Рішення № 72148269, 06.02.2018, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
908/2338/17
Номер документу
72148269
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 17/140/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.02.2018 Справа № 908/2338/17

Суддя господарського суду Запорізької області Корсун В.Л.,

при секретарі судового засідання Юсубовій Д.В.,

розглянувши матеріали справи

за позовом: Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС", 69063, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 27/29, офіс 14

про внесення змін до пунктів 5, 11 договору оренди землі.

за участю представників сторін:

від позивача: Базік О.Д., довіреність № 01/02-17/00437

від відповідача: Балика П.О., ордер серії ЗП № 037354 від 23.01.18

СУТЬ СПОРУ:

23.11.17 до господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада (далі Запорізька МР) із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" (надалі ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС") з вимогою змінити пункти 5, 11 договору оренди землі укладеного між сторонами (зареєстрованого 29.10.12 за № 231010004000758), виклавши:

- пункт 5 договору в наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 26 555 542 грн. 26 коп. (двадцять шість мільйонів п'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч п'ятсот сорок дві грн. 26 коп.) в цінах 2017 року";

- пункт 11 договору в наступній редакції: "11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 796 666 грн. 27 коп. (сімсот дев'яносто шість тисяч шістсот шість грн. 27 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ухилення відповідача від розгляду пропозиції позивача про внесення змін до пунктів 5, 11 договору оренди землі від 29.05.12 за № 231010004000758, укладеного між сторонами, в частині зміни розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Керуючись ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст.ст. 14, 271, 288 ПК України, ст. ст. 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 10, 26, 59, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", просить суд позов задовольнити та змінити пункти 5, 11 договору оренди землі укладеного між сторонами, який зареєстровано 29.05.12 за № 231010004000758, в редакції запропонованій позивачем.

23.11.17 протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вказана вище позовна заява передана на розгляд судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 23.11.17 судом порушено провадження у справі № 908/2338/17, якій присвоєно № провадження 17/140/17. Судове засідання призначено на 13.12.17.

За клопотанням представників сторін розгляд справи в судовому засіданні 13.12.17 здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

В судовому засіданні 13.12.17 судом оголошувалась перерва на 23.01.18.

22.01.18 представником позивача до матеріалів справи через канцелярію суду подано додаткові пояснення від 22.01.18 до позовної заяви про внесення змін до договору оренди землі.

23.01.18 до суду представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в прохальній частині якого заявник просить суд постановити ухвалу про закриття провадження у справі № 908/2338/17 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, у зв'язку із відсутністю предмету спору. Обґрунтовуючи своє клопотання про закриття провадження у справі відповідач, в особі уповноваженого представника, вказує на те, що підставою для звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів, у спорах щодо зміни та розірвання договорів, є факт недосягнення згоди щодо такої зміни (розірвання) або неодержання відповіді. Важливим при цьому, за твердженнями відповідача, є доведення самого факту направлення пропозиції щодо зміни умов договору другій стороні. Оскільки позивачем, на думку відповідача, не доведено факту направлення на адресу ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" листа-пропозиції від 13.12.16 № 01/02-32/05539 про зміну договору оренди землі та підписання додаткової угоди, то в даному випадку відсутній предмет спору.

Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.17 № 2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.17, внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України).

Згідно із п. 9 Перехідних положень ГПК України, в редакції Закону України від 03.10.17 № 2147VІІІ, чинної з 15.12.17, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Приймаючи до уваги той факт, що: із 15.12.17 набрав чинності ГПК України у новій редакції, провадження у цій справі порушено 23.11.17, а також те, що розгляд справи по суті розпочато в судовому засіданні 13.12.17, суд з'ясувавши в судовому засіданні 23.01.18 думку представників сторін щодо подальшого розгляду справи в рамках чинного ГПК України в новій редакції та враховуючи відсутність з їх боку заперечень оголосив про відкриття судового засідання, яке буде проводитись за правилами загального позовного провадження розпочинаючи зі стадії розгляду справи по суті.

02.02.18 через канцелярію суд до матеріалів справи надійшло клопотання від 31.01.18 за підписом представника відповідача про приєднання до матеріалів справи доказів, зокрема, копії листа Запорізької дирекції ПАТ «УКРПОШТА» від 22.01.18 № 20-14-Б-2468.

06.02.18 до матеріалів справи через канцелярію суду надійшла відповідь Запорізької МР на відзив на позову заяву.

Фіксування судового процесу в засіданнях 23.01.18 та 06.02.18 здійснювалось судом за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Позивач, в особі уповноваженого представника, позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та у додатковому поясненні від 22.01.18.

Представник відповідача підтримав правову позицію викладену в відзиві на позовну заяву.

Розглянувши клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України (викладене у відзиві від 23.01.18) суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.

Під предметом позову в чинному законодавстві розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Так, в даному випадку предметом позову (спору) по справі № 908/2338/17 є вимога позивача про внесення змін до пунктів 5, 11 договору оренди землі (який зареєстровано 29.10.12 за № 231010004000758), шляхом їх викладення в редакції запропонованій позивачем.

Станом на 06.02.18 в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що предмет спору припинив існування в процесі розгляду справи, зокрема, докази досягнення між сторонами письмової згоди (підписання додаткової угоди) щодо викладення спірних пунктів договору оренди землі в редакції запропонованій позивачем.

Таким чином, правові підстави визначені п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України для закриття провадження по справі в даному випадку відсутні. А отже, відсутні підстави для задоволення клопотання позивача про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю предмета спору.

У засіданні суду 06.02.18, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представників сторін повідомлено про дату коли буде складено повне рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Запорізькою міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" (Орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано в Управлінні Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 29.10.12 за № 231010004000758.

За умовами п. 1 договору, Орендодавець, відповідно до рішення 23 сесії 6 скликання Запорізької міської ради від 26 червня 2012 р. № 53/126, зобов'язався надати, а Орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничих цехів залізобетонних виробів, яка знаходиться: м. Запоріжжя, Північне шосе, 69б.

Пунктом 2 договору сторонами погоджено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,6587 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:05:013:0161.

У відповідності із п. 3 договору, на земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: будівлі та споруди орендаря, та (або) ін. об'єкти, що не відносяться до нерухомого майна: відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з: будівлями та спорудами орендаря (п. 4 договору).

Згідно із п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9401163 грн. 20 коп., в цінах 2012 року.

Відповідно до п. 10 договору, договір укладено до 10.09.2027 року.

Пунктом 11 договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 282 034 грн. 90 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року.

Обчислення розміру орендної плати за землю (п. 12 договору) здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

У відповідності із п. 21 договору, передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору.

Факт передачі Запорізькою міською радою Орендарю земельної ділянки кадастровий № 2310100000:05:013:0161, загальною площею 2,6587 га, яка заходиться за адресою: м. Запоріжжя, Північне шосе, 69б в оренду підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією акту приймання-передачі, який підписано уповноваженим представником, як Орендодавця так і Орендаря (ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС").

Судом прийнято до уваги ту обставину, що станом на час прийняття процесуального рішення у цій справі по суті спору договір оренди землі, який зареєстровано в Управлінні Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.10.12 за № 231010004000758 є чинним. Доказів зворотнього матеріали справи не містять та представниками сторін до справи не надано.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України "Про оренду землі") .

Згідно із ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» міська рада зокрема, вирішила: встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (додаток 3) (п.4).

Пунктом 9 Додатку № 3 до рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 «Розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки)» передбачено, що розмір орендної плати у відсотках від їх нормативної грошової оцінки за інші земельні ділянки (тобто ті земельні ділянки, які не належать до перелічених у пунктах 1-8 Додатку № 3 та до яких належить земельна ділянка, яка знаходиться в тимчасовому користуванні у відповідача у цій справі) складає "3".

Крім того, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.15 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», міська рада вирішила, зокрема:

- ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя з 01.01.16 (п.7);

- нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства (п.8);

- визнати рішення Запорізької міської ради від 03.03.08 № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки (п.9);

- головне управління Держземагентства у Запорізькій області забезпечує оформлення та видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок міста Запоріжжя (п.10);

- доручити Управлінню з питань внутрішньої політики, преси та інформації Запорізької міської ради довести до відома землевласників, землекористувачів та орендарів про необхідність отримання витягів з нормативної грошової оцінки земель для розрахунку розміру плати за землю шляхом опублікування у місцевих засобах масової інформації та розміщення на офіційному веб-сайті Запорізької міської ради в зв'язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя (п.12).

Наявні в матеріалах справи докази, а саме витяги з газети «Запорізька Січ» (засновник і видавець - Запорізька міська рада) видання № 121(5847) від 14.07.15 свідчать, що рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 за №№ 6, 7 оприлюднені в офіційному місцевому виданні 14.07.15, а отже зазначені рішення є такими, що набрали чинності 14.07.15.

Поряд з цим, у відповідності із п. 7 рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6, останнє введено в дію з 01.01.16.

Судом встановлено, що у 2016 році Управлінням Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області на замовлення ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" проведено нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:05:013:0161 (місцезнаходження: м. Запоріжжя, Північне шосе, 69-б, договір оренди землі, зареєстрований за № 231010004000758 від 29.10.12, користувач ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС"), про що складено витяг від 01.08.16 № 4907/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 25 052 398,36 грн. (належним чином засвідчена копія вказаного Витягу долучена до матеріалів справи).

Як пояснював представник позивача в ході розгляду даної справи судом, Запорізька міська рада з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну ділянку, надану в користування відповідачу, отримала від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області витяг від 16.02.16 № 974/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2016 року.

Листом від 13.12.16 № 01/02-32/05539 Запорізька міська рада посилаючись на положення п. 12 договору оренди землі (від 29.10.12 за № 231010004000758), ст. 288. 5, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 638 Цивільного кодексу України, п. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», а також на витяг Головного управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області від 01.08.16 № 4907/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2016 року звернулась до ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" з пропозицією внести зміни до діючого між сторонами договору оренди землі (зареєстрованого 29.10.12 за № 231010004000758), шляхом викладення умов пунктів 5, 11 даного договору в наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 25 052 398 грн. 36 коп. (двадцять п'ять мільйонів п'ятдесят дві тисячі триста дев'яносто вісім грн. 36 коп.), в цінах 2016 року»; « 11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій форм та в розмірі: 751 571 грн. 95 коп. (сімсот п'ятдесят одна тисяча п'ятсот сімдесят одна грн. 95 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року».

Вбачається, що додатком до вищевказаного листа Запорізькою міською радою зазначено про надання проекту додаткової угоди до договору оренди в 3-х примірниках.

Як свідчить зміст вказаного додаткового договору, позивачем запропоновано відповідачу, зокрема: викласти пункти 5 та 11 договору оренди землі від 29.10.12 № 231010004000758 в наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 25 052 398 грн. 36 коп. (двадцять п'ять мільйонів п'ятдесят дві тисячі триста дев'яносто вісім грн. 36 коп.), в цінах 2016 року»; « 11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій форм та в розмірі: 751 571 грн. 95 коп. (сімсот п'ятдесят одна тисяча п'ятсот сімдесят одна грн. 95 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року».

На підтвердження направлення позивачем на адресу відповідача листа пропозиції від 13.12.16 № 01/02-32/05539 із додатками та його отримання ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС", Запорізькою міською радою надано до матеріалів позовної заяви належним чином засвідчену копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення форми № 119, із змісту якого вбачається, що лист поданий Запорізькою міською радою 14.12.16 працівниками відповідного поштового відділення УДППЗ «Укрпошта» для направлення за місцезнаходженням (юридичною адресою відповідача) ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" (69063, м. Запоріжжя вул. Поштова, 27/29. офіс 14, ) отриманий 28.12.16 представником відповідача із зазначенням прізвища (том 1, а. с. 26).

Представник відповідача в ході розгляду даної справи заперечував отримання жодним із працівників та представників ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" зазначеного вище поштового відправлення.

Крім того, за твердженнями представника відповідача, належним доказом направлення листа-пропозиції від 13.12.16 № 01/02-32/05539 та доданих до нього документів є лише реєстр опису вкладення.

Проте, суд з такими доводами представника відповідача погодитись не може, оскільки останнім належними та допустимими доказами не спростовано факту отримання 28.12.16 уповноваженою особою ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, і, як наслідок, не доведено суду, що до зазначеного поштового відправлення позивача не було надано пропозицію від 13.12.16 № 01/02-32/05539 про внесення змін до договору оренди землі.

При цьому, судом прийнято до уваги, що законом, у т.ч. приписами ст. 188 ГК України, не вимагається направлення пропозиції про зміну договору іншій стороні листом з описом вкладення.

Крім того, судом враховано, що представник позивача в суді у судовому засіданні 06.02.18 повідомив суду, що вказаний лист-пропозиція від 13.12.16 № 01/02-32/05539 «Про внесення змін до договору оренди землі», який був надісланий 14.12.16 на юридичну адресу ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС", відповідача у цій справі, не повертався позивачу з відповідного відділення поштового зв'язку через закінчення терміну його зберігання (або з інших причин).

З огляду на викладене судом не приймаються до уваги посилання представника відповідача на те, що позивачем не доведено факт направлення на адресу відповідача листа-пропозиції від 13.12.16 № 01/02-32/05539 з проектом додаткової угоди до наведеного в тексті цього рішення договору оренди землі.

Як наслідок, суд приходить до висновку, що через ухилення відповідача від розгляду пропозиції позивача про внесення змін до договору оренди землі, права та інтереси Запорізької міської ради були порушені та підлягають судовому захисту.

Судом встановлено, що станом на 06.02.18 зміни, які є предметом спору по справі, до договору оренди землі від 29.10.12 № 231010004000758 сторонами не внесено. Питання про припинення чи розірвання зазначеного договору відповідач не порушував та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.

Доказів зворотнього суду не надано.

Предметом судового розгляду у даній справі є вимога позивача про зміну пунктів 5, 11 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС", зареєстрованого 29.10.12 за № 231010004000758, шляхом викладення пунктів у наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 25 052 398 грн. 36 коп. (двадцять п'ять мільйонів п'ятдесят дві тисячі триста дев'яносто вісім грн. 36 коп.), в цінах 2016 року»; « 11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій форм та в розмірі: 751 571 грн. 95 коп. (сімсот п'ятдесят одна тисяча п'ятсот сімдесят одна грн.. 95 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року».

Приписами ст. 188 ГК України закріплено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

За змістом ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю відповідно частини 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч.2). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч.3).

Як визначено умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі, орендна плата переглядається, зокрема, у разі: зміни розмірів земельного податку (пп. 14.2 п. 14 договору; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (пп. 14.3 п. 14 договору); затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (пп. 14.6 п. 14 договору).

Крім того, умовами договору, а саме п. 33.17, сторони передбачили, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру (ставок) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативного-правового акту, зобов'язаний звернутись до Орендодавця із заявою про внесення змін до п. 11 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання Орендарем вищевказаного обов'язку та/або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі Орендодавцем, та/або стягнення з Орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.

Відповідно до п. 35 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

У пп. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України (ПК України, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) надано визначення поняттю орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, під якої розуміють обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до приписів п. 271.1 ст. 271 ПК України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Положеннями ст. 288 ПК України закріплено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1); платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2); розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4); розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п.288.5.1) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2.); може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (п. 288.5.3).

У абз. 1 п. 289.1 ст. 289 ПК України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до положень ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" закріплено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

З огляду на викладене вище вбачається, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями ст. 288 ПК України (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.03.16 по справі № 922/538/14).

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно із ч. 5 наведеної вище статті Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Відповідно до норм ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Матеріали справи свідчать, що станом на 06.02.18, тобто станом на час прийняття процесуального рішення у справі № 908/2338/17 по суті спору, рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6, яким встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від нормативної грошової оцінки) та рішення від 30.06.15 № 7, яким введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.16, є чинними й у встановленому законом порядку незаконними не визнані.

Доказів зворотнього учасниками судового розгляду суду не надано.

Отже, вказані вище рішення Запорізької міської ради №№ 6, 7 в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Судом враховано, що підпунктом 33.6. п. 33 договору передбачено обов'язок Орендаря самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

При цьому, за умовами п. 12 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Індексація нормативної грошової оцінки землі передбачена приписами ст. 289 ПК України.

Згідно із абз. 1-3 та 5 п. 289.2 ст. 289 ПК України, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Пунктом 289.3 ст. 289 ПК України закріплено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Вбачається, що листом від 12.01.17 № 22-28-0.22-443/2-17 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель», який адресовано головним управлінням Держгеокадастру в областях та м. Києві, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання п. 289.3 ст. 289 ПК України, повідомила, зокрема, що … значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (до якої належить земельна ділянка надана відповідачу в оренду за договором від 29.05.12 № 231010004000758) за 2016 рік становить 1,06.

Враховуючи, що позивач звернувся з цим позовом до суду у 2017 році, а також приймаючи до уваги, що Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру у листі від 12.01.17 № 22-28-0.22-443/2-17 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» проінформовано, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (до якої належить земельна ділянка надана відповідачу в оренду за договором від 29.05.12 № 231010004000758) за 2016 рік становить 1,06, то розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017 року становить 26 555 542,26 грн. (26555542,26 грн. = 25052398,36 грн. х 1,06 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 р. помножена на коефіцієнт індексації за 2016 рік), а розмір орендної плати 796666,27 грн. (796 666,27 грн. = 26555542,26 грн. х 3% (нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки в цінах 2017 р. помножена на розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначеної рішенням Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 (3%)).

Аналіз зазначених вище чинних норм Конституції України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду земель" надають суду підстави для висновку про те, що прийняття Запорізькою міською радою рішень від 30.06.15 №№ 6, 7 про введення в дію нормативної грошової оцінки земель з 01.01.16, встановлення розміру орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від нормативної грошової оцінки), встановлення того, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства, є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 29.05.12 № 231010004000758 в частині розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Вказане також повною мірою відповідає п. 14 підписаного між сторонами без заперечень наведеного у тексті цього рішення договору оренди землі, за змістом якого розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі та уразі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Запорізької міської ради викладені в прохальній частині позовної заяви у цій справі щодо зміни пунктів 5, 11 договору оренди землі (зареєстрованого 29.05.12 за № 231010004000758) є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими доданими документами. А тому, наявні підстави для задоволення даного позову судом.

Поряд з викладеним, судом визнаються безпідставними посилання відповідача на те, що ТОВ "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС", у зв'язку із скрутним фінансовим становищем, планує порушувати питання про розірвання договору оренди землі шляхом направлення відповідного звернення на адресу позивача.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір в розмірі 1600,00 грн. покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 24, 129, 236, 237, 238, 240 та Розділом ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до договору оренди землі, який зареєстровано 29.10.12 в Управлінні Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області за № 231010004000758, укладеного між Запорізькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС", виклавши:

- пункт 5 договору в наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 26 555 542 грн. 26 коп. (двадцять шість мільйонів п'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч п'ятсот сорок дві грн. 26 коп.) в цінах 2017 року";

- пункт 11 договору в наступній редакції: "11. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 796 666 грн. 27 коп. (сімсот дев'яносто шість тисяч шістсот шістдесят шість грн. 27 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ІНДУСТРІАЛЬНО-ПРОМИСЛОВИЙ АЛЬЯНС" (69063, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 27/29, офіс 14, код ЄДРПОУ 37020640) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915; розрахунковий рахунок 35416037034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) - 1600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України.

Повне рішення складено 12.02.18.

Суддя В.Л. Корсун