
Справа № 572/2985/17
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2018 року
Сарненський районний суд Рівненської області в складі головуючого судді Слободянюка Б.К, розглянувши у спрощеному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення відповідача про відмову в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг, встановлених ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправним та зобов'язання вчинити перерахунок виплачуваної пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, отримує пенсію по віку. Вважає, що у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений для жінок 20 - річний стаж. Для отримання такого перерахунку звернулася до відповідача з відповідною заявою, проте отримала відмову в проведення перерахунку, що вбачається з повідомлення об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 22.11.2017 року.
Від представника відповідача Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області надійшло заперечення на позов, у якому відповідач вважає вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими з огляду на те, що пенсія йому призначена на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахування ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Всі доплати, пенсії і компенсації, визначені цим законом здійснюються за рахунок коштів державного бюджету у розмірах та порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розміри соціальних виплат, що фінансуються за рахунок бюджету залежить від соціально - економічних можливостей держави. Відтак вважає, що виплата пенсій по інвалідності та інших доплат особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС не можуть визначатись будь-якими іншими законами України, окрім як Законом про Державний бюджет України. У зв'язку з цим вважає свої дії правомірними, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до положень ст.ст.257-263 КАС України суддя розглядає справу за правилами спрощеного письмового провадження без повідомлення учасників справи. У відповідності до положень ч. 3 ст. 30 КАС України справа прийнята Сарненським районним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, а тому має бути розглянута цим судом і в тому випадку, коли в процесі розгляду вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з таких підстав.
Порядок пенсійного забезпечення громадян регулюється пенсійним законодавством України, чинним на момент звернення особи за призначенням пенсії.
Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається, у тому числі, і Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З наведеного випливає право на отримання пенсії в повному розмірі відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у громадян, віднесених до категорії 4 (до категорії яких відноситься і позивач), за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків, із подальшим збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Таким чином, ст.56 цього Закону передбачає пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. В той же час порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, а тому суд, в даному випадку, вважає за необхідне застосувати аналогію закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України. За змістом вказаної норми, суд здійснюючи правосуддя в адміністративних справах керується принципами верховенства права та верховенства закону. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Таким чином, особам, яких віднесено до осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та які отримують пенсію має здійснюватися перерахунок за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
' Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України у від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07), 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекоголічого контролю категорії 4 серії В-І №127847, видане 01.03.1995 року Рівненською облдержадміністрацією.
Згідно пенсійного посвідчення НОМЕР_1 ОСОБА_1 призначено пенсію по віку з 03.03.2001 року довічно.
ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, з врахуванням положень ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (що передбачає зниження пенсійного віку для особи, яка є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС) в розмірі 1549,33 грн. та складається з : 807,79 грн. - основної пенсії; 40,39 грн. - доплати за понаднормовий стаж; 644,21 грн - доплати до прожиткового мінімуму; 56,94 грн. - додаткової пенсії потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
За наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 з приводу проведення перерахунку пенсії у відповідності до положень Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач повідомив про свою відмову в проведенні вказаного перерахунку листом від 22 листопада 2017 року № 1891/04-29, мотивуючи прийняте рішення відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені пенсійним законодавством України на момент звернення за призначенням пенсії, в тому числі і Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини. Водночас, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків).
З урахуванням вищезазначеного, доводи позивача є обґрунтованими, а рішення Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" необхідно визнати протиправним із зобов'язанням вчинити перерахунок пенсії позивача, однак, в межах строків звернення із адміністративним позовом до суду, встановленим ст.122 КАС України у шість місяців.
Керуючись ст.ст. 30, 257-263, ст.ст. 241-246,ст.255 КАС України суд,-
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним рішення Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову в проведенні перерахунку призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1.
Зобов'язати Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (код ЄДРПУО 41249821, м. Сарни, вул.Суворова, 8 Рівненської області) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (жителю АДРЕСА_1) пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 04 червня 2017 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень, сплачений позивачем при подачі адміністративного позову.
Рішення Сарненського районного суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням положень ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за один місяць звернути, згідно із вимогами п.1 ч.1 ст.371 КАС України, до негайного виконання.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Суддя: