
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08.02.2018 Справа № 905/2813/17
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В.
при секретарі - Часовському Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Публічного акціонерного товариства "Центренерго", м. Київ в особі відокремленого підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго», м. Світлодарськ, Донецької області
до відповідача Управління соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, м. Дебальцеве, Донецької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області
про стягнення заборгованості в сумі 218684,96 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з`явився
від третьої особи: не з`явився
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Центренерго", м. Київ в особі відокремленого підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго», м. Світлодарськ звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Управління соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, м. Дебальцеве про стягнення заборгованості в сумі 218684,96 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо відшкодування витрат, пов`язаних з наданням субсидій на оплату житлово-комунальних послуг з опалення, водопостачання (холодного, гарячого) та водовідведення за період з 01.11.2014р. по 31.12.2014р.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст. 89,102 Бюджетного кодексу України, ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та про державні соціальні гарагтії», ст.ст. 509, 526, 610, 611, 617, 625 Цивільного кодексу України, Постанову КМУ №256 від 04.03.2002р. «Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
З дотриманням приписів ст.2-1 Господарського процесуального кодексу України (в редакції від 03.08.2017р.), відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/2813/17 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою судді господарського суду Донецької області від 06.12.2017р. позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №905/2813/17.
У підготовчому засіданні, ухвалою господарського суду Донецької області від 16.01.2018р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
У підготовчому судовому засіданні 30.01.2018 р. судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/2813/17 до розгляду по суті на 08.02.2018р.
Представник позивача у судове засідання 08.02.2018 р. не з'явився, про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судові засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав.
За висновками суду відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, виходячи з наступного:
За змістом наявного у матеріалах справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є: 84700, Донецька обл., м. Дебальцеве, вул. Радянська, буд. 28. Аналогічна адреса відповідача зазначена в позовній заяві.
У відповідності до листа Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" відділення поштового зв'язку призупинили приймання та пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів Донецької та Луганської областей, у т.ч. м. Дебальцеве у зв'язку з чим ухвали суду були розміщені на сторінці господарського суду Донецької області офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет, відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 01.12.2014 № 01-06/2052/14, про що свідчать відповідні копії витягів з сайту.
Таким чином, господарським судом було вжито всіх можливих та залежних від суду заходів для повідомлення відповідача про наявність порушеної справи та призначених до розгляду судових засідань (про день, місце та час кожного судового засідання).
Представник третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ч.1 ст.178 та ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а відсутність належним чином повідомлених представників сторін у світлі приписів ст.ст. 13,42, ч.1,3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу істотним чином не впливає на таку кваліфікацію.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
31.12.2013р. між Управлінням соціального захисту населення Дебальцевської міської ради (замовник) та ПАТ «Центренерго» в особі відокремленого підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» (виконавець) укладено договір №399 (15/182), предметом якого є фінансування замовником виконавцю витрат, повязаних з наданням субсидій на оплату житлово-комунальних послуг з опалення, водопостачання (холодного та гарячого), водовідведення.
Фінансування замовником наданих виконавцем послуг здійснюється по мірі надходження коштів з державного бюджету, але не більше фактичної кредиторської заборгованості (п.2.1).
Відповідно до п.2.2 договору замовник щомісячно, до 01 числа місяця, наступного за звітним, надає виконавцю на паперових носіях списки одержувачів субсидій на оплату житлово-комунальних послуг з опалення, водопостачання (холодного та гарячого), водовідведення.
До 05 числа місяця, слідуючого за звітним, сторонами проводиться звіряння актів кредиторської заборгованості за надані послуги (п.2.3 договору).
Відповідно до п.4.2 строк дії договору встановлено по 31.12.2014р.
На виконання умов договору №399 (15/182) від 31.12.2013р., позивачем, на підставі поданих відповідачем списків одержувачів житлової субсидії, надано житлово-комунальні послуги з опалення, водопостачання (холодного та гарячого), водовідведення за період з 01.11.2014 по 31.12.2014 пільговим категоріям громадян та громадянам м. Світлодарськ на загальну суму 218684,96 грн.
Відповідно до Постанови ВРУ від 20.05.2015р. №458-VIII «Про зміну і встановлення меж Артемівського району Донецької області», з 01.06.2015р. зобов'язання з проведення розрахунків при наданні пільг та житлових субсидій перед комунальними підприємствами, які обслуговують м. Світлодарськ та смт. Миронівський, передані до управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації.
Листом від 16.07.2015р. №3-04/1109 управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації зазначило, що відповідно до актів звіряння заборгованості, у відповідача існує кредиторська заборгованість перед позивачем за надані житлово-комунальні послуги по пільгам та субсидіям станом на 01.01.2015р. у розмірі 310836,74 грн.
Зясувавши обставини справи, дослідивши подані позивачем докази, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету», встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Згідно п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Розпорядником коштів бюджетного фінансування соціальних пільг по м. Дебальцеве Донецької області є Управління соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, яке до лютого 2015 року виконувало договірні зобов'язання з проведення розрахунків при наданні пільг та житлових субсидій перед комунальними підприємствами, які обслуговують м. Світлодарськ та смт. Миронівський.
Таким чином, відшкодування витрат, понесених внаслідок надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій.
Згідно з ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлене договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.
Відповідно до частини першої статті 96 ЦК України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Частина 2 ст. 218 Господарського кодексу України та ст. 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення від відповідальності.
Згідно з п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013 р., відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Також, Європейським судом з прав людини у рішеннях у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18.10.2005 р. та у справі «Бакалов проти України» від 30.11.2004 р. зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Згідно з статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень ч. 1-4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.
У листі від 30.06.2011 р. № 31-07310-10-24/16584 Міністерство фінансів України роз'яснило, що «...деякі програми, які відносяться до державних програм соціального захисту населення, є державною гарантією і одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) в межах встановлених норм (розмірів).
Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов'язку сплатити заявлену до стягнення суму заборгованості.
За таких обставин, враховуючи, що замовник понесені виконавцем витрати, пов'язані з наданням субсидій на оплату житлово-комунальних послуг з опалення, водопостачання (гарячого, холодного), водовідведення, не відшкодував, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів в сумі 218684,96 грн. підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 13, 42, 86, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Центренерго", м.Київ в особі відокремленого підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго», м. Світлодарськ до Управління соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, м. Дебальцеве про стягнення заборгованості в сумі 218684,96 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Дебальцевської міської ради (84700, Донецька область, м. Дебальцеве, вул. Радянська, буд. 28, ЄДРПОУ 25954574) на користь Публічного акціонерного товариства "Центренерго" (03022, м.Київ, вул. Козацька, буд. 120/4 (є), ЄДРПОУ 22927045) в особі відокремленого підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» (84792, Донецькаи обл., м. Світлодарськ, Бахмутський район, ЄДРПОУ 22927045) заборгованість в сумі 218684,96 грн., судовий збір в сумі 3280,27грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання поновного судового рішення через Господарський суд Донецької області.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 08.02.2018 року.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/