, при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років (з поступовим підвищенням), за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Законом України "Про освіту" та Законом України "Про позашкільну освіту" передбачено, що позашкільна освіта є структурною ланкою освіти та її підсистемою.

У п. 1 статті 39 Закону України "Про освіту", наведено перелік позашкільних навчальних закладів в тому числі музичні школи.

Відповідно ст. 21 Закону України "Про позашкільну освіту", педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року № 963, викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Також дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1996 року №397/21 дію вищезазначеної постанови поширено в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови.

Згідно абзацу 1 Переліку Постанови № 909, викладачі загальноосвітніх навчальних закладів, військових загальноосвітніх навчальних закладів, музичних і художніх шкіл мають право на пенсію за вислугу років.

Відповідач відмовляється зараховувати весь період роботи позивача в музичній школі, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, посилаючись на те, що музична школа відноситься до підпорядкування сфери культури України і належить до системи позашкільної освіти і не являється загальноосвітнім закладом.

Проте, в примітці 2 до Постанови № 909 вказано, що робота в установах і на посадах, передбачених переліком посад в даній постанові, дає право на пенсію за вислугою років незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства соціального захисту України розповсюджено на викладачів музичних шкіл, шкіл мистецтв та інших, порядок призначення пенсії за вислугою років, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року без внесення змін до неї, що підтверджується листом Заступника Міністра соціального захисту населення України від 01.02.1995 року № 03/133-02-2.

Крім цього, як встановлено при розгляді справи, педагоги в музичній школі проходять атестацію та отримують вислугу років. 28.04.2017 року ОСОБА_1 присвоєно педагогічне звання «Старший викладач».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку посад педагогічних, науково-педагогічних працівників» № 963 від 14.06.2000 року визначено, що викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників, в тому числі й концертмейстер.

Навантаження концертмейстера у позивачки було додатковим, оскільки основне педагогічне навантаження (ставка) було зосереджене на викладання програми викладача з класу фортепіано, проте обидві посади є педагогічними.

Стаж роботи позивача з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстера, а також з 27.08.1998 року по 23.04.2017 року на посаді викладача класу фортепіано в міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського» підтверджується копією трудової книжки, довідкою міського комунального закладу культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського» від 03.07.2017 року № 31.

Таким чином, відповідно до вищенаведених норм законодавства, позивачка має право на пенсію за вислугу років і не вийшовши раніше на пенсію, досягнувши пенсійного віку та маючи страховий стаж, тепер має право на десять місячних пенсій станом на день її призначення.

При цьому слід зазначити, що педагогічний стаж роботи позивачки, який дає їй право на пенсійне забезпечення за вислугу років, складає більше 38 років.

Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суддя дійшла висновку, що відповідач, згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, не довів правомірність своїх дій щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу, періоду роботи з періоду роботи з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстера, а також періоду роботи з 27.08.1998 року по 23.04.2017 року на посаді викладача з класу фортепіано в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського».

Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що позовні вимоги позивачки обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Також суд вважає, що згідно з вимогами ст. 139 КАС України, необхідно стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 640 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 5, 9, 77, 139, 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання за адресою: АДРЕСА_1) до Правобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро (місце знаходження: м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд. 100, код ЄРДПОУ 40380679) про скасування рішення, зобов'язання вчинення дій щодо зарахування педагогічного стажу та призначення виплати грошової допомоги - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро у зарахуванні до спеціального стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстера, а також періоду роботи з 27.08.1998 року по 23.04.2017 року на посаді викладача з класу фортепіано в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського».

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро зарахувати до спеціального (педагогічного) стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 29.08.1978 року по 26.08.1998 року на посаді викладача з класу фортепіано в Дніпродзержинській дитячій музичній школі № 1 та концертмейстера, а також періоду роботи з 27.08.1998 року по 23.04.2017 року на посаді викладача з класу фортепіано в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа № 6 ім. В.І. Скуратовського».

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій станом на її призначення (яка не підлягає оподаткуванню), у зв'язку з наявністю стажу більш ніж 30 років та виходом на пенсію за віком.

Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі у розмірі 640 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Т. О. Дубіжанська