
Справа № 404/7024/17
Номер провадження 2-а/404/108/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2018 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі:
головуючої судді - Панфілової А.В.
при секретарі - Мосійчук А. Г.
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання неправомірними дій та зобов»язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, із яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 17.12.2016 року на підставі довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області від 28.07.2017 №125 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії до моменту здійснення перерахунку та надати протягом 10 днів з дня набрання постановою суду законної сили звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позову зазначено, що з 26 червня 1999 року по 16.12.2016 проходила службу в органах виконання покарань.
З 17.12.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У липні 2017 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та компенсацію за невикористану відпустку, з яких був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 31.07.2017 року було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням поданих документів, з огляду на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, відсутні.
Вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії неправомірною, а тому просить задовольнити позов повністю.
Представник відповідача надав відзив проти позову з посиланням, що позивач з 17.12.2016 року перебуває на обліку в головному управлінні як пенсіонер Державного департаменту з питань виконання покарань України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП .
Відповідно до статті 43 Закону, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, Порядок обчислення та виплати пенсії військовослужбовцям регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» від 17.07.1992 року № 393 (із змінами), яка була прийнята на виконання Закону.
Так, пунктом 7 вказаної постанови, визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат) та премії.
Таким чином, спеціальним Законом та постановою Уряду, якими визначено порядок призначення та виплати пенсії військовослужбовців, не передбачено, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Крім цього, рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі -Закон) визначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенси особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Конституційний Суд України в даному рішенні зазначає, що аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
Разом з цим, як у статтях 43 та 63 Закону так і вищезазначеному рішенні Конституційного Суду України не вказано, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, включення до грошового забезпечення позивача одноразових додаткових видів грошового забезпечення для перегляду розміру його пенсії суперечать нормам чинного законодавства та не узгоджуються з рішенням Конституційного Суду України, оскільки статтею 43 Закону визначено, що для обчислення пенсії враховуються лише щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Стверджується, що складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.07 р. № 1294.
Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 зазначеної постанови.
При цьому суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку не віднесені до зазначеного переліку.
Крім цього, відповідно частини 4 статті 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, довідки для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. Довідка, видана управлінням ДПтС України в Кіровоградській області від 28.07.2017 року № 125 (копія в матеріалах справи), на яку посилається у своїх вимогах позивач, не надходила від уповноваженого органу до головного управління, не відповідає формі, визначеної додатком 2 Порядку, та не міститьнеобхідних встановлених відомостей (в т.ч. відсутня вказівка на те. що зазначені одноразові додаткові види грошового забезпечення повинні враховуватись при перерахунку пенсії).
Пенсійний фонд України не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках, а тому просить відмовити в задоволенні позову .
Представники сторін надали суду заяви про підтримку позову та підтримку відзиву на позов та про розгляд справи у їх відсутність.
Судом встановлено наступні факти.
Позивач у період з 26 червня 1999 року по 16 грудня 2016 року проходила службу в органах виконання покарань.
З 17.12.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У липні 2017 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та компенсацію за невикористану відпустку, з яких був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 31.07.2017 року №5488/03-10 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням поданих документів, з огляду на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, відсутні.
Дослідивши матеріали справи , суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позову , визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, із яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 17.12.2016 року на підставі довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області від 28.07.2017 №125з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії до моменту здійснення перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розмір) грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського склад}, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам. які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Постановою КМУ №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення іа категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови КМУ № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011- XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-XII гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 31 грудня 2007 року . Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення надається у розмірі, що не перевищує грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 2.16.3 розділу II Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону №2011-XII.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців і з них сплачені страхові внески.
Відповідно до Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В частині вимог позивача про зобов'язання головного управління подати суду звіт про виконання судового рішення з дня набрання судовим рішенням законної сили, відповідно до частини першої статті 382 КАС Украши суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з цим, слід зазначити, що вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Водночас, суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України, в межах своїх функціональних повноважень та покладених судом зобов'язань, виконують рішення суду, які набрали законної сили, у встановленому законодавством порядку, тому суд вважає недоцільним встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідно до ст. 139 КАС України стягнути з Бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області на користь позивача 640 грн. судового збору.
Керуючись ст. 19,22 Конституції України, частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII , постановою КМУ № 1294 , ст.246,250КАС України , суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІПН-НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області( вул. Соборна 7а, м. Кропивницький, 25000, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання неправомірними дій та зобов"язання до вчинення дій, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, із яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 17.12.2016 року на підставі довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області від 28.07.2017 №125 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії до моменту здійснення перерахунку.
В іншій частині вимог відмовити .
Стягнути із Бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області на користь - ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 грн.
Рішення може бути оскаржене апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя Кіровського А. В. Панфілова
районного суду
м.Кіровограда