
Справа № 405/5184/17
Провадження №2-а/405/207/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2018 року Ленінський районний суд м.Кіровограда у складі:
головуючого судді Іванової Л.А.
при секретарі Береді Я.І., Кіселик Д.С.,
за участю позивача ОСОБА_1
та представника відповідача Лисенка Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій щодо відмови у вчиненні перерахунку пенсійного забезпечення протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсійного забезпечення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення максимального розміру підвищення до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про підвищення розміру пенсій призначених у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок підвищення до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 з урахуванням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення та сплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати сумами пенсії, починаючи з 14.08.2013 року згідно довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату № 2101 від 14.08.2013 року до часу припинення відповідного права або зміни законодавства.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, має звання полковника у відставці, перебуває на пенсійному обліку з 10.05.2004 року, з 01.01.2007 року в Головному управлінніПФУ в Кіровоградській області. У травні - серпні 2017 року він звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок (підвищення) пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 з урахуванням як основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, яка була помилково зменшена до 80%, так із урахуванням складових грошового забезпечення згідно довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату № 2101 від 14.08.2013 року (тобто, за його (позивача) розрахунком 6 797, 14 грн. (станом на 01.04.2012 року) х 90% = 6 117, 43 грн. - 5 093, 33 грн. (станом на 01.01.2008 року) х 90% = 4 584, 00 грн. = 1 533, 43 (повинно) - 853, 71 (зменшено) = +679, 72 грн. (станом на 01.01.2013 р.). в цілому розрахунок має бути в такому вигляді - станом на 01.01.2008 року основний розмір пенсії 90% = 4 584, 00 грн. + підвищення до постанови КМУ №355 - 90% = 1 533, 43 грн. підсумок пенсії (з доплатами) 90% = 6 303, 43 грн. станом на 01.01.2013 року).
Станом на 01.09.2013 року він (позивач) отримав перераховану пенсію в розмірі 80% відсотків , що становить 5 437, 71 грн.
Позивач також зазначив, що зменшення максимального розміру пенсії з 90% до 80% ГУ ПФУ в Кіровоградській області при обчисленні підвищення до пенсії згідно постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року пояснило тим, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 07.07.2011 року №3668-VI, який набув чинності з 01.01.2011 року, внесено зміни до ст.13 Закону України №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Зазначені дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки відповідно до ч.2 розділу ІІ Прикінцевих те перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»від 07.07.2011 року №3668-VI, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Крім того, позивач,посилаючисьна ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (в редакції Закону України від 15.07.2015 року№ 614-VIII) вказує на те, що він має право на перерахунок пенсії з 14.08.2013 року у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення категорії військовослужбовців до якої він відноситься згідно з данимидовідки Кіровоградського обласного військового комісаріату №2101 від 14.08.2013 року.
Крім того, адміністративний позов позивач просив розглянути в порядку скороченого провадження відповідно до ст.183-2 КАС України.
Ухвалою суду від 25 вересня 2017 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області про визнання дій щодо відмови у вчиненні перерахунку пенсійного забезпечення протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсійного забезпечення.
Ухвалою суду від 14 листопада 2017 року на підставі ч.4 ст.183-2 КАС України зазначену справу призначено до судового розгляду за загальними правилами КАС України.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлений позов з підстав, зазначених в ньому, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Головного управління ПФУ в Кіровоградській області позов не визнав, просив відмовити позивачу в його задоволенні, при цьому, представник відповідача підтримав подані до суду 09.11.2017 року за вх.№26878 заперечення відповідача за вих.№9028/09 від 08.11.2017 року, за якими 23 квітня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою визначено механізм поетапного підвищення пенсій., зокрема, зазначеною Постановою передбачено підвищення основного розміру пенсії у такому порядку: з 01 липня 2012 року основні розміри пенсій підвищуються на 11 відсотків, з 01 вересня 2012 року це підвищення збільшується до 23-х відсотків, з 01 січня 2013 року - до 35-ти відсотків, при цьому, абзацом 2 пункту 1 Постанови встановлено, що основні розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 «про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Довідка про грошове забезпечення за відповідною посадою станом на 01 квітня 2012 року, надана уповноваженим органом - Кіровоградським обласним військовим комісаріатом, лише для визначення (обчислення) розміру максимального підвищення до пенсії, тобто, щоб сума підвищення не перевищувала розмір пенсії, обчислений, виходячи з цього грошового забезпечення, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355, та, крім того, на підставі зазначеної довідки про грошове забезпечення пенсія не перераховується, так як це не передбачено зазначеною Постановою.
Основний розмір пенсії позивача обчислюється з розрахунку 90% грошового забезпечення, в той же час, розмір пенсії за рівнозначною посадою позивача станом на 01.04.2012 року, для обчислення максимальної суми підвищення розраховано з урахуванням діючих на 01.04.2012 року норм законодавства, тобто з розрахунку 80% грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, тобто 80% грошового забезпечення застосовано лише для визначення розміру підвищення, разом з цим основний розмір пенсії позивача становить 90% грошового забезпечення і даний відсоток є незмінний з моменту призначення позивачу пенсії.
Також зазначено, що питання перерахунку позивачу пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 року №355, було предметом розгляду справи в Ленінському районному суді м.Кіровограда за позовом ОСОБА_1, з яким він звертався до суду в грудні, 2013 року і вимогами якого були, в т.ч., і перерахунок пенсії згідно вказаної Постанови, та за результатами розгляду якої постановою суду від 25.02.2014 року, яка залишена без змін ухвалою суду апеляційної інстанції від 29.10.2014 року позивачу було відмовлено в задоволенні позовних вимог, при цьому в ухвалі апеляційного суду було вказано, що позивачеві було проведено перерахунок пенсії з урахуванням її поетапного підвищення відповідно до норм Постанови, та, відповідно, є обставинами, які встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, яке набрало законної сили, у зв'язку з чим не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідні положення КАС України в редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Таким чином, розгляд судом зазначеної судової справи продовжено за правилами КАС України в редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року.
Заслухавши позивача, представника відповідача, зваживши доводи, викладені в адміністративному позові, в запереченні проти позову, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років по лінії Міністерства оборони України на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (пенсійна справа ФГ №36165), що підтверджується довідкою від 01.09.2017 року № 782, виданою управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадянГоловного управління ПФУ в Кіровоградській області.
Відповідно до даних автоматизованої системи розрахунку пенсій ПФУ розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФГ 36165 ОСОБА_1 станом на 25.05.2017 року становить: розмір пенсії становить 5623,71 грн., яка складається з: основного розміру пенсії (90% грошового забезпечення (вислуга років 35) -4584,00 грн.; підвищення за постановою КМУ 2012 р. № 355 (35% від 4584,00=1604,40, максимальний розмір - 853,71) - 853,71 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012) - 186,00 грн.
Листом від 14.06.017 року вих. №3891/03-20, на звернення позивача про перерахунок пенсіїна підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 з урахуванням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення з урахуванням складових грошового забезпечення згідно з даними довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату, Головне управління ПФУ в Кіровоградській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на те, що йому (позивачу) пенсія виплачується вірно та всі належні перерахунки пенсії проведено у відповідності до чинного пенсійного законодавства.
Крім того, судом встановлено, що відповідно до довідки №2590/1 від 20.07.2017 року, виданої Кіровоградським обласним військовим комісаріатом, грошове забезпечення для обчислення пенсії пенсіонера Міністерства оборони України полковника ОСОБА_1 станом на 01.04.2012 року та 01.07.2012 року складає: посадовий оклад - 1600 грн., оклад за військове звання (полковник) - 135 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) - 694 грн., надбавка за виконання ОВЗ (90%) - 2168,10 грн., надбавка за таємність (15%) - 240 грн., премія (40%) - 1942,04 грн., разом 6797,14 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин)усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до положень п.1Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року№45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 постановиКабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 року№ 355, установлено з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону №2262-ХІІ, у розмірі 11% відсотків пенсій, обчислених відповідно до ст.ст.13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23% та з 01 січня 2013 року , - до 35%.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року (абзац 2 п.1 Постанови).
Аналіз положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355, свідчить про те, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що довідка Кіровоградського обласного військового комісаріату № 2101 від 14.08.2013 року, на яку посилається позивач, а так само, як і довідкаКіровоградського обласного військового комісаріату№2590/1 від 20.07.2017 року, яку позивач додав до адміністративного позову, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки дані вказаних довідок враховуються для визначення максимальної суми підвищення до пенсії, тобто, щоб розмір підвищення не перевищував розмір пенсії, обчислений, виходячи з грошового забезпечення, з урахуванням норм зазначеної вище Постанови.
Зазначена вище позиція суду щодо застосування вказаних норм матеріального права в повній мірі відповідає висновкамВерховного Суду України, викладеним у постановах від 17.03.2015 року (№ 21-641а14) та від 21.04.2015 року (№ 21-145а15).
Крім того, судом відзначається, що постановою Ленінського районного суду м.Кіровограда від 25 лютого 2014 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
Ухвалою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м.Кіровограда від 25 лютого 2014 року, - без змін, при цьому, в ухвалі суду апеляційної інстанції зазначено, що позивач на день звільнення обіймав посаду начальника відділу об'єднаного штабу та відповідно до Постанови КМУ від 23.04.2013 року, його грошове забезпечення за станом на 15.08.2013 року склало 6 797, 14 грн., з яких: 1 600, 00 грн. - посадовий оклад, 135, 00 грн. - оклад за військове звання полковник, 694 грн. 940%) - відсоткова надбавка за вислугу років, 2 186, 10 грн. (90%) - надбавка за виконання особливо важливих завдань, 240, 00 грн. (15%) - надбавка за таємність, 1 942, 04 грн. (40%) - премія. Позивачу згідно з постановою КМУ від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було проведено перерахунок пенсії з урахуванням поетапного її підвищення, а саме з 01.07.2012 року на 11% відсотків, з 01.09.2012 року до 23-х % відсотків та з 01.01.2013 року до 35% відсотків, при цьому поетапно було збільшено основний розмір пенсії, без урахувань надбавок, підвищень, інших доплат до пенсії. Підвищуючи позивачеві розмір пенсії, управлінням пенсійного забезпечення також враховано що основні розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб начальницького складу станом на 01.04.2012 року.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги, що довідки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 видавалися лише для визначення (обчислення) розміру максимального підвищення до пенсії при збільшенні основного розміру пенсії позивача на 11, 23 та 35% відсотків відповідно згідно з положеннями зазначеної Постанови, відповідно, довідка не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки остання враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі чого суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача суб'єкта владних повноважень Головного управління ПФУ в Кіровоградській області про відмову позивачу ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, що, в свою чергу, є підставою для відмови позивачу ОСОБА_1 в задоволенні позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 72, 77, 132, 139, 241, 242, 244, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення максимального розміру підвищення до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії 90% відсотків грошового забезпечення та сплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати сумами пенсії з 14 серпня 2013 року до часу припинення відповідного права або зміни законодавства згідно довідки Кіровоградського ОВК №2101 від 14.08.2013 року, - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 295 КАС України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, яким є Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова